Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczarowana galeria rzeźb z Chrobrza wędruje po kraju

Michał IMOSA
Od lutego wystawę rzeźb Barbary i Tadeusza Buczyńskich pod tytułem „Coś z niczego” można było podziwiać w pałacu Wielopolskich w Chrobrzu.
Od lutego wystawę rzeźb Barbary i Tadeusza Buczyńskich pod tytułem „Coś z niczego” można było podziwiać w pałacu Wielopolskich w Chrobrzu. Irena Imosa
Od Krakowa rozpoczęła swoje tournee po Polsce zaczarowana galeria Barbary i Tadeusza Buczyńskich.

Artyści ludowi od kilku miesięcy tworzący w Chrobrzu przy tutejszym Ośrodku Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia i Stowarzyszeniu Kulturalno-Historycznym Beldonek zostali zaproszeni przez redakcję I programu Telewizji Polskiej na artystyczne tournee po kraju. Telewizja realizuje cykl programów wakacyjnych ukazujących ciekawostki z Polski. Na antenie "jedynki" będzie je można zobaczyć w sierpniu.

Wędrują z galerią

"Jedynka" roztoczyła skrzydła także nad stworzoną przez Buczyńskich "Zaczarowaną galerią", czyli cyklem rzeźb przestrzennych, w których dominują anioły. Ekspozycja wędruje po Polsce. Rzeźby Buczyńskich rozpoczęły swoją artystyczną trasę od słynnego krakowskiego Liceum Nowodworskiego przy Placu na Groblach w Krakowie, gdzie towarzyszyły wyeksponowanej tutaj w okresie wakacji makiecie bitwy pod Racławicami. Składającą się z ponad 300 drewnianych figurek obrotową makietę bitwy stworzył Janusz Król. Dzieło to stało się sporą atrakcją nie tylko w Racławicach, ale i w stolicy, gdzie było uprzednio eksponowane.

- Z Krakowa wracamy na krótko na Ponidzie, gdzie przygotujemy pewną niespodziankę. Potem wyruszamy do Warszawy, a następnie do Gdańska, Szczecina i Wrocławia - mówi Tadeusz Buczyński.

Coś z niczego

Mieszkańcy regionu świętokrzyskiego znają dokonania Barbary i Tadeusza Buczyńskich. Ich prace przestrzenne prezentowane ostatnio w parku przy pałacu Wielopolskich w Chrobrzu złożyły się na wystawę "Coś z niczego" i były od lutego pokazywane w pałacowych wnętrzach. Wcześniej rzeźby plenerowe Buczyńskich eksponowane były w Śladkowie Dużym - w dawnym kamieniołomie przy szosie krajowej numer 73.

Barbara i Tadeusz Buczyńscy pochodzą z Gdańska. Przez 30 lat mieszkali w Jeleniej Górze, na terenie gminy Bolków. Byli właścicielami przyzamkowego ogrodu w Płoninie - pełnego niezwykłych postaci. Na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku stworzyli wystawę poświęconą piratom. Państwo Buczyńscy to artyści prymitywiści, którzy tworzą swoją sztukę określaną jako art brut, outsider art, poza nurtami sztuki oficjalnej czy konwencjami sztuki ludowej. Aranżują przestrzeń wokół siebie w sobie wiadomym stylu. Ich dzieła są takie jak oni - proste, kolorowe i radosne. Prace tworzone są z naturalnych materiałów - patyków, kawałków materiału, wełny i trzciny. Twórcy ludowi swoją pracą pokazują, że można zrobić "coś z niczego". Ich prace zdumiewają, skłaniają do refleksji i zachwycają pomysłowością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie