Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za nami II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych. Wydarzenie zgromadziło w Targach Kielce cztery tysiące uczestników. Zdjęcia, film

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Wideo
od 16 lat
- Te targi, dla nas, organizacji pozarządowych, są bardzo potrzebne. Wychodzimy z naszą ofertą do adresatów naszych działań, a ponadto, poznając inne fundacje i stowarzyszenia, czerpiemy pomysły na nowe działania dla naszych odbiorców – mówiła Aleksandra Bąk z podkieleckiej Fundacji DOGadanka. Takich opinii wśród 170 wystawców drugich NGO-EXPO w Targach Kielce było o wiele więcej. W wydarzeniu udział wzięło blisko 4 tysiące osób.

NGO-EXPO w Targach Kielce

Już pierwsza edycja NGO-EXPO udowodniła, że organizacje pozarządowe chcą i potrzebują się spotykać. - Wydarzenie rozrosło się z 80 wystawców zapełniających jedną halę w 2022 roku do 170 w dwóch naszych pawilonach dziś – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. - A mając na uwadze, że w naszym kraju działa kilkadziesiąt tysięcy organizacji pozarządowych, mamy, Panie Dyrektorze, jeszcze wielu działaczy do zaproszenia. Impreza ma przyszłość – zwrócił się do Wojciecha Kaczmarczyka, szefa Narodowego Instytutu Wolności, który jest organizatorem targów.

W halach E i F Targów Kielce gościło ponad 170 fundacji, stowarzyszeń, klubów seniora, zakładów aktywizacji zawodowej, kół gospodyń wiejskich i wiele innych organizacji ze Świętokrzyskiego i całej Polski. W wydarzeniu wzięło udział blisko 4 tysiące osób, przede wszystkim społeczników.

– Organizacje nawiązują kontakt i porozumienie, uczą się od siebie, tu mają przestrzeń do tworzenia współpracy na szeroką skalę – tłumaczył dyrektor Wojciech Kaczmarczyk.

– Biorąc pod uwagę zainteresowanie wystawców, przyszłoroczne wydarzenie będzie jeszcze większe. Już wszystkie miejsca były zajęte, a kolejne grupy się zgłaszały – mówił Stefan Kołucki z Narodowego Instytutu Wolności. – Organizacje pozarządowe chcą prezentować, co robią nieodpłatnie dla społeczeństwa. Warto tu być i zobaczyć, jak wielka jest różnorodność tych działań, ofert dla każdej grupy społecznej. Gros tych działań to niesienie pomocy. Społecznicy mają tu do dyspozycji instytucje grantodawcze, jak nasz Narodowy Instytut Wolności i Narodowe Centrum Kultury, tu mogą też zwerbować wolontariuszy. Już dziś zapraszamy na edycję 2024!

O pieniądzach i promocji ngosów w Targach Kielce

Przez dwa dni, 29 i 30 czerwca, II Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych społecznicy brali udział w ponad 20 warsztatach i szkoleniach. Ich tematy dotyczyły m.in. prowadzenia stron internetowych, pracy z niepełnosprawnymi, ale i nie brakowało makramy, muzyki i medytacji, porad o tworzeniu rolek i tiktoków do mediów społecznościowych. – Tik Tok pozwala przekazywać wartościowe treści, chociażby jak zasady pierwszej pomocy. To znakomite narzędzie komunikacji z młodym pokoleniem – przekonywał Maciej Tomkowiak z podpoznańskiej Fundacji Rysy.

Wiele mówiło się o pozyskiwaniu pieniędzy na realizację przedsięwzięć służącym różnym grupom społecznym. Szczegółowo źródła finansowania omówiła Elżbieta Cholewa, kierownik Świętokrzyskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej. Wyjaśniała, w jaki sposób organizacje pozarządowe mogą pozyskiwać fundusze na swoją działalność. - Można znaleźć i niewielkie granty na mniejsze działania, i duże na większe projekty, i na poziomie centralnym, i regionalnym. Trzeba tylko szukać, instytucji oferujących fundusze jest bardzo wiele - podkreśliła i zaprosiła do kontaktu ze specjalistami z ośrodka.

Wyjątkowa atmosfera targów NGO-EXPO w Kielcach

Wielu z wystawców zaznaczało, że bardzo ważny jest klimat wydarzenia. – Fantastyczna atmosfera, którą tworzą sami uczestnicy. Łatwiej się poznajemy, rozmawiamy, integrujemy. Nasza fundacja DOGadanka oferuje wiele możliwości wsparcia osobom niepełnosprawnym, a będąc tu poznaliśmy organizacje o podobnym charakterze i ich propozycje – podkreślała Aleksandra Bąk, prezes zarządu. – W takim klimacie to naprawdę się udaje!

Przez dwa dni na scenach w halach E i F występowały koła gospodyń wiejskich. Folklor unosił się także na stoiskach i między nimi, porywał wręcz do tańca. Rozbrzmiewały dźwięki harmonii, a nawet dudy wielkopolskie. Czwartkowy dzień zakończył fantastyczny popis wokalnych umiejętności Wiktora Kowalskiego. Muzyk dał występ podczas koncertu „Ku pokrzepieniu serc”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie