MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z sercem dla serca - przyłącz się do kampanii wojewody świętokrzyskiego

Iza BEDNARZ
Kardiolodzy biją na alarm. W województwie świętokrzyskim co druga osoba umiera na serce. Ruszyła kampania edukacyjna wojewody świętokrzyskiego, w której mieszkańcy regionu dowiedzą się jak prawidłowo dbać o swoje serce.

Wyniki badań przeprowadzonych w województwie świętokrzyskim w 2005 roku są porażające:
60 proc. populacji województwa świętokrzyskiego ma nieprawidłowy poziom cholesterolu
35 proc. pali papierosy
30 proc. ma nadciśnienie
50 proc. ma nieprawidłową masę ciała
50 proc. kobiet i 70 proc. mężczyzn nie uprawia żadnej aktywności fizycznej

Co drugi mieszkaniec świętokrzyskiego umiera z powodu chorób układu krążenia. Co piąty - na choroby nowotworowe, co ósma osoba ginie w wypadku. Nie tylko w naszym regionie jest tak dramatyczna sytuacja zdrowotna. - Kardiolodzy szacują, że co piąty Polak jest zagrożony udarem mózgu, zawałem serca - podkreśla profesor Marianna Janion, konsultant wojewódzki do spraw kardiologii.

Co zabija nasze serca?

W ogromnej części winę ponosimy my sami - twierdzą kardiolodzy. Wystarczy, że palimy papierosy, mamy zbyt wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie, jesteśmy otyli, mamy zaburzenia w przyswajaniu cukru - nasze szanse na pierwszy zawał serca rosną do 80 proc. Zwłaszcza, gdy dodamy do tego nieprawidłową dietę (bogatą w białe pieczywo, tłuszcze zwierzęce, słodycze i żywność wysoko przetworzoną, fast foody, słodkie napoje gazowane), nieaktywny tryb życia i wysoki poziom stresu, z którym nie potrafimy sobie poradzić.

- Ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia zagrożone są obecnie przede wszystkim kobiety i młodzi dorośli. Przyjęło się, że w Polsce kobiety umierają głównie na raka piersi i narządów rodnych. Tymczasem co druga kobieta w Polsce i w województwie świętokrzyskim umiera na serce - podkreśla profesor Janion.

Profilaktyka może nas uratować

- Połowa sukcesu w walce z chorobami układu krążenia to profilaktyka, czyli to, co sami robimy dla naszego serca. To, w jaki sposób się odżywiamy, czy nie palimy papierosów, dbamy o prawidłowe ciśnienie tętnicze, czy potrafimy radzić sobie z negatywnymi emocjami - podkreśla profesor Beata Wożakowska - Kapłon, konsultant wojewódzki do spraw hipertensjologii.

Pierwszym krokiem może być rzucenie palenia. Drugim - wprowadzenie większej aktywności do naszych codziennych zajęć, np. podróżowanie do pracy komunikacją miejska, nie samochodem, chodzenie po schodach zamiast korzystania z windy. Trzecim - zmniejszenie ilości soli w codziennych posiłkach (Uwaga! sól znajduje się także w białym pieczywie i wszystkich przekąskach). Nie kontrolując zawartości soli w co-dziennej diecie wpadamy w "solne" uzależnienie - nie potrafimy zjeść niczego, co nie jest posolone.

Skorzystaj z kampanii

Kampania wojewody świętokrzyskiego "Z sercem dla serca" ma na celu propagowanie idei zdrowego serca. Będą happeningi, w czasie których mieszkańcy regionu otrzymają jabłka i książki z przepisami kulinarnymi zdrowymi dla serca, będzie dzień otwarty w szpitalach w regionie świętokrzyskim. Akcji będą towarzyszyły działania promujące zdrowe dla serca świętokrzyskie produkty, gotowanie z sercem, marsze nordic walking, biegi uliczne. Partnerami kampanii są: wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii, konsultant wojewódzki w dziedzinie hipertensjologii, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Fundacja VIVE Ser-ce dzieciom, restauracja Monte Carlo, powiat sandomierski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie