Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z sekatorem, nożycami i łopatą w ogrodzie. Pora na konieczne prace

Marzena Ślusarz
- Łopata o ergonomicznym uchwycie zapewni bezpieczną i wygodną postawę w czasie pracy - mówi Mateusz Mazur.
- Łopata o ergonomicznym uchwycie zapewni bezpieczną i wygodną postawę w czasie pracy - mówi Mateusz Mazur. Aleksander Piekarski
Pielęgnacja roślin obejmuje, poza nawadnianiem i nawożeniem, także cięcia, przycinania, sadzenia i przesadzania. Sekatory, nożyce, łopaty to najważniejsze narzędzia używane w ogrodach. Szpadle i szufle są niezbędne do właściwego przygotowania gruntu pod rośliny, sekatory i nożyce nieodzowne do pozbywania się pędów drzew i krzewów, uschniętych kwiatów, a także do formowania kształtów roślin.

Dobra łopata to podstawa

 

Wybór jest ogromny, pod ciężarem saperek, szufelek, szpadli, łopatek uginają się półki. - Kopanie nie jest lekką praca, dlatego przy zakupie modelu zwróćmy uwagę na jego kształt, zwłaszcza na uchwyt - radzi Mateusz Mazur, doradca klienta i sprzedawca w markecie PSB Mrówka w Chęcinach pod Kielcami. - Ergonomiczny trzonek zdecydowanie ułatwi prace, sprawi, że będzie wygodniejsza, mniej odczujemy skutki,  jak nadwyrężenie stawów czy kręgosłupa, ponieważ zachowuje bezpieczną postawę.  Do pracy blisko roślin wybierzmy narzędzia o łagodnych krawędziach, które ich nie uszkodzą - opisuje.   Jak dodaje, warto wybrać lekki model, ale z materiału odpornego na uszkodzenia.

 

Bez sekatora ani rusz

 

W sadzie, ogrodzie, działce czy balkonie pierwsze pielęgnacje zaczynamy właśnie od cięć, które wykonujemy licznie i często w ciągu sezonu powtarzamy. Przy wyborze narzędzia trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ostrze, ale też na kształt rączki, pamiętajmy, że ergonomiczny kształt dostosowany do dłoni zapewni komfort pracy. Poza naszą wygodą, ważne jest też by nie pozostawić ran na gałązce. Pamiętajmy, że powierzchnia po cięciu powinna być gładka, tak pozostawiona roślina szybciej się goi i jest mniej podatna na choroby.

Z sekatorem, nożycami i łopatą w ogrodzie. Pora na konieczne prace

Podstawowy i niezbędny w ogrodzie - sekator.  Narzędzie przytnie gałęzie o średnicy około 15 milimetrów.  (Aleksander Piekarski) 

 

- Zwróćmy uwagę, czy rączki wykonane są z wytrzymałego materiału, jak poliamid, nie zaszkodzi jeśli będą wzmocnione włóknem szklanym. Z kolei ostrza powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Ważne, by były chronione bezpiecznym zamknięciem w czasie przechowywania i przenoszenia. - Dostosujmy model do prac, jakie zamierzamy nim wykonywać. Przyjrzyjmy się opisowi na opakowaniu, małym sekatorem, choć wygodny, nie przetniemy grubych gałęzi. Najmniejsze ramiona mają 21 centymetrów, ich ostrze obetnie gałązki o średnicy 15 milimetrów. Największe z kolei modele mają ramiona teleskopowe o długości przekraczającej nawet 100 centymetrów i średnicę cięcia przekraczającą 50 milimetrów - wyjaśnia Mateusz Mazur. Narz ędziem pracujemy często trzymając ręce w górze, więc zwróćmy uwagę, na metal z jakiego jest wykonane, ważne by było lekkie, zrobione na przykład z aluminium.

Komfort pracy poprawią także dodatkowe elementy miękkie na uchwycie. - Zwróćmy też uwagę, czy ostrza są wymieniane, czy można je samodzielnie zaostrzyć. Taki sekator zdecydowanie dłużej posłuży - mówi Mateusz Mazur. - Pamiętajmy, dobry sekator zmniejszy nasz wysiłek i ułatwi wykonanie odpowiedniego kształtu.

 

Z sekatorem, nożycami i łopatą w ogrodzie. Pora na konieczne prace

Nożyce do gałęzi wydłużą „ramię” o 78 centymetrów. Można wybrać narzędzie z ramionami  teleskopowymi.  (fot. Aleksander Piekarski)

 

Po drugie nożyce

 

Po pracy sekatorem, kształt krzewu wygładzą nożyce ogrodowe. Użyjemy ich także do wycięcia trawy, w miejscach, gdzie nie dotrze kosiarka, czy  podkaszarka. Kupując je zwróćmy uwagę na podobne aspekty, jak przy wyborze sekatora, koniecznie jednak sprawdźmy, czy mają wymienne ostrza, dzięki czemu dostosujemy je do wykonywanej czynności.

 

Z sekatorem, nożycami i łopatą w ogrodzie. Pora na konieczne prace

Sekator gąsienicowy z piłą posłuży do cięcia gałęzi w miejscach trudno dostępnych. (fot. Aleksander Piekarski)

 

Do zadań specjalnych

 

Wspomniane sekatory teleskopowe posłużą do wycięcia pędów wysoko osadzonych.- Do takich cięć, a nawet wyższych, trudno dostępnych, przydatny będzie też sekator gąsienicowy. Grubsze pędy łatwiej zetnie piła osadzona na takim sekatorze - tłumaczy doradca. Piły sadownicze przydadzą się do pozbycia się gałęzi nisko położonych.

O żywopłot komfortowo zadbamy korzystając z nożyc elektrycznych i pił akumulatorowych. - Długie ostrze nożyc, sięgające nawet 90 centymetrów, pozwoli równo przyciąć żywopłot. Będzie wyglądał elegancko. Wybierając model sprawdźmy, do gałęzi i jakiej średnicy jest przeznaczony - radzi ekspert z chęcińskiej Mrówki. - Korzystając z takich nożyc czy pił z powodzeniem wytniemy fantazyjne kompozycje w naszych krzewach. 

 

Z sekatorem, nożycami i łopatą w ogrodzie. Pora na konieczne prace

Nożyce do cięcia żywopłotów  i krzewów. Pomogą ukształtować rośliny, łatwe w manewrowaniu. (fot. Aleksander Piekarski)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie