Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy park w Błoniu zostanie odtworzony

Małgorzata PŁAZA
W parku znajduje się między innymi drewniana altana, miejsce spotkań mieszkańców.
W parku znajduje się między innymi drewniana altana, miejsce spotkań mieszkańców. Małgorzata Płaza
Urokliwy kompleks w Błoniu w gminie Koprzywnica ma odzyskać dawny charakter. Wiele już udało się zrobić.

Mieszkańcy chcą odtworzyć zabytkowy park w Błoniu w gminie Koprzywnica. Prace ruszą jesienią.
Jesienią w podworskim parku w Błoniu rozpoczną się nasadzenia krzew i krzewów. - Prace mają być wykonane w taki sposób, aby odtworzyć dawny charakter i klimat parku - podkreśla Alicja Stępień, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koprzywnicy.
Zamierzenia są konsultowane ze służbami konserwatorskimi, park jest bowiem wpisany do rejestru zabytków. Inicjatorzy projektu chcą dotrzeć do starych opracowań i na nich oprzeć swoje działania.

NA PIERWSZE NASADZENIA

Na pierwsze prace wykorzystana zostanie część dotacji uzyskanej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Koprzywnicy wspólnie z Kołami Gospodyń Wiejskich z programu "Działaj Lokalnie". Będzie to kwota tysiąca złotych.
- Za te pieniądze uda się jedynie zakupić trochę materiału - sadzonek drzew i krzewów. Sądzę, że jest to początek pisania kolejnych projektów dotyczących parku - dodaje Alicja Stępień.

MIEJSCE SPOTKAŃ

Rewitalizacja podworskich terenów w Błoniu rozpoczęła się trzy lata temu. Dzięki funduszom z Programu Integracji Społecznej sporo udało się już zrobić.

Dawny park został oczyszczony. Na niezadrzewionej części powstały dwa boiska sportowe - do piłki nożnej i siatkowej, utworzony został również plac zabaw dla dzieci i do jazdy na rolkach, postawiono altanę - miejsce spotkań mieszkańców. Teren został oświetlony.

Jak podkreśla Anna Paluch, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Błoniu, park już tętni życiem.
- To urokliwe, piękne miejsce, jedyne w naszej miejscowości, w którym mieszkańcy mogą się spotykać. Nie mamy ani świetlicy ani remizy, dlatego również park jest tak ważny - mówi Anna Paluch.

AMBITNE PLANY

Mieszkańcy mają ambitniejsze plany - myślą o wybudowaniu świetlicy, ale nie murowanej, a drewnianej, na wzór stojącego tam niegdyś dworku.
- To miejsce będzie mogło być wizytówką gminy, uzupełniającym ofertę turystyczną Koprzywnicy - zaznacza Anna Paluch. - Chcemy, aby ten teren się zmieniał. Zamierzamy kontynuować prace, a przy okazji aktywizować mieszkańców, zachęcać ich do działania.

Park pochodzi z XVIII wieku, Błonie należało wtedy do rodziny Lanckorońskich, którzy w końcu tego stulecia wybudowali zabudowania dworskie z drewna modrzewiowego. W latach 30. XIX stulecia dwór nabyła ziemiańska rodzina Zarzyckich, był ich własnością do 1944 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie