Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za bezpieczeństwem, przeciw agresji w gminie Brody

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Monika Nosowicz-Kaczorowska
Dzieci z Lubieni w trakcie wycieczki do Krakowa.
Dzieci z Lubieni w trakcie wycieczki do Krakowa. archiwum szkoły
Trzy szkoły z gminy Brody uczestniczą w programie „Bezpieczna+". W programie udział biorą uczniowie z Adamowa, Dziurowa i Lubieni.

Opiekunowie uczniów ze Szkoły Podstawowej w Adamowie położyli największy nacisk na przeciwdziałanie przemocy. W Szkole Podstawowej w Dziurowie postawiono na propagowanie bezpieczeństwa na drodze, a dzieci ze Szkoły Podstawowej z Lubieni rozwijały między innymi umiejętności rozwiązywania konfliktów.

W ramach programu uczniowie z Adamowa byli na wycieczce w Krakowie, gdzie poznawali historię miasta i mniejszości kulturowych. W Żydowskim Muzeum Galicja na Kazimierzu wzięli udział w warsztatach na temat przeciwdziałania dyskryminacji. Dzieci uczestniczyły także w spotkaniach siedzibie Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko". Dowiedzieli się jak osoby z niepełnosprawnością psychiczną i fizyczną postrzegają świat i sami mogli tego doświadczyć zakładając specjalne okulary, słuchawki i rękawice ograniczające odczuwanie bodźców zewnętrznych. Uczniowie wzięli też udział w warsztatach z podopiecznymi. Przyglądali się zajęciom, w jakich oni uczestniczą i poznali zasady funkcjonowania ośrodka.

W Dziurowie zorganizowano szkolenie na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Prowadzili je policjanci: starszy sierżant Anna Kroner z Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji, aspirant Artur Wieczorek i aspirant Michał Zatorski z Wydział Ruchu Drogowego. W spotkaniu, oprócz uczniów, uczestniczyli także rodzice i nauczyciele.

W szkole w Lubieni postawiono na umiejętności rozwiązywania konfliktów, nawiązywania kontaktów międzyludzkich oraz radzenia sobie ze stresem. W tym celu zorganizowano wycieczkę na spektakl profilaktyczny do Teatru Współczesnego do Krakowa. Po spektaklu odbyły się warsztaty teatralne, w których dzieci stawały się aktorami na przedstawieniu. Następnie dzieci pojechały do „Klockolandii - Centrum Nauki i Zabawy". W laboratorium mogły eksperymentować, stawiać pytania i poszukiwać naukowych odpowiedzi z wykorzystaniem klocków LEGO. W części warsztatowej budowali roboty a następnie z ich użyciem samodzielnie wykonywali doświadczenia naukowe.

Program „Bezpieczna+" realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Urzędu Wojewódzkiego w wysokości ponad 20 tysięcy złotych. Zakończenie przewidziane jest na grudzień, a w ramach programu zaplanowanych jest jeszcze szereg działań, między innymi: wycieczka do Warszawy, konkursy plastyczne, „Dzień Bezpiecznego Rowerzysty", spotkania z osobami niepełnosprawnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie