Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIX Wojewódzkie Święto Pomidora w Dwikozach

/GOP/
Dwór Dwikozy częstował uczestników festynu zupą pomidorową.
Dwór Dwikozy częstował uczestników festynu zupą pomidorową. Małgorzata Płaza
Już od południa na miejscowym stadionie można było oglądać stoiska firm związanych z branżą warzywniczą. Plantatorzy z terenu gminy mogli skorzystać z fachowych porad i konsultacji.

Podczas popołudniowej, oficjalnej części imprezy wójt Marek Łukaszek podkreślił, że w ciągu kilkunastu lat dwikoskie święto zmieniło swój charakter, tak jak zmienił się profil upraw w gminie.

- Święto Pomidora przekształciło się w święto warzywnicze. Uprawa pomidora drastycznie spadła ze względu na niską opłacalność. Opłaca się już tylko uprawa pomidorów malinowych - mówił Marek Łukaszek.

Uprawia się za to wiele innych warzyw, przede wszystkim ogórków. Gmina pozostaje warzywniczym zagłębiem. - Bardzo ważna jest jednak tradycja. Dlatego pozostajemy przy nazwie "Święto Pomidora" - dodał wójt.

Kazimierz Kotowski, członek zarządu województwa podkreślił, że rozwój nowoczesnego rolnictwa w połączeniu z przetwórstwem i poprawą infrastruktury na wsi jest jednym z priorytetów władz świętokrzyskich, również w kontekście unijnego finansowania.
- Konieczne jest stworzenie mechanizmów regulacyjnych, które pozwolą ustabilizować ceny i zagwarantować opłacalność produkcji rolnej - stwierdził Kazimierz Kotowski.
Z uznaniem o pracy rolników mówili uczestniczący w święcie politycy: europosłanka Beata Gosiewska i poseł Jarosław Rusiecki oraz radny sejmiku województwa świętokrzyskiego Tomasz Ramus.

W roli gospodarzy święta wystąpili Elżbieta Bidas z miejscowości Bożydar i Mirosław Łukawski z Gałkowic.

Oficjalna uroczystość była okazją do rozstrzygnięcia gminnego konkursu "Piękna i bezpieczna zagroda - przyjazna środowisku". Wygrali go Dorota i Sławomir Żmudowie z Gałkowic. Drugie miejsce komisja przyznała Marioli i Andrzejowi Żmudom ze Starego Garbowa, a trzecie ex aequo Pawłowi Cebuli ze Mściowa i Alicji Gawron ze Starego Garbowa.

Później mieszkańcy gminy bawili się na koncertach. Blok występów rozpoczęli Dwikozianie, a następnie zaprezentowali się między innymi: Jan Wojdak, zespół Hakuna Matata z Konga i grupa Fanatic. Dla uczestników festynu przygotowano również konkursy. Dwór Dwikozy częstował zupą pomidorową.

Festyn poprzedziła msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Dwikozach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie