Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z wizytą u Leonardo da Vinci. Muzeum geniusza (zdjęcia)

Piotr Kutkowski
W miasteczku nawet wino opatrzone jest wizerunkiem genialnego twórcy
W miasteczku nawet wino opatrzone jest wizerunkiem genialnego twórcy Piotr Kutkowski
Vinci to nazwa malutkiego, zanurzonego pomiędzy winnicami i gajami oliwnymi toskańskiego miasteczka. To tu urodził się Leonardo da Vinci i tu, w muzeum można prawdziwie poznać geniusz wielkiego twórcy

Vinci - w muzeum genialnego artysty

Wąska droga, która jest częścią szlaku winnego i oliwnego prowadzi do Casa di Natale. Znajduje się tu mały kamienny dom, miejsce przyjścia na świat Leonarda da Vinci. Genialny malarz, rzeźbiarz, wynalazca był nieślubnym synem notariusza ser Piera da Vinci i chłopki Cateriny. Jego pełne nazwisko, nadane mu przy narodzinach, brzmiało "Leonardo di ser Piero da Vinci", czyli "Leonardo, syn ser Piera z miasta Vinci.

W zamienionym na muzeum domu są informacje o artyście, ale nie ma po nim pamiątek. Pamiątką jest już sam dom.
Surowe, ascetyczne wnętrze daje wyobrażenie, jak żyło się i mieszkało setki lat temu a reszty dopełniają plansze z informacjami. Jest też popiersie Leonarda, przy którym jednak nie wolno się fotografować. Nie ma za to problemu z robieniem zdjęć na zewnątrz.

VINCI

Znacznie większe muzeum znajduje się w oddalonym o kilka kilometrów od Casa di Natale muzeum Leonardiano w Vinci. Ekspozycja mieści się zarówno w zamku, jak i w nowoczesnym pawilonie. Nie znajdzie się tu obrazów czy rzeźb, są z to szkice wielu wynalazków Leonarda i wykonane według nich modele. Niewiele osób wie, że to on właśnie stworzył projekty helikoptera, czołgu, podwójnego kadłuba łodzi, karabinu maszynowego, krokomierza, wilgotnościomierza, łożyska kulkowego, hydraulicznej piły, szybowca.

Pracował też nad pływakami do chodzenia po wodzie, strojami dla nurków, spadochronami i wieloma innymi innowacjami. Niektóre z jego pomysłów, jak automatyczna nawijarka do szpul, czy maszyna do sprawdzania wytrzymałości drutu na rozciąganie zastosowano już za jego życia. Większość pozostała tylko na papierze. W muzeum zwraca uwagę wykonany według planów Leonarda drewniany rower czy mechanizm zegara, niektóre modele można uruchomić i sprawdzić zasady działania.

O tym, że Leonardo był także architektem świadczą makiety budowli, w tym mostu.
Od 22 maja 2010 roku ekspozycja została wzbogacona, pojawiły się też prezentacje wynalazków Leonarda w trójwymiarze.

PAMIĄTKI

W muzeum można kupić plakaty z kopiami rycin Leonarda, znacznie więcej jednak pamiątek oferują położone tuż obok sklepiki. Wizerunek Leonarda znajduje się na butelkach z winem, kielichach, kubkach, obrazkach, magnesach. Są też miniaturki przedmiotów zrobionych według jego planów.
Samą w sobie atrakcją jest również miasteczko. Warto pospacerować jego malowniczymi uliczkami wtapiając się w atmosferę włoskiej sjesty i smakując potrawy toskańskiej kuchni.

Warto wiedzieć

40 kilometrów dzieli miasteczko Vinci od Florencji. Muzeom Leonardiano jest czynne w godzinach od 9.30 do 18, a w domu narodzin Leonarda od 9.30 do 17, z przerwą od 13 do 14.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie