Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Za każdy kamień Twój..." w Ostrowcu. Wystawa w hołdzie powstańcom

Anna ŚLEDZIŃSKA [email protected]
Karty edukacyjne z Muzeum Powstania Warszawskiego ukazują jego genezę i przebieg.
Karty edukacyjne z Muzeum Powstania Warszawskiego ukazują jego genezę i przebieg. Anna Śledzińska
W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, dokładnie o godzinie 17 w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki otwarto wystawę "Za każdy kamień Twój...".

Wystawa, zorganizowana w 70. rocznicę heroicznego zrywu Armii Krajowej, jest hołdem oddanym Warszawie i tysiącom bohaterów Powstania Warszawskiego. Prezentowane są na niej oryginalne uzbrojenie powstańcze, dokumentalne fotografie z 1944 roku, pochodzące z tek edukacyjnych wydanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

- To kolejna nasza wystawa, ukazująca realia wojny i okupacji - mówi Marek Wójcicki z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. - "Za każdy kamien Twój" to fragment powstańczej pieśni "Warszawskie dzieci" czas nieubłaganie mija, ale te warszawskie dzieci są jeszcze wśród nas.

Ciekawostką jest kolekcja medali, numizmatów i walorów filatelistycznych, z prywatnych zbiorów Kazimierza Kocowskiego - weterana, uczestnika Powstania Warszawskiego.
Kazimierz Kocowski miał w chwili wybuchu Powstania Warszawskiego 12 lat. Był za młody, aby trafić w szeregi Armii Krajowej, brał jednak udział w walkach. Jak wspomina, "Godzina W" zastała go na Woli, tam brał udział w kilku akcjach.

- Razem z grupą mężczyzn próbowaliśmy przepchać samochód, który dzień wcześniej został ostrzelany, tak by był osłoną, zza której można by zaatakować budynek, w którym koszarowali Niemcy - opowiada Kazimierz Kocowski. - Niestety dostaliśmy się pod ogień ciężkich karabinów maszynowych. Nikt oprócz mnie nie przeżył. Sądzę, że ocalił mnie chłopięcy wzrost.

Piątego dnia powstania nastolatek został ranny - trafiony odłamkami w głowę. Po powstaniu próbował odnaleźć swoich kolegów, zostawiając dziesiątki wiadomości. Żaden z nich się nie odezwał. Dlatego mieszkający od lat w Ostrowcu weteran trzyma się dewizy, by mówić o tych, którzy już sami opowiadać nie mogą i zachować ich w pamięci potomnych.

W Ostrowcu Świętokrzyskim 70. rocznicę Powstania Warszawskiego uczczono też mszą w kolegiacie świętego Michała, po której złożono kwiaty przy pomniku świętokrzyskich uczestników akcji "Burza".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie