Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćma już nie straszna - wystarczy szybki i bezpieczny zabieg

Oprac. /KAK/
Pierwsze objawy zaćmy mogą wystąpić u wielu osób znacznie wcześniej niż w starszym wieku, nawet przed 40 rokiem życia.
Pierwsze objawy zaćmy mogą wystąpić u wielu osób znacznie wcześniej niż w starszym wieku, nawet przed 40 rokiem życia. sxc
Wiedza Polaków na temat zaćmy wciąż opiera się na stereotypach. Brak rzetelnej wiedzy na jej temat powoduje strach przed operacją, a choroba uchodzi za niebezpieczną i trudną do wyleczenia. A dziś leczenie zaćmy poprzez zabieg chirurgiczny to rutynowa czynność przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym.

Zaćma jest jedną z najczęstszych chorób wzroku. W większości przypadków, bo aż w 90 procentach, choroba ta jest przyspieszeniem fizjologicznego procesu starzenia się soczewki i występuje u osób po 50 roku życia (tzw. "zaćma starcza"). Pierwsze objawy tej choroby mogą jednak wystąpić u wielu osób znacznie wcześniej, nawet przed 40 rokiem życia. Nie należy ich bagatelizować. Lekkie zamglenie, brak wyrazistości barw i kontrastu to pierwsze symptomy zaćmy.

Prosta operacja, wiele korzyści

Jedynym sposobem wyleczenia jest bezbolesna operacja wymiany soczewki, zwykle wykonywana w trybie chirurgii jednego dnia. Przy okazji tego zabiegu można również skorygować wszystkie wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność. Wczesne wykrycie choroby zmniejsza ryzyko komplikacji.

Pacjenci wykonujący pracę biurową najczęściej po 2 tygodniach mogą wrócić do pracy, osoby, których praca wymaga wysiłku fizycznego - po około 2 miesiącach. Podczas operacji usuwana jest stara zmętniała soczewka własna i wszczepiana w to miejsce nowa, indywidualnie dla każdego pacjenta dobrana soczewka sztuczna. Poprzez właściwe dobranie rodzaju soczewki i jej mocy optycznej można skorygować trwale współistniejące wady wzroku. Stosowane dotychczas rutynowo soczewki pozwalały na korekcję krótkowzroczności i nadwzroczności. Najnowsze modele soczewek na przykład firmy Alcon, dodatkowo pozwalają na korektę astygmatyzmu i starczowzroczności, co uwalnia pacjentów od stosowania po operacji jakichkolwiek okularów do dali i bliży.

W implantach nowej generacji stosowane są filtry światła UV i niebieskiego, co stanowi profilaktykę przed starczym zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem tzw. AMD. Wprowadzenie do konstrukcji soczewek asferyczności, umożliwia bardzo dobre widzenie w warunkach słabego oświetlenia, poprawę kontrastu i zmniejsza częstość występowania niepożądanych zjawisk fotooptycznych typu "halo". Wysoka jakość materiałów z których są zrobione, zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań pooperacyjnych. Sama operacja wykonywana jest przez mikrocięcie (2 mm otwór) i najczęściej w trybie chirurgii jednego dnia.

Nie batelizuj symptomów

Mimo to w Polsce nadal świadomość społeczna na temat zaćmy jest dosyć niska, nawet wśród samych zainteresowanych tym tematem osób. Z badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie firmy Alcon w 2010 roku, wynika, że co 4 osoba będąca po zabiegu, przyznaje, że przed jego wykonaniem miała zbyt mało informacji na temat planowanej operacji. Pierwsze symptomy zaćmy są często bagatelizowane. Tymczasem przy tej chorobie szybka reakcja na pierwsze jej objawy jest bardzo ważna. Im wcześniej - tym lepiej. Według najnowszych publikacji GUS, co 8 osoba dorosła potrzebująca pomocy specjalisty rezygnuje z niej. Okazuje się, że jednym z najczęściej wymienianych powodów takiej decyzji jest przekonanie, że "nie należy spieszyć się z wizytą, trzeba trochę poczekać, a może problemy zdrowotne same miną".

- Tymczasem nie należy lekceważyć pierwszych objawów zaćmy. Jej wczesne wykrycie znacznie ułatwia zadanie lekarzom. Strach pacjentów wynika z niedoinformowania. Zabieg operacyjny jest jednak bezbolesny, a rekonwalescencja po operacji - bardzo krótka." - mówi okulista, dr Wojciech Kołodziejczyk. - W Polsce wciąż wiedza na temat zaćmy jest ograniczona. Mimo powszechności tej choroby, panuje przekonanie, że jest ona groźna, a zabieg operacyjny ryzykowny. Brak wiedzy i utrwalone stereotypy o zaćmie szkodzą pacjentom. Dziś obawy pacjentów są zupełnie nieuzasadnione. Przez ostatnie 20 lat, wraz z przybywaniem nowoczesnej techniki z Zachodu, równocześnie renesans przeżywała rodzima chirurgia i okulistyka - podsumowuje dr Kołodziejczyk. - Nowoczesny sprzęt i współcześnie stosowane metody sprawiają, że usuwanie zaćmy jest bezpieczną dla pacjenta, skuteczną i przewidywalną procedurą chirurgiczną, którą można wykonać w trybie chirurgii jednego dnia.

Strona o zaćmie

Z myślą o pacjentach i bliskich osobach cierpiących z powodu zaćmy powstała strona www.leczeniezacmy.pl stanowiąca wyczerpujące źródło wiedzy na temat zaćmy oraz sposobów jej leczenia. Dodatkowo, na stronie znajduje się także lista wybranych klinik, w których dostępne są soczewki Alcon.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie