Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu w finale prestiżowego konkursu. Zobacz niepowtarzalne zdjęcia

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Stara fabryka w Maleńcu znalazła się w finale ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany 2021”, organizowanego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Do konkursu zgłoszonych zostało 136 zabytków z całego kraju, w tym 5 z województwa świętokrzyskiego, tj. Zamek Królewski w Chęcinach, Synagoga w Szydłowie, Klasztor Bernardyński w Świętej Katarzynie, Wiatrak Holenderski w Krasocinie i zespół zakładu przemysłowego w Maleńcu.

Celem konkursu jest promocja postaw właściwej opieki nad zabytkami oraz propagowanie najlepszych wzorców konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. W trakcie procedury konkursowej oceniane są m.in. prace konserwatorskie i budowlane, zrealizowane przy zabytku w ostatnich 5 latach. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W tegorocznej edycji konkursu nominacje i tytuły laureatów uzyskało 21 zabytkowych obiektów z całego kraju. W tym dawna fabryka żelaza w Maleńcu, jako jedyny obiekt zabytkowy z województwa świętokrzyskiego.

Cieszy niezmiernie fakt, iż podejmowane na przestrzeni wielu lat wysiłki na rzecz zachowania tego unikalnego zabytku techniki zostały zauważone i docenione przez jury konkursu, w skład którego wchodzą uznani specjaliści w zakresie ochrony i konserwacji zabytków

- ocenia Maciej Chłopek, dyrektor zakładu w Maleńcu.

Ale to zasługa wielu osób i instytucji...

Zaznacza jednocześnie, że nie byłoby starej huty żelaza w Maleńcu, gdyby nie studenci i pracownicy Politechniki Śląskiej w Katowicach, którzy przez ponad 40 lat opiekowali się jej zabytkowymi urządzeniami i konstrukcjami. Nie byłoby starej huty żelaza w Maleńcu, gdyby nie poprzednie i obecne władze powiatu koneckiego, które przekazują środki finansowe na zachowanie zabytku i jego wykorzystanie w działalności kulturalnej i edukacyjnej... Nie byłoby w końcu starej huty w żelaza w Maleńcu, gdyby nie entuzjaści dawnej techniki, którzy odwiedzają zabytek, a wiedzę o nim przekazują innym - opowiada.

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu w finale prestiżowego konkursu. Zobacz niepowtarzalne zdjęcia
Katarzyny Gritzmann

Wielu trudnych kwestii, związanych z jego ochroną, nie udałoby się rozwiązać, gdyby nie wsparcie ze strony Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach i Oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Kielcach. Jednak jak sama nazwa wskazuje „Zabytek zadbany”, to zabytek o który się dba. A robią to najlepiej ci, którzy są na co dzień przebywają jego pobliżu, czyli pracownicy Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu: Marianna Woźniak, Katarzyna Zabijak, Joanna Smołuch, Grażyna Kusiak, Bogdan Pytlos, Jacek Turalski i Krzysztof Szulc. Przyznana nominacja to dobra okazja, by podziękować im za ich pracę, dzięki której zespół zakładu przemysłowego w Maleńcu jest „Zabytkiem Zadbanym”.

Warto również przypomnieć, że przyznana nominacja, to kolejne wyróżnienie, jakie w ostatnich latach otrzymały inicjatywy i przedsięwzięcia realizowane przy udziale Zabytkowego Zakładu Hutniczy w Maleńcu i jego pracowników. Dotychczasowe wyróżnienia to:

  • Świętokrzyska Nagroda Kultury - Województwo Świętokrzyskie.
  • Wyróżnienie za organizację 23 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa - Narodowy Instytut Dziedzictwa.
  • Wyróżnienie w konkursie "Odkryj Swój Skarb" - Narodowe Centrum Kultury.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie