Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy „Pałacyk” w Starachowicach przejdzie remont i zmieni się nie do poznania. Powstanie ciekawe miejsce dla mieszkańców (ZDJĘCIA)

Kazimierz Cuch
Tak popadający w ruinę „Pałacyk” wygląda obecnie
Tak popadający w ruinę „Pałacyk” wygląda obecnie Urząd Miasta Starachowice
Miasto z kilku źródeł pozyskało kilkanaście milionów złotych na remont i rozbudowę zabytkowego „Pałacyku” przy ulicy 3 Maja w Starachowicach. Teraz poszukuje dobrego wykonawcy tego remontu i przebudowy. Przez lata w budynku mieściło się wiele wiele instytucji ale w ostatnich latach budynek popadał w ruinę. Teraz ma się to zmienić.

W 2018 roku unieważniono przetarg na remont „Pałacyku”, ponieważ oferty złożone przez potencjalnych wykonawców przewyższały kwotę zabezpieczoną na ten cel przez inwestora. Nowe oferty dotyczące remontu można składać do 14 lutego 2022 roku do godziny 10.00, w Urzędzie Miejskim w Starachowicach.

- Cały czas pracowaliśmy nad tym, aby pozyskać korzystne finansowanie dla tego zadania. Udało się, będą to dwa źródła, z których skorzystamy przy remoncie tego miejsca - dodaje Marek Materek, prezydent Starachowic.

Po przebudowie „Pałacyk” ma być inkubatorem myśli społecznej „Impact Hub”. Będzie to miejsce, w którym mieszkańcy, młodzież, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych będą mogli się spotykać, organizować wystawy i inne cykliczne wydarzenia.

Historia „Pałacyku”

Pałacyk był budowany z myślą, że będzie to mieszkanie dyrektora przedwojennej, starachowickiej Fabryki Amunicji. Szefowie Zakładów Starachowickich mieszkali tam do 1939 roku. Jako ostatni willę zajmował Jan Dąbrowski, dlatego na jakiś czas do budynku przylgnęła nazwa "Dąbrówka". Po wojnie budynek zaczął stopniowo popadać w ruinę.

Kolejno wprowadzały i wyprowadzały się z niego różne instytucje. W budynku przez blisko ćwierć wieku mieściło się Przedszkole Miejskie, które zostało zamknięte na początku lat 90-tych. W 1991 roku do budynku wprowadziła się Świetlica Socjoterapeutyczna Stowarzyszenia "Spójrz Inaczej" oraz Państwowe Ognisko Plastyczne, które w tej siedzibie przetrwało do 2006 roku.

Budynek Pałacyku i działka, na której stoi budynek jest własnością gminy Starachowice. Miasto usiłowało kilkakrotnie pozbyć się zbędnego majątku, były jednak szczegółowe obwarowania. Nowy właściciel nie może wyburzyć budynku, a podczas remontu musi ściśle trzymać się wskazówek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prawdopodobnie ten zapis zniechęcił potencjalnych nabywców do kupna atrakcyjnie położonej działki, w środku miasta.

- Gdy objąłem urząd wiosną 2015 roku zdecydowałem o uchyleniu uchwały poprzedników i odstąpieniu od przekazania „Pałacyku”, jako darowizny na rzecz Skarbu Państwa. Takie zamiary miała poprzednia władza - mówi prezydent Marek Materek.

Budynek główny będzie finansowany z programu „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Natomiast nowe skrzydło, łącznik oraz zagospodarowanie otoczenia zostaną sfinansowane z programu "Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie