Straż pożarna, zarówno zawodowa jak i ochotnicza z terenu powiatu ostrowieckiego, aż 13 razy wyjeżdżała w miniony weekend do pożarów traw i nieużytków.

- Najwięcej tego typu zgłoszeń mieliśmy z terenu Ostrowca oraz gminy Kunów – informuje Sebastian Klaus z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu. - Pożarem były objęte niewielkie obszary, około kilkunastu arów.

Tylko w tym roku strażacy gasili już 54 pożary traw. Największy o powierzchni 2 hektarów, w gminie Kunów. Do niebezpiecznej sytuacji doszło na łąkach za osiedlem Pułanki w Ostrowcu. Gdyby nie szybkie zgłoszenie, zagrożone mogłyby być ogródki działkowe,

W poniedziałek przed godziną 12, przyszło kolejne zgłoszenie. Ktoś znów podpalił trawy w Kurzaczach, w gminie Kunów.
Niestety powtarzane co roku jak mantra apele nie pomagają, wciąż jest wiele osób, które z nieświadomości lub dla żartu wzniecają pożary na nieużytkach.

Wypalanie roślinności nie przynosi glebie żadnych korzyści, za to zagraża życiu, zdrowiu i mieniu innych mieszkańców, środowisku, zwierzętom, przy tym absorbuje służby ratownicze, które w tym czasie mogą być potrzebne w innym miejscu. Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 kilometrów na godzinę, czyli tyle co szybki bieg.

W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Zobacz galerię


POLECAMY RÓWNIEŻ:Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?ZOBACZ TAKŻE: Flesz. PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych