Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabezpiecz ciągniki i maszyny przed awarią w sezonie prac

lima
Zabezpiecz ciągniki i maszyny przed awarią w sezonie prac Po całodziennej pracy ciągnikiem warto wyczyścić chłodnicę.
Zabezpiecz ciągniki i maszyny przed awarią w sezonie prac Po całodziennej pracy ciągnikiem warto wyczyścić chłodnicę. Łukasz Zarzycki
Podstawą utrzymania sprawności maszyn i brak awarii w sezonie wytężonych prac jest codzienne i sezonowe ich zabezpieczanie przed możliwym uszkodzeniem.

Ależ absolutnie nikt nie lubi tracić czasu na niespodziewane awarie, zwłaszcza jeśli trwa sezon wytężonych prac, a pogoda sprzyja. O sprawność maszyn dbać należy systematycznie. Szybko uchwycone nieprawidłowości łatwiej i taniej naprawić. Nawet nowej maszynie może przytrafić się usterka. 

Do jesieni

Wiele wiosennych prac za nami. Pługi, kultywatory, agregaty i siewniki możemy pożegnać do wiosny. - Po zakończonych pracach maszynę trzeba dobrze wyczyścić. Ziemia działa korozyjnie, pozostawiając ją na maszynie, łatwo można ją zniszczyć - wyjaśnia Marcin Jasiński, dyrektor handlowy w firmie Kisiel w Górnie. - Kiedy pozbędziemy się ziemi lemiesze, części ruchome maszyn, łańcuchy trzeba dobrze nasmarować oliwą lub smarem - podkreśla Marcin Jasiński.  

Oczyszczenia potrzebują wszystkie podzespoły, które w czasie pracy ulegają zanieczyszczeniu, można to zrobić za pomocą wody, sprężonego powietrza. W skutek pozostawienia resztek organicznych mogą pojawić się gryzonie, które są w stanie uszkodzić instalacje elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne,  elementy uszczelniające. 

Podczas dokładnego czyszczenia łatwo zauważyć wszelkie usterki w maszynie, wykryte trzeba jak najszybciej naprawić, nie warto odkładać na jesień.   

 

Pęknięcia, zarysowania powodują gromadzenie się zanieczyszczeń, a to przyczynia się do korozji. - Warto od razu takie miejsce zabezpieczyć, chociażby farbą antykorozyjną. Smary, oliwa także stanowią ochronę antykorozyjną - dla węzła tarcia. Po umyciu maszyny należy ją nasmarować, warto przy tym korzystać z instrukcji obsługi, by o niczym nie zap0mnieć  - radzi ekspert z firmy Kisiel. Zanim maszyna zostanie nasmarowana warto pozbyć się starego smaru i wody, wtedy nowa warstwa spełni swoją rolę. 

Nie pomińmy przekładni pasowych. Trzeba je umyć najlepiej w ciepłej wodzie z mydłem. Również należy zwrócić uwagę na ewentualne popękania. - Musimy ocenić, czy wystarczy obciąć strzępy i korzystać nadal, czy popękania za chwilę zamienią się w przerwania - radzi Marcin Jasiński. - Kiedy z maszyny nie korzystamy, luzujemy naciąg pasa. 
Zaznacza, że najlepiej jeśli maszyny są  garażowane. Stojące pod chmurką szybko tracą koloryt, mogą rdzewieć.  Ważne też jest, by nie stały na ziemi. Lepszym podłożem jest beton lub drewniane palety. 

 

Przed wyjazdem w pole

Zabiegi takie jak czyszczenie i smarowanie należy wykonać także przed użytkowaniem maszyny.  - Dobrze wysmarować trzeba wszelkie powierzchnie robocze. Konserwacja polega na zabezpieczeniu węzłów tarcia, przekładni łańcuchowych, pasowych, osprzętu elektrycznego oraz silników - mówi Marcin Jasiński. Intensywne korzystanie z maszyny oznacza zużywanie, a co za tym idzie wpływa na zmiany funkcjonalne, pogorszenie działania i koniec końcem może skutkować awarią. - Dlatego tak ważne jest smarowanie - podkreśla specjalista. - Ponadto chroni części ruchome przed zabrudzeniami. 

 

Zabezpiecz ciągniki i maszyny przed awarią w sezonie prac

Trwa sezon siewu kukurydzy. Na części ruchome siewnika warto nałożyć smar.  (fot. Łukasz Zarzycki)

 

Traktor codziennie

A właściwie nawet i dwa razy.  Ciągniki to podstawa pracy rolnika, bez niego właściwie żadne prace polowe nie mogą się odbyć. Dlatego tak istotne jest dbanie o jego sprawność każdego dnia i solidne przygotowanie go do sezonu intensywnych prac polowych. Wieczorem jak checklistę sprawdzamy sworznie - jeśli trzeba smarujemy,  należy przedmuchać filtry, wyczyścić chłodnice, sprawdzić zawieszenie tylnego podnośnika i wyjścia hydrauliczne. - Na koniec odłączamy napięcie, dzięki czemu przedłużamy żywotność akumulatora - wyjaśnia Marcin_Jasiński. Istotne jest sprawdzenie ciśnienia w kołach, odpowiednie zapewnia długą żywotność opon. Przed wyjazdem w pole koniecznie trzeba sprawdzić poziom paliwa, oleju, stan silnika. 

Słabym punktem jest elektronika, w dodatku często kłopot sprawia ustalenie usterki. A potrafi na długo unieruchomić ciągnik. Awariom w instalacji elektrycznej lepiej zapobiegać, dlatego zanim wyruszymy w pola, przyjrzyjmy się jej szczególnie dokładnie. 

Przed rozpoczęciem sezonu zwróćmy uwagę na akumulator. - Jego stan możemy określić za pomocą napięcia spoczynkowego, które jest mierzone za pomocą woltomierza. W akumulatorze 12-woltowym powinno być nie mniejsze, niż 12,6 wolt, zaś dla 6-woltowego - 6,25. Jeśli jest niższe od tych wartości, trzeba czym prędzej naładować - radzi ekspert. Pamiętajmy o sprawdzeniu ilości i gęstości elektrolitu. Powinien sięgać około 1-2 centymetry ponad powierzchnię otulin płyt połączonych z dodatnią elektrodą. Do rozcieńczenia ilości lub gęstość elektrolitu, jeżeli jest za mała, należy użyć tylko i wyłącznie wody destylowanej. 

 Miejmy pieczę nawet nad nowym sprzętem, dzięki temu będzie nam służył długo i bezawaryjnie. Starajmy się sprawdzić ciągnik co dzień po pracy, nie będziemy mieć niespodzianki rano lub podczas robót w polu. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie