Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXI Festiwal "Muzyka w Sandomierzu" już od następnej soboty

/GOP/
Siedem koncertów czeka na melomanów podczas Festiwalu "Muzyka w Sandomierzu". Po raz pierwszy sandomierzanie będą mogli posłuchać na dziedzińcu zamkowym muzyki z Broadwayu. Gwiazdą imprezy będzie znakomita wokalistka Krystyna Prońko. Muzyczna uczta rozpocznie się już w następną sobotę, 13 sierpnia.

Organizatorzy Festiwalu "Muzyka w Sandomierzu", jak co roku, przygotowali program z myślą o miłośnikach różnych gatunków muzyki. Będzie zatem między innymi muzyka klasyczna, etniczna, jazz oraz - po raz pierwszy - muzyka nowojorskiego Broadwayu.
"Broadway Show" będzie koncertem inaugurującym XXI edycję festiwalu. W sobotę, 13 sierpnia na dziedzińcu zamkowym zaśpiewa amerykańska artystka, międzynarodowej sławy sopranistka Melanie Goerlitz z towarzyszeniem Wojciecha Mrozka (klarnet) oraz orkiestry Krzysztofa Przybyłowicza.

Następnego dnia odbędzie się koncert z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Franciszka Liszta zatytułowany "Mistrz i uczeń". Węgierski twórca był nauczycielem i mistrzem polskiego kompozytora Juliusza Zarębskiego, którego Kwintet fortepianowy g-moll, Op. 34 zostanie wykonany obok kompozycji Liszta i Szymanowskiego.

W sobotę, 20 sierpnia w romańskich wnętrzach kościoła świętego Jakuba będzie rozbrzmiewał autentyczny śpiew białogłosowy w wykonaniu zespołu Horyna z miasta Równe, laureata międzynarodowych festiwali i konkursów folklorystycznych.

"Białogłosowy śpiew Horyny to wyjątkowe zjawisko muzyczne, wachlarz melodii i wielowątkowość motywów z dawnych kultur Europy wschodniej (…) Jedyna i niepowtarzalna magia, która urzeka już od pierwszych dźwięków, czyni z członków Horyny alchemików, przywołujących swoim śpiewem sielski czas" - tak prezentują zespół organizatorzy festiwalu.

W niedzielę, 21 sierpnia sandomierzanie będą mogli posłuchać na żywo Krystyny Prońko, jednej z najlepszych polskich wokalistek. Artystka zaśpiewa na dziedzińcu zamkowym piosenki z wydanej w 2007 roku płyty zatytułowanej "Poranne łzy i inne tęsknoty", zawierającej jej największe przeboje.
Sandomierska Noc Jazzowa to stały już punkt programu sandomierskiego festiwalu. Jazz w mistrzowskim wykonaniu zespołu Zbigniewa Namysłowskiego będzie rozbrzmiewał na dziedzińcu zamkowym w ostatnią sobotę sierpnia. Dzień późnej w bazylice katedralnej odbędzie się koncert poświęcony beatyfikacji Jana Pawła II. Orkiestra Kameralna Filharmonii Lwowskiej "Wirtuozi Lwowa" i Chór Filharmonii Lwowskiej Gloria zaprezentują Mszę h-moll Jana Sebastiana Bacha i Homilię z Missa Solemnis Sandomiriensis Wojciecha Mrozka.

Po ponad miesięcznej przerwie, w niedzielę, 9 października, podczas ostatniego festiwalowego koncertu pod tytułem "Cudowne dzieci", zaprezentują się najbardziej utalentowani uczniowie średnich szkół muzycznych. Koncert odbędzie się w Sali Rycerskiej Zamku.
Organizatorami Festiwalu "Muzyka w Sandomierzu" są: Sandomierskie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Sandomierzu i Agencja AVIP. Dyrektorem artystycznym imprezy jest Wojciech Mrozek. "Echo Dnia" jest patronem medialnym imprezy.

Bilety i karnety można kupić w biurze festiwalu, w Sandomierskiem Centrum Kultury (Rynek 20), w godzinach od 9 do 16 (tel./fax: 15 832 29 64). Bilety kosztują 15 (ulgowy) i 25 złotych (normalny), karnety odpowiednio 80 i 100 złotych.
Program festiwalu
13 sierpnia (sobota) godzina 19.30
Dziedziniec lub w przypadku niepogody Sala Rycerska Zamku
Koncert Inauguracyjny - "Broadway Show"
dyrygent: Wojciech Mrozek
soliści: Melanie Goerlitz - sopran
Wojciech Mrozek -klarnet solo
Przybyłowicz Band

14 sierpnia (niedziela) godz. 19.30
Sala Rycerska Zamku
Koncert z okazji 200. rocznicy urodzin F. Lista
solista: Edward Wolanin - fortepian
Mistrz i uczeń "F. List i H. Zarębski"
Kwartet Prima Vista
Krzysztof Bzówka - I skrzypce
Józef Kolinek - II skrzypce
Piotr Nowicki - altówka
Zbigniew Krzymiński - wiolonczela

20 sierpnia (sobota) godzina 20
Kościół św. Jakuba
Koncert Muzyki Etnicznej - Grupa Horyna
Sergiej Vostrikov - kierownik artystyczny grupy

21 sierpnia (niedziela) godzina 19.30
Sala Rycerska Zamku
Koncert gwiazdy: Krystyna Prońko "Poranne łzy i inne tęsknoty"

27 sierpnia (sobota), godzina 20
Dziedziniec lub w przypadku niepogody Sala Rycerska Zamku
Sandomierska Noc Jazzowa
Zbigniew Namysłowski Kwintet
Zbigniew Namysłowski - saksofon altowy, sopranino
Jacek Namysłowski - puzon
Sławomir Jaskułke - fortepian
Grzegorz Grzyb - drums
Michał Barański lub Andrzej Święs - bas

28 sierpnia (niedziela), godzina 19.30
Bazylika katedralna w Sandomierzu
Koncert poświęcony beatyfikacji Jana Pawła II
Jan Sebastian Bach Msza h-moll
Wojciech Mrozek Missa Solemnis Sandomiriensis - Homilia
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej
Chór Filharmonii Lwowskiej Gloria
Volodymir Syvohip - dyrygent
Derij Oleksandra - sopran
Mychaylowa Yulia - mezzosopran
Gadzalo Wolodymyr - tenor
Kapitula Yewgeniusz - bas

9 października (niedziela), godzina 18
Sala Rycerska Zamku
Koncert "Cudowne Dzieci"
Wojciech Mrozek - dyrygent
Dominika Kowalska- klarnet
Maja Kozieł - skrzypce
Damian Skibniewski - klarnet
Sebastian Kozub - wiolonczela
Jan Tomaszuk - klarnet
Marianna Bednarska - marimba
Julian Paprocki - klarnet
Maciej Kułakowski - wiolonczela
Sandomierska Orkiestra Festiwalowa
Tarnowska Orkiestra Kameralna

Krystyna Prońko to jedna z najlepszych polskich wokalistek, a także znakomita kompozytorka. Ukończyła technikum chemiczne, a potem Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Debiutowała w 1969 roku. Współpracowała z zespołami: Refleks, Respekt, Skaldowie, ABC i Czerwone Gitary. W 1973 roku wystąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie wyróżniono jej interpretacje piosenek "Po co ci to chłopcze" i "Umarłe krajobrazy". Dwa lata później zdobyła w Opolu główną nagrodę za utwór "Niech moje serce kołysze Ciebie do snu". Na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki występowała jeszcze wielokrotnie, w 1980 została okrzyknięta Piosenkarką Roku. Kilkakrotnie śpiewała także na jednym z największych festiwali jazzowych Jazz Jamboree.
Krystyna Prońko jest również pedagogiem muzycznym. W latach 1979-1981 prowadziła klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Katowicach, pracowała również z młodymi piosenkarzami w Teatrze Muzycznym w Gdyni i uczestnikami warsztatów bluesowych dla wokalistów w Bolesławcu. Od października 2001 roku współpracuje z Instytutem Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Wokalistka zajmowała się również dziennikarstwem muzycznym, prowadziła wiele autorskich programów radiowych. W 2008 roku otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wraz z Markiem Kościkiewiczem i Markiem Tysperem zasiadała w jury show TVP 1 "Śpiewaj i walcz".
Lista przebojów Krystyny Prońko jest bardzo długa. To między innymi: "Jesteś lekiem na całe zło", "Deszcz w Cisnej", "Może pisać to palcem na wodzie", "Poranne łzy", "Małe tęsknoty", "Modlitwa o miłość prawdziwą", "Psalm stojących w kolejce", "Niech moje serce kołysze Ciebie do snu", "W jakim obcym domu". Piosenki te znalazły się na wydanej w 2007 roku płycie - składance zatytułowanej "Poranne łzy i inne tęsknoty" i z pewnością będzie można usłyszeć je w czasie koncertu w Sandomierzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie