Z Buczacza do Lwowa

  Adam LIGIECKI <a href="mailto:ligiecki@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>ligiecki@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kazimierski Zakład Doskonalenia Zawodowego coraz dalej sięga na wschód. Po międzynarodowej wymianie młodzieży z agrocollege’m w Buczaczu na Ukrainie, w lipcu udało się nawiązać kontakty z liceum we Lwowie.

  Kazimierzanie biorą udział w programie "Przemiany w regionie" - RITA, organizowanym pod auspicjami Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Edukacja dla Demokracji. Okazali się najlepsi spośród 37 placówek z całego kraju i jako jedyni otrzymali dofinansowanie na realizację swojego projektu.  Drogi do demokracji

  Na pierwszego partnera wybrano Dzierżawny Agrarny College w Buczaczu, a projekt nosił nazwę "Nasze drogi do demokracji". Od stycznia 2006 roku zorganizowano trzy turnusy w ramach wymiany młodzieży - dwukrotnie uczniowie agrocollege’u gościli w Kazimierzy, Polacy raz na Ukrainie. Pomimo iż obie strony są bardzo zadowolone z tej współpracy, dalszego ciągu nie będzie.

  - Z żalem musimy się rozstać, lecz takie są procedury. Program RITA nie daje możliwości kontynuacji. Nie można po raz drugi realizować projektu z tym samym partnerem - wyjaśnia dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego Leszek Bucki.

  Oficjalne pożegnanie Kazimierzy i Buczacza ma odbyć się 8 września... w Gdyni. Tam właśnie zaplanowano spotkanie podsumowujące piątą edycję programu RITA. Oprócz prezentacji zrealizowanych projektów zostaną ogłoszone wyniki konkursu na najlepszy "reportaż z RITĄ".

  - Ale już dzisiaj mogę powiedzieć, że okazało się to świetną promocją naszej szkoły. Mamy tak duży nabór nowych uczniów, jak nigdy dotąd - podkreśla z satysfakcją dyrektor Bucki. - Wspólne wyjazdy w ramach projektu przyczyniły się również do integracji młodzieży. Będąc na Ukrainie mogliśmy zobaczyć miejsca związane z historią Polski. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu.  Ukraiński... z górnej półki

  Chociaż od strony formalnej współpraca z Buczaczem wygasa, uczniowie obu szkół podtrzymują nawiązane wcześniej kontakty. Młodzi Ukraińcy mają wkrótce przyjechać na wakacje do Kazimierzy.

  - Poznaliśmy wielu przyjaciół. Dzwonimy do siebie, wysyłamy e-maile, a mimo iż projekt dobiegł końca, nie zamierzamy zrywać naszej znajomości - zapewnia Małgorzata Klimczyk, przewodnicząca samorządu szkolnego.

  Dzięki kontaktom z Buczaczem kazimierski Zakład Doskonalenia Zawodowego przymierza się do poszerzenia oferty edukacyjnej - o kursy języka ukraińskiego. Są nawet pierwsi chętni do nauki, i to... z "górnej półki": starosta Jan Nowak, burmistrz Adam Bodzioch, dyrektor Bucki.

  Sporo dzieje się także po drugiej stronie granicy. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, w skład którego wchodzi placówka w Kazimierzy, planuje otworzyć pierwsze centrum szkoleniowe na Ukrainie.  Teraz liceum

  Po Buczaczu przyszła kolej na oddalony o 150 kilometrów Lwów. Kazimierzanie nawiązali już kontakt z jednych z liceów ogólnokształcących. Do 15 września Fundacja Wolności będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie. Kto je otrzyma, okaże się w drugiej połowie października.

  - Nie mogę zapewnić, że akurat nasz projekt wygra, tak jak w ubiegłym roku, ale... zaryzykowaliśmy - uśmiecha się Leszek Bucki. - Mam nadzieję, że uda nam się podtrzymać współpracę z przyjaciółmi na Ukrainie.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]