Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za oknem mróz i śnieg - dla osób bezdomnych to śmiertelne niebezpieczeństwo. Gdzie w Kielcach mogą szukać pomocy?

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 12 lat
W ostatnich dniach - a szczególnie w nocy - temperatura powietrza spada mocno poniżej 0 stopni Celsjusza. Mróz oraz wzmożone opady śniegu stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla osób bezdomnych. Gdzie mogą szukać pomocy? Jednym z takich miejsc jest Ośrodek Interwencyjno-Terapeutyczny przy ulicy Żniwnej 4, działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach. Osoby bezdomne, samotne i niezaradne życiowo znajdą tam ciepły kąt, otrzymają posiłek i czyste ubranie.

Mróz i śnieg to śmiertelne niebezpieczeństwo dla osób bezdomnych. Gdzie na terenie Kielc mogą szukać pomocy?

W okresie jesienno-zimowym szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na osoby bezdomne, potrzebujące pomocy. Nasza reakcja może zadecydować o czyimś zdrowiu, a nawet życiu. Wystarczy zadzwonić na numer Straży Miejskiej w Kielcach – 986 lub na numer alarmowy 112. Do dyspozycji jest również numer Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - 987.

Ośrodek Interwencyjno-Terapeutyczny w Kielcach

Osoby bezdomne przebywające na terenie Kielc znajdujące się w sytuacjach kryzysowych zagrażających ich życiu i zdrowiu, mogą uzyskać szerokie wsparcie w Ośrodku Interwencyjno-Terapeutycznym mieszczącym się przy ulicy Żniwnej 4. Placówkę prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - telefon: 41 311 11 17.

Potrzebujący znajdą tam schronienie przez całą dobę. Jeden z budynków przy ulicy Żniwnej w godzinach 8-18 pełni funkcję świetlicy, natomiast w godz. 18-8 ogrzewalni dla osób bezdomnych. Do placówki Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie można dojechać autobusami linii numer 8, 13, 104 i 114. Przyjmowane są również osoby nietrzeźwe. Osobami przebywającymi w punkcie zajmują się opiekunowie i pracownicy socjalni. Dyżurują tam sanitariusze, którzy w razie potrzeby udzielają podstawowej opieki medycznej.

Jak podkreśla kierownik Ośrodka Interwencyjno-Terapeutycznego Karol Latos, w ostatnich - śnieżnych oraz mroźnych dniach i nocach, w ośrodku przy ulicy Żniwnej pojawiło się wiele osób potrzebujących wsparcia.

- Dysponujemy salą dla 30 osób, a w okresie jesienno-zimowym, w czasie największych mrozów, uruchamiamy dodatkową salę dla kolejnych 15 osób. W obecnej chwili zauważamy zdecydowane zwiększenie zainteresowania naszym ośrodkiem. Policja, straż miejska, streetworkerzy kierują tutaj osoby potrzebujące z pustostanów, z miejsc niezamieszkałych, altan śmietnikowych czy działkowych. Na chwilę obecną mamy około 29-31 osób na ogrzewalniach

- informował kierownik ośrodka, Karol Latos.

Kierownik Ośrodka Interwencyjno-Terapeutycznego w Kielcach Karol Latos informował, że w ostatnich - śnieżnych oraz mroźnych dniach i nocach, w ośrodku
Kierownik Ośrodka Interwencyjno-Terapeutycznego w Kielcach Karol Latos informował, że w ostatnich - śnieżnych oraz mroźnych dniach i nocach, w ośrodku przy ulicy Żniwnej pojawiło się wiele osób potrzebujących wsparcia. Dawid Łukasik

Osobom przebywającym w Ośrodku Interwencyjno-Terapeutycznym zapewnione są ciepłe napoje, ciepły posiłek, artykuły spożywcze do samodzielnego przygotowania śniadań i kolacji, odzież i obuwie. Osoby bezdomne mają możliwość wykonania podstawowych zabiegów higieniczno-sanitarnych oraz uprania odzieży.

W ośrodku działa też Punkt Interwencji Kryzysowej, w którym udzielane jest schronienie osobom bezdomnym wymagającym zabezpieczenia często do czasu umieszczenia na przykład w schronisku dla osób bezdomnych lub skierowania na stacjonarne leczenie odwykowe.

Mieszkania chronione w Kielcach
Kolejną formą wsparcia są mieszkania chronione. Przebywające w nich osoby, motywowane są do podjęcia działań w kierunku zatrudnienia, uczestniczenia w kursach, a także konstruktywnego spędzania czasu wolnego. Proponowane jest im korzystanie z biblioteki, opieka nad bezdomnymi zwierzętami, majsterkowanie czy uprawa roślin. Celem tych działań jest przygotowanie do wyjścia z bezdomności i podjęcia pracy.

Pozostałe placówki na terenie Kielc, w których osoby w kryzysie bezdomności mogą znaleźć schronienie:

  1. Schronisko dla Kobiet Caritas Diecezji Kieleckiej, ulica Urzędnicza 7b, telefon: 41 366 48 47 lub 784 531 622.
  2. Schronisko dla Osób Bezdomnych w Przytulisku imienia Jana Pawła II, ulica Sienna 5, telefon 41 366 07 34 lub 508 834 453. Placówkę prowadzi Fundacja Gospodarcza świętego Brata Alberta.
  3. Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn imienia świętego Brata Alberta, ulica Żeromskiego 36a, tel. 41 361 44 85.
  4. Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn, ulica Żeromskiego 36a, 41 361 44 85. Obie placówki przy ulicy Żeromskiego prowadzi Koło Kieleckie Towarzystwa Pomocy imienia świętego Brata Alberta.

Wykaz noclegowni, schronisk i ogrzewalni w województwie świętokrzyskim

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach informuje o wykazie placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom w kryzysie bezdomności, funkcjonujących na terenie województwa świętokrzyskiego i zgłoszonych przez gminy.

Wykaz noclegowni, schronisk i ogrzewalni w województwie świętokrzyskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie