Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa synagoga w Chęcinach w trakcie remontu. Wiele się tu zmieni. Zobaczcie zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Trwa kompleksowy remont chęcińskiej synagogi. Po pracach renowacyjnych i konserwatorskich obiekt ma stać się kolejnym atrakcyjnym miejscem na turystycznej mapie regionu. Powstanie tu też Centrum Pamięci i Kultury Żydowskiej. Otwarcie przewidziano na jesień 2023 roku.

Zabytkowa synagoga w Chęcinach w trakcie remontu

W ramach zaplanowanych prac budynek dawnej synagogi przechodzi kompleksowy remont i przebudowę. Zyska nowy dach, elewację, schody, a także podłogi. Zdemontowane zostaną też zabytkowe elementy architektoniczne, które trafią do renowacji. Ponadto będą wykonywane instalacje podposadzkowe. Wszystkie prace od samego początku prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków.

Wnętrza zostaną zaaranżowane i dostosowane do potrzeb kulturalno-edukacyjnych, a obiekt stanie się Centrum Pamięci i Kultury Żydowskiej w Chęcinach. - Obejrzymy tu różnego rodzaju eksponaty nawiązujące do historii i kultury żydowskiej, a multimedialna możliwość poznawania historii bez wątpienia zaciekawi młodzież, która będzie mogła ją odkrywać przez pryzmat nowych technologii. Chcemy, aby odbywały się tu także wydarzenia kulturalne, koncerty, nie tylko muzyki klezmerskiej, spotkania i konferencje naukowe. Jestem przekonany, że Centrum Pamięci i Kultury Żydowskiej w Chęcinach przyciągnie wielu turystów, stając się kolejnym niezwykłym miejscem na mapie turystycznej regionu – podkreśla burmistrz Robert Jaworski.
Prace związane z odrestaurowaniem obiektu mają potrwać do jesień 2023 roku. Inwestycja pochłonie 7 milionów 950 tysięcy złotych, z czego blisko 5,2 milionów złotych będzie stanowić unijne dofinansowanie pozyskane przez władze gminy.

Synagoga w Chęcinach - rys historyczny

Synagoga w Chęcinach została zbudowana po roku 1638, w którym wydany został przywilej zezwalający na budowę. Jest obiektem murowanym, pokrytym tynkiem. Ma plan prostokąta, z prostokątną, wysoką, zagłębioną w ziemi salą, poprzedzoną sienią, przy której jest z boku niewielka izba, a nad nią oratorium dla kobiet. Wnętrze sali pokrywały kiedyś polichromie.

Synagoga gruntownie remontowana (i rozbudowana) była po pożarze z roku 1905. Poważnych uszkodzeń doznała też w latach 1939 – 44. W 1942 roku hitlerowcy zgromadzili wokół synagogi ponad 4 tysiące osób, które następnie wywieziono do obozu zagłady w Treblince. W ten sposób zakończyła się historia obecności Żydów w Chęcinach. W latach 1991 – 92 prowadzone były prace remontowe, w ramach których uzupełniono tynki, pomalowano wnętrza, wyrównano posadzkę w sali głównej, odnowiono drzwi wejściowe, a w oknach od strony zachodniej i od południa osadzono kraty. W budynku synagogi miały swoją siedzibę kino miejskie "Marmury" oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie