Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIX Jasełka Dobrzeszowskie ze wspaniałą świąteczną atmosferą i wystawą przestrzennych szopek

Ewa Stępień
Szkoła Podstawowa w Dobrzeszowie
Jasełka Dobrzeszowskie organizowane przez Szkołę Podstawowej w Dobrzeszowie w gminie Łopuszno. Już od niemal dwóch dekad stanowią one doskonałą okazję do spotkania w świątecznej atmosferze dla ludzi łaknących wytchnienia od prozy życia i ceniących tradycyjne wartości. Tym razem przybyli goście w drodze na salę gimnastyczną mogli podziwiać wystawę szopek przestrzennych oraz galerię szopek płaskich wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

XIX Jasełka Dobrzeszowskie

Pewne rzeczy nie przydarzają się często. Ich przykładem jest tegoroczna Wigilia przypadająca w niedzielę, wieńcząca wyjątkowo krótki adwent Anno Domini 2023. O innych rzeczach można powiedzieć, że są dość nieprzewidywalne i kapryśne. Druga połowa grudnia może pokazać wyjątkowo srogie, zimowe oblicze z soplami lodu zwisającymi z dachów, zaspami śnieżnymi i zamarzniętymi strumieniami, ale może też przynieść – jak to ma miejsce w tym roku - aurę typową dla jesieni lub wiosny. Są jednak rzeczy niezmienne. I do nich należą Jasełka Dobrzeszowskie organizowane przez Szkołę Podstawowej w Dobrzeszowie. Już od niemal dwóch dekad stanowią one doskonałą okazję do spotkania w świątecznej atmosferze dla ludzi łaknących wytchnienia od prozy życia i ceniących tradycyjne wartości. Tym razem przybyli goście w drodze na salę gimnastyczną mogli podziwiać wystawę szopek przestrzennych oraz galerię szopek płaskich wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrzeszowie Alicja Kuropatwa powitała przybyłych gości, wśród których znaleźli się prezes Międzygminnego ZNP, były kurator oświaty Jan Korczyński, wizytator Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach ksiądz dr Waldemar Wiśniowski, proboszcz parafii Sarbice ksiądz Bogdan Pacyniak, radny powiatu kieleckiego Krzysztof Smolarczyk, kierownik Pracowni Przedmiotów Ścisłych Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach Ewa Kwiecień, dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzechowie Anna Wojnowska-Burys, burmistrz Miasta i Gminy Łopuszno Irena Marcisz, zastępca burmistrza Mariusz Łuszczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łopusznie Andrzej Cieślicki, radni Rady Miejskiej w Łopusznie: Danuta Łukasik, Barbara Fras, Tomasz Kowalczyk, radny Świętokrzyskiej Izby Rolniczej oraz radny Rady Miejskiej w Łopusznie Wiesław Mazur, były wójt Gminy Łopuszno Henryk Karliński, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie Agnieszka Prędota-Gad, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łopusznie Krzysztof Kumański, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Marek Zimny, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy Łopuszno: dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Beata Starzyk oraz dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Sławomir Stelmaszczyk, nauczyciele emeryci, sołtys wsi Nowek Krzysztof Robak, przewodnicząca Rady Rodziców Karolina Opala oraz rodziców i dziadków.

Jako pierwsi wystąpili podopieczni Filii w Sarbicach, którzy zaśpiewali pastorałkę, akompaniując sobie na instrumentach muzycznych. Wdzięk i niewątpliwy talent muzyczny zapewnił im gromkie brawa zgromadzonych.

O wyjątkowości jasełkowych przedstawień nie decyduje raczej oryginalny scenariusz. Zdecydowana większość widzów wie, jak ta historia się zaczęła i jak się skończyła. Chodzi zapewne o to, że ta historia porusza serca ludzkie, z jednej strony otwierając je na rzekę świątecznych wspomnień, z drugiej – na wzruszenia płynące z oglądania dzieci czy wnuków na scenie. Młodzi aktorzy przygotowywani do występu przez Joannę Nygę-Miśtę przypomnieli zmęczonych długą podróżą Maryję i Józefa, którym – jak w każdych jasełkach – nikt nie chciał użyczyć schronienia, przypomnieli ubogich pasterzy, którzy mimo zaskoczenia stanęli na wysokości zadania i rozpoznali w małym Dzieciątku swojego Zbawiciela. Przypomnieli okrutnego Heroda, który – jak to często przytrafia się królom – zapomniał, że jest śmiertelny, a u kresu będzie musiał stanąć ze śmiercią i diabłem twarzą w twarz, by odpowiedzieć za swoje złe uczynki. Przypomnieli trzech mędrców, którzy zdobyli się na porzucenie domowych pieleszy i udali się w niebezpieczną drogę, by złożyć pokłon Temu, o którym wiedzieli, że przewyższa ich pod każdym względem, choć leży w ubogim żłobie i wydawać by się mogło, że jest zdany na opiekę rodziców. Znając jasełkowe scenariusze, widz może mocniej skupić się na grze aktorskiej czy scenografii. Goście mogli podziwiać taniec śnieżynek, aniołków czy pasterzy oraz wysłuchać wiele kolęd i pastorałek. Jasełka Dobrzeszowskie są zawsze pełne muzyki. Tegoroczne podtrzymały tradycję również w tym aspekcie. Ponieważ często z uwagi na obecność pasterzy włącza się w scenariusz jasełek góralskie melodie, w tym roku w Dobrzeszowie przypomniano, jak miłość papieża Jana Pawła II do gór, i połączono bożonarodzeniowe melodie z oddaniem hołdu wielkiemu Polakowi. Całość została zaprezentowana w biało-niebieskiej scenografii, nad przygotowaniem której czuwała Danuta Michalska.
Dyrektor podziękowała nauczycielom przygotowującym uczniów, katechetce Joannie Nydze-Miście, Danucie Michalskiej, Annie Łukasik, wicedyrektor Aldonie Sobierajskiej oraz pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznie Małgorzacie Soboń, która czuwała nad przygotowaniem choreografii.
Wszyscy przemawiający goście złożyli życzenia świąteczne i noworoczne oraz byli pełni uznania dla efektów pracy dzieci, rodziców i nauczycieli.
Ze strony pani dyrektor oraz Rady Rodziców popłynęły życzenia świąteczne i noworoczne dla zgromadzonych gości. Ponadto pani dyrektor odczytała życzenia Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Pobłogosławieni przez księdza Waldemara Wiśniewskiego wszyscy przybyli na uroczystość odśpiewali kolędę „Bóg się rodzi”.
Tym samym XIX Jasełka Dobrzeszowskie odeszły do przeszłości, którą można powspominać, oglądając zdjęcia, bo jak powiedział ksiądz Jan Twardowski: „Tylko fotografie nie liczą się z czasem”.
Jasełka Dobrzeszowskie zostały zaprezentowane mieszkańcom miasta i gminy Łopuszno na spotkaniu opłatkowym z biskupem Janem Piotrowskim 20 grudnia 2023 r. na terenie Miejsko – Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie