Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa "Niemczówka" w Chęcinach zaatakowana przez drona! Służby ratunkowe, wojsko, policja i straż pożarna w akcji

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
W czwartkowy poranek, 7 grudnia zabytkowa "Niemczówka" w Chęcinach została zaatakowana przy użyciu drona. Wewnątrz budynku pojawił się dym, a pracownicy zostali ewakuowani. Na miejscu zjawiły się służby mundurowe: policja, straż pożarna i wojsko, a także lokalne władze oraz konserwator zabytków, który po zakończeniu akcji będzie musiał oszacować straty... Uspokajamy. Wszystkie działania odbywały się w ramach ćwiczenia taktyczno-specjalnego pod kryptonimem PYTON-23, które przeprowadziło Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Zabytkowa "Niemczówka" w Chęcinach zaatakowana przez drona! Służby ratunkowe, wojsko, policja i straż w akcji

Syreny, zadymienie, pojazdy służb mundurowych i kilkunastu żołnierzy. Takie obrazki w czwartkowy poranek mogli zobaczyć mieszkańcy Chęcin. Tego dnia, jeden z najważniejszych zabytków w mieście - renesansowa kamienica "Niemczówka" - został zaatakowany przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego.

Z takim zdarzeniem - w ramach przygotowanego przez Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, ćwiczenia taktyczno-specjalnego pod kryptonimem PYTON-23, musiały sobie poradzić służby mundurowe i cywilne.

Ćwiczenie realizowane było we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Chęciny, Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach, Komendą Miejską Policji w Kielcach, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Świętokrzyskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz dyrekcją Zamku Królewskiego w Chęcinach.

Podpułkownik Michał Jankiewicz - dowódca wydziału CIMIC w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach wyjaśniał, na czym polegało to ćwiczenie:

- To nasze doroczne ćwiczenie taktyczno-specjalne, które zwieńcza proces szkolenia dla nas, dla żołnierzy wydziału CIMIC, czyli wydziału współpracy cywilno-wojskowej. To ćwiczenie ma na celu sprawdzić żołnierzy z zakresu realizacji zadań współpracy cywilno-wojskowej we współdziałaniu z przedstawicielami instytucji pozamilitarnych, czyli policji, straży pożarnej, urzędów gmin, miast, lokalnej administracji, konserwatora zabytków. W tym przypadku, reagujemy na zagrożenie hybrydowe w postaci próby zniszczenia obiektu zabytkowego, gdzie wszystkie te służby będą ze sobą współpracowały w zakresie niwelacji tego zagrożenia

- wyjaśniał podpułkownik.

Dowódca podkreślił, że brak któregokolwiek z tych elementów zaburza procedury radzenia sobie z takim zagrożeniem: - Pokazujemy społeczności, że ta współpraca cywilno-wojskowa, w pewnym zakresie sytuacji kryzysowych, jest wręcz niezbędna - dodał podpułkownik.

Pułkownik Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach potwierdził, że takie ćwiczenia są niezwykle istotne dla żołnierzy, ale również wszystkich współpracujących z nimi służb.

- Dla nas to bardzo ważne ćwiczenia, przede wszystkim dlatego, byśmy w dalszym ciągu mogli wzmacniać nasze procedury, szukać błędów - w jaki sposób to ćwiczenie powinno się odbywać i w jaki sposób możemy to koordynować. A następnie wyciągać z tego wnioski na przyszłość

- podkreślił komendant.

W ramach ćwiczenia nastąpił pozorowany atak przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego na zabytkową kamienicę Niemczówka. Następnie ewakuowano pracowników obiektu, a służby, w tym straż pożarna i policja, rozpoczęły działania przewidziane na wypadek takiego zagrożenia.

Podczas takich działań, ważne jest również zabezpieczenie naszego dziedzictwa, dlatego żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych ewakuowali przedmioty dziedzictwa kulturowego, chroniąc je przed zniszczeniem, zaś obecny na miejscu Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków szacował ewentualne straty.

Ćwiczenia zakończyły się około godziny 12.

Następnie żołnierze przemieścili się w rejon Pasa Ćwiczeń Taktycznych w Kielcach, gdzie realizowane były zajęcia z wykorzystaniem sprzętu wojskowego i środków pozoracji pola walki.

Zobaczcie zdjęcia z widowiskowych ćwiczeń w Chęcinach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie