Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXVI Regionalna Wystawa Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza w Starachowicach

Kazimierz Cuch
Wystawę gołębi i domowego ptactwa ozdobnego zwiedza Jaś Jantos ze Starachowic, z dziadkiem Wojciechem
Wystawę gołębi i domowego ptactwa ozdobnego zwiedza Jaś Jantos ze Starachowic, z dziadkiem Wojciechem Kazimierz Cuch
Kilkaset gołębi od 40 wystawców, kilkuset zwiedzających, wielu kupujących, było na XXVI Regionalnej Wystawie Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza w Starachowicach.

Wystawcy z Krakowa, Kielc, Skarżyska- Kamiennej, Starachowic, Lipska, Iłży, Bodzentyna, Szydłowca wystawili ponad 400 gołębi, kilkunastu ras oraz ponad 20 okazów drobnego inwentarza (ptactwa ozdobnego).
Wśród zwiedzających przeważali hodowcy tak gołębi jak i ptactwa ozdobnego. Ale było też dużo zwiedzających, niehodujących ptactwa, w tym wielu rodziców z dziećmi i dziadków z wnukami.

W Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach obok wystawy funkcjonowała giełda nadwyżek hodowlanych, gdzie podczas transakcji kupna-sprzedaży emocje sięgały zenitu. Były stoiska weterynarzy, oferujących specyfiki dla hodowli i leczenia chorych gołębi. Równocześnie weterynarze sprawowali fachową opiekę na wystawionymi okazami.
Dla ponad 150 hodowców gołębi w okręgu jest to tradycyjne, doroczne święto. Najlepsi z nich, wystawiający swoje ptaki, otrzymali dyplomy i puchary dla swoich okazów, szczególnie gołębi rasowych.

-Nasze organizacja, Starachowicki Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza w Starachowicach skupia hodowców z terenu Starachowic i okolicy, razem 31 osób. Jednak większość hodowców nie jest zrzeszona. Szacujemy, że hodowców gołębi rasowych jest w naszym rejonie około 150, każdy ma średnio po 50 gołębi– mówi Łukasz Linek - prezes Starachowickiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza.

-Wszyscy czekamy na doroczną wystawę gołębi. Jest ona okazją do publicznej prezentacji naszej pasji, naszych najlepszych okazów. Można wymienić doświadczenia hodowlane, zapoznać się z nowinkami, sprzedać nadwyżki na giełdzie. Hodowla gołębi i ptactwa ozdobnego to przede wszystkim przyjemność, odskok od codzienności. Najlepszy gołąb na wystawie jest wart ponad tys. zł – dodaje prezes

NAJLEPSI I GIEŁDA
Wśród gołębi dominowały srebrniaki polskie (PDL- polski, długodzioby, lotny) i niemieckie wystawowe. Na drugim miejscu była mewka polska, a na trzecim miejscu, co do liczebności- sroka łowicka. Wśród ptactwa ozdobnego dominowała kolekcja Andrzeja Łukaszuka ze Skarżyska-Kamiennej.
W kategorii srebrniak polski wygrał gołąb Zbigniewa Legutko z Krakowa. Drugi był srebrniak Czesława Peryta, a trzeci Zbigniewa Marczaka- obaj ze Starachowic. Puchary dostały też gołębie Marcina Kępy i Łukasza Linka –obaj z Szerzaw w gminie Pawłów.
W kategorii mewka polska najlepsi byli: 1. Andrzej Zając, 2. Jacek Zając –obaj z Lipska, 3. Andrzej Bryła z Łomna, w gminie Pawłów. Natomiast najlepszych murzynków lotnych mieli: 1. Jarosław Gołębski- Radkowice, w gminie Pawłów, 2. Andrzej Bryła- Łomno, 3. Arkadiusz Gałek- Śniadka, gmina Bodzentyn.
Łącznie wręczono zwycięzcom aż 40 pucharów. -Puchary i nagrody ufundowaliśmy z własnych składek, nie mamy żadnych sponsorów- podkreśla prezes starachowickich hodowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie