Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczął się sezon na grzyby w świętokrzyskich lasach. Gdzie najlepiej ich szukać? (WIDEO)

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Wideo
od 16 lat
Sezon na grzyby w Świętokrzyskiem pomału się rozkręca. Grzyby pojawiają się już od kilku tygodni, ale pogoda w ostatnich dniach bardzo im sprzyja. Są już kurki, borowiki – grzyby typowo letnie. Gdzie można je spotkać – wyjaśnia Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce, pasjonat przyrody.

- W świętokrzyskich lasach pojawiły się już pieprzniki, popularnie zwane kurkami, są też pierwsze borowiki, są to borowiki usiatkowane – kuzyni borowików szlachetnych. Grzyby niestety przeważnie są zaczerwione, czyli robaczywe. Tak jest z pierwszymi grzybami ze względu na cykl rozwojowy owadów, które akurat w lipcu poszukują miejsc, gdzie mogą złożyć jajeczka, z których powstają larwy, które muszą coś jeść, żeby się przepoczwarzyć w muchówki czy inne owady. Dla nich grzyby są idealnym środowiskiem. Są jeszcze borowiki ceglastopore – gatunek, który zdobywa dużą popularność w ostatnich latach. Do tej pory był mało znany. Ludzie się go już nie boją, ze względu na to, że ten grzyb po przekrojeniu lub uszkodzeniu kapelusza lub trzonu bardzo szybko się przebarwia na niebiesko. To są grzyby typowo wczesnoletnie, może dodałbym do nich koźlarze czerwone i brązowe. Grzybów jest już coraz więcej, więc jeśli ktoś wybierze się do lasu zbierze coś na sos czy na zupę. W ostatnich dniach nad regionem solidnie popadało więc ściółka, gleba są mocno nasiąknięte wodą, jest ciepło – więc panują idealne warunki dla owocowania grzybów. Z upływem dni spodziewać się możemy kolejnego wysypu borowików – typowo letnich grzybów, gołąbków – mówi Paweł Kosin – rzecznik prasowy Nadleśnictwa Daleszyce.

.

Lasy świętokrzyskie, jak mówi leśnik, są bardzo atrakcyjnym miejscem na grzybobranie. - Cały region jest cenionym miejscem nie tylko przez rodzimych grzybiarzy, ale też turystów grzybowych, którzy bardzo chętnie zaglądają do naszych lasów. To jest najlepsze świadectwo że grzyby u nas są. Bardzo znanym kompleksem grzybowym jest las między Kielcami a Zagnańskiem, tak zwany za więzieniem, również lasy starachowickie, sieradowickie, lasy w okolicach Końskich, Stąporkowa także w okolicach Daleszyc, Łagowa. To są bardzo grzybne lasy, w których szukamy grzybów, a ostatnie lata bardzo w nie obfitowały – wyjaśnia Paweł Kosin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie