Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachować pamięć. Młodzież z Izraela odwiedziła szkołę w Chęcinach

Lidia Cichocka
Zaskoczeń po obu stronach było wiele, ale humory wszystkim dopisywały.
Zaskoczeń po obu stronach było wiele, ale humory wszystkim dopisywały.
Już po raz trzeci Zespół Szkól nr 2 w Chęcinach odwiedziła młodzież ze szkoły w Netani w Izraelu. Wizyty odbywają się w ramach projektu Ośrodka Rozwoju Edukacji "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów".

Współpraca z Netanią zaczęła się od wyjazdu dyrektora Andrzeja Kadłubka do Instytutu Yad Vashem.

- To był dwutygodniowy staż na nauczycieli, jednym z punktów było spotkania z nauczycielami izraelskimi - opowiada dyrektor. - Moją parą była dyrektor szkoły średniej z Netani. Zaprosiłem ją i jej uczniów do Chęcin, bo w Izraelu maturalne klasy mają obowiązkowy punkt programu: poznawanie historii holocaustu połączone z wizytą w Polsce.

Pierwsza wizyta była takim badaniem terenu, ponieważ wypadła bardzo dobrze, obie strony były zadowolone drugą przygotowano z większym rozmachem, tegoroczna była już trzecią.

- Zawsze prosimy o przygotowanie sugestii, co nasi goście chcieliby zobaczyć, jakie zajęcia dla nich przygotować - wyjaśnia dyrektor. W tym roku przyjechali na początku roku szkolnego. Serdecznie witał ich dyrektor szkoły Andrzej Kadłubek, wicestarosta powiatu kieleckiego Zenon Janus, przewodnicząca Rady Rodziców szkoły Anna Rylska oraz młodzież Zespołu Szkół Nr 2 w Chęcinach, która była najbardziej ciekawa gości. Miłą niespodzianką dla przybyszów była piosenka, którą Klaudia Kasza wykonała w języku hebrajskim.

Po oficjalnej uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego odbyły się warsztaty integracyjne przygotowane i prowadzone przez nauczycieli języka angielskiego, podczas których młodzi ludzie dyskutowali na temat wartości, zainteresowań, celów życiowych. Każdy z gości otrzymał towarzysza - kolegę lub koleżankę z Polski. W tej części gośćmi spotkania byli uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Chęcinach. Rozmowy i wymiana poglądów były bardzo interesujące. Zaskoczeniem dla Polaków był fakt, że w Izraelu zarówno chłopcy jak dziewczęta po maturze idą do wojska. Izraelczycy dziwili się, że dążenia ich i kolegów z Polski są takie same.

Młodzież wzięła również udział w warsztatach poświęconych Dzieciom Holocaustu, przygotowanych pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego. Motywem przewodnim tych zajęć był, zgodnie z życzeniem gości "Pamiętnik Dawida Rubinowicza". Polscy i izraelscy uczniowie ze wzruszeniem wypowiadali się na temat tragicznych losów tego żydowskiego chłopca pochodzącego z Krajna.

Potem cała grupa zwiedzała najważniejsze miejsca związane z historią społeczności żydowskiej w Chęcinach: synagogę, mykwę, Niemczówkę. Po wspólnym posiłku odbyło się podsumowanie dnia, wymiana upominków i pożegnanie.

- Podkreślić należy, że nowe znajomości i nawiązane przyjaźnie stanowią wielką wartość takich spotkań, pokazują jak wiele mamy ze sobą wspólnego. A piękne jest to, co w nas zostaje - mówi nauczycielka Iwona Samburska.

- Otrzymaliśmy też gorące zaproszenie do Netani - dodaje dyrektor. - Chcemy napisać projekt by dostać dofinansowanie do wyjazdu uczniów. Naszym izraelskim gościom koszty podróży i pobytu pokrywa rząd. My nie jesteśmy w tak dobrej sytuacji, ale jeśli zdobędziemy fundusze odwiedzimy Netanię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie