Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z muzyką od dzieciństwa.

Danuta PAROL [email protected]
Życie rodzinne państwa Wolskich koncentruje się w salonie.
Życie rodzinne państwa Wolskich koncentruje się w salonie.
Odwiedziliśmy małżeństwo Sylwię i Andrzeja Wolskiego - muzyka, kompozytora, nauczyciela

Mieszkanie funkcjonalne, przestronne, dużo przestrzeni i światła. Całość ma 72 metry kwadratowe z dwoma przedpokojami. Z większego jest wejście do studia muzycznego i do pokoju Alberta, syna Sylwii i Andrzeja Wolskich. Jasne biurko, komputer, segment, wersalka. Dominuje beż i brąz kontrastujący z czerwona barwą jednej ze ścian. Zwraca uwagę plakat prezentujący imponujący model mustanga shelby. - Interesuję się samochodami - wyjaśnia. - Marzę o posiadaniu forda mustanga z 1965 roku. Może w przyszłości uda się marzenie zrealizować. Albert na co dzień zajmuje się informatyką. Ukończył Zespół Szkół Informatycznych, obecnie studiuje na Politechnice Świętokrzyskiej na wydziale informatyki i grafiki komputerowej.

Codzienne życie koncentruje się w dużym pokoju. Pastelowe ściany, jasne meble, dużo przestrzeni i światła nadają pomieszczeniu miły nastrój. Wyposażenie pokoju to duża wersalka z białą narzutą z owczej wełny, ciemna ława, jasne meble, beżowo brązowy dywan. Dużo światła, przestrzeni, doniczkowe kwiaty. Balkon ozdabiają barwne pelargonie. - Kocham kwiaty i mam do nich serce - zwierza się pani Sylwia. - Moje rośliny rosną jak na przysłowiowych drożdżach. Balkon to nasze ulubione miejsce . Stąd rozciąga się malownicza panorama miasta. Kielce są naprawdę piękne- dodaje. Pani Sylwia ukończyła kieleckie Liceum Sztuk Plastycznych , a następnie wydział prawa administracyjnego na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie pracuje w kancelarii prawniczej u czterech adwokatów. - Urządzenie mieszkania to dzieło żony. Dzięki jej wyobraźni i dobremu gustowi wnętrze zostało estetycznie i funkcjonalnie urządzone. Ale ja podejmuję ostateczne decyzje - przyznaje z lekkim uśmiechem pan Andrzej.

Mieszkanie państwa Wolskich to także miejsce pracy pana Andrzeja. Mieści się tu studio muzyczne wyposażone w profesjonalny sprzęt. W pokoju znajdują się dwa instrumenty klawiszowe, mikrofony, komputer z najnowszymi programami muzycznymi. - Tu nagrywam piosenki z dziećmi, a także płyty wydawane przez kieleckie wydawnictwo MAC-Edukacja, z którym od wielu lat współpracuję - mówi pan Andrzej. - A to ulubiony akordeon, mój pierwszy instrument. Dostałem go od taty w czwartej klasie podstawówki. Jest naprawdę piękny, zdobiony mieniącymi się kamieniami. W domu rodzinnym w Drzewicy znajduje się drugi akordeon i chętnie na nim gram w duecie z tatą skrzypkiem.

Andrzej Wolski wychował się w muzycznym domu. Męska połowa naszej rodziny grała na różnych instrumentach - przyznaje. - Tata Stanisław jest skrzypkiem, najstarszy brat Zdzisław grał na gitarze i śpiewał, średni - Janusz to perkusista, a ja rozpocząłem od akordeonu. Często grywaliśmy w tym rodzinnym składzie. Naukę na akordeonie pobierałem u pana Majchrzaka w Dziewicy. W Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach dostałem się do klasy waltorni profesora Jana Tokarza. Instrument ten towarzyszył mi również podczas studiów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Dziś mogę śmiało powiedzie, że gra na waltorni w zespołach muzycznych dała mi umiejętność pracy w orkiestrze.

Już podczas nauki w Szkole Muzycznej dał się poznać jako doskonały kompozytor i muzyk, zakładając zespół muzyki elektronicznej EQ Dużo koncertował. Podczas studiów związał się z kabaretem Pigwa Show Bronka Opałki, a po jego opuszczeniu założył wspólnie z Andrzejem Kaczmarkiem i Stefanem Lipcem kabaret Pirania. - To był wyjątkowy i ciekawy okres w moim życiu - wspomina. Dużo koncertowaliśmy na estradach krajowych, były sukcesy na festiwalach, wyjazdy na tournee do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Singapuru.

Andrzej Wolski jest znanym i cenionym kompozytorem. Cały czas jest wierny nurtowi muzyki elektronicznej i filmowej, tworzy muzykę obrazową. Znajomi mówią, że jego utwory to świat malowany muzyką. Inspiracją w twórczości są wrażenia z podróży, jego marzenia, a także sytuacje rodzinne. Pod wpływem mocnych wrażeń z pobytu w Nowym Jorku napisał utwór 48 Street, a marzenia o wyjeździe do Japonii zawarł w kompozycji Express do Tokio. W dorobku kompozytora znalazł się utwór Albert napisany pod wpływem silnych emocji na wiadomość o narodzinach syna. Często gra go na koncertach.

Od 1998 roku do chwili obecnej związany jest z Domem Kultury Zameczek, gdzie jako instruktor muzyczny uczy dzieci i młodzież śpiewu. Fachowość, umiejętność pracy z młodymi sprawiają, że ma duże sukcesy. Długa, licząca 104 pozycje jest lista osiągnięć jego uczniów. Są laureatami prestiżowych festiwali i konkursów krajowych i zagranicznych. Trudno wymienić wszystkich. Warto wspomnieć o Darii Cieśli- zdobywczyni I miejsca w programie TV "Szansa na sukces 2001". Magdalena Zimny to zdobywczyni wielu głównych nagród krajowych i zagranicznych. Grand Prix na międzynarodowym festiwalu Milion cudów 2005 w Bułgarii, z pierwszą nagrodą - Berlińską Perłą, wróciła z międzynarodowego festiwalu dziecięcego i młodzieżowego w Berlinie w listopadzie 2008 roku. - Magda Zimny to jeden z największych talentów, z jakim pracowałem. W tym roku zdała maturę i rozpoczęła studia w Warszawie. Nie przerwała nauki muzyki i śpiewu. Utalentowana, ambitna, pracowita. Ma szanse zostać dobra piosenkarką. Andrzej Wolski prowadzi ogólnopolskie warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także dla nauczycieli. Jest także cenionym jurorem prestiżowych festiwali muzycznych.

Od początku istnienia związany jest z kieleckim Festiwalem Kultury Młodzieży Szkolnej, gdzie jest jednym z najbardziej cenionych instruktorów pracujących z solistami i zespołami. Został wyróżniony odznaczeniem Za zasługi dla kieleckiej Chorągwi ZHP.

- Sukcesy z pewnością cieszą. Myślę, że wynikają z tego, że robię to, co lubię, kocham i angażuję się całym sercem. Muzyka to moja pasja - dodaje na zakończenie spotkania.

Andrzej Wolski

Muzyk, kompozytor, producent nagrań , nauczyciel. Ma 46 lat. Dzieciństwo spędził w Drzewicy , gdzie rozpoczął naukę gry na akordeonie. Naukę kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach w klasie waltorni . Podczas nauki w szkole muzycznej założył zespół muzyki elektronicznej" EQ". Absolwent wydziału pedagogicznego Wyższej Szkoły Muzycznej w Kielcach. . Był związany z kabaretem Pigwa Show Bronka Opałki i z kabaretem Pirania. Komponował piosenki, koncertował w kraju i za granicą. Dużo sukcesów odniósł jako pedagog. Od 10 lat pracuje jako instruktor muzyczny w Domu Kultury "Zameczek". Ponadto prowadzi ogólnopolskie warsztaty dla dzieci , młodzieży i nauczycieli , jest jurorem prestiżowych festiwali muzycznych . Od początku istnienia związany z Harcerskim Festiwalem Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. W 2010 roku ukaże się jego druga solowa płyta z muzyką elektroniczną . Żona Sylwia , absolwentka wydziału prawa administracyjnego Uniwersytetu Marii Curii Skłodowskiej w Lublinie. Syn Albert - student wydziału informatyki Politechniki Świętokrzyskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie