MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o oczy za darmo! W Świętokrzyskiem rusza kampania "Czas na wzrok"

Luiza BURAS-SOKÓŁ
W ramach akcji "Czas na wzrok” w kilkudziesięciu gabinetach w całym województwie będzie można nieodpłatnie wykonać badania i skonsultować się ze specjalistami.
W ramach akcji "Czas na wzrok” w kilkudziesięciu gabinetach w całym województwie będzie można nieodpłatnie wykonać badania i skonsultować się ze specjalistami. serwis prasowy
Od poniedziałku, 13 maja do końca maja osoby po 40. roku życia będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań.

Zbadaj się

Zbadaj się

W dniach od 13 do 31 maja organizatorzy kampanii edukacyjnej zapraszają osoby po czterdziestce na bezpłatne badania ostrości wzroku do wybranych salonów optycznych. Lista salonów optycznych dostępna jest na stronie internetowej dedykowanej prezbiopii www.czasnawzrok.pl. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na badania należy umówić się wcześniej telefonicznie lub osobiście podając przy rejestracji hasło kampanii "Czas na wzrok".

Nie możesz odczytać drobnego druku w gazecie lub masz problem z przeczytaniem wiadomości na ekranie telefonu? W ramach akcji "Czas na wzrok" mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będą mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat prezbiopii - procesu, który dotyka ludzi po 40. roku życia. Ale o ten jeden z najważniejszych zmysłów trzeba dbać zawsze, niezależnie od wieku.

- Prezbiopia nie jest chorobą - jest procesem fizjologicznym wynikającym ze starzenia się organizmu i zmniejszenia elastyczności pewnych elementów gałki ocznej. Spotyka się ją zarówno u osób z nadwzrocznością, krótkowzrocznością oraz u osób bez wad wzroku - wyjaśnia profesor Marta Misiuk - Hojło, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Prezbiopii zapobiec się nie da, można natomiast tak dbać o wzrok, by był on sprawny jak najdłużej.

OKULARY WŁÓŻ!
Przede wszystkim już od najmłodszych lat należy kontrolować wzrok dzieci. Jeżeli dziecko siada bardzo blisko telewizora lub mruży oczy to sygnał, że coś może się dziać. U dzieci w wieku szkolnym często pojawia się nadwzroczność, którą należy skorygować okularami. Z wiekiem wada może się cofnąć - tłumaczy Małgorzata Sobala, refrakcjonista z kieleckiego salonu optycznego Optix, partnera akcji “Czas na wzrok".
Wychodząc na zewnątrz warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych. Dobrze jednak zwrócić uwagę na to, gdzie je kupujemy. Te z ulicznych stoisk czy hipermarketów, bez filtrów UV przyniosą nam więcej szkody niż pożytku. Rozszerzona dzięki zaciemnieniu źrenica nie ucieknie przed promieniowaniem. - Warto zaopatrzyć się w okulary nie tylko z filtrami UV, ale też polaryzacją i powłoką antyrefleksyjną niwelującymi odblaski. Osoby chcące połączyć korekcję wady z okularami przeciwsłonecznymi mogą zdecydować się na fotochromy zaciemniające się na słońcu. Dla kierowców dostępne są nowoczesne okulary Extra Activ, które zaciemniają się nawet przez szybę, co do tej pory nie było możliwe - mówi Małgorzata Sobala.
Specjalistka podkreśla też wagę higieny przy pielęgnacji oczu. - To ważne zwłaszcza dla osób noszących soczewki kontaktowe. Przed ich zdejmowaniem należy umyć ręcę, nie można używać dwa razy tego samego płynu w pojemniczku, lepiej nie przekraczać terminu używalności soczewek. Dodatkowo warto nawilżać oczy kroplami, zwłaszcza, jeśli pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu - radzi ekspertka. Dodaje, że panie o wrażliwych oczach powinny zwracać szczególną uwagę na to, jakich kosmetyków używają. - Te dobre, niezawierające drażniących składników zawsze będą trochę droższe - uczula.
WZROK TEŻ SIĘ STARZEJE
Jeśli zauważymy, że wraz z upływem czasu nasz wzrok staje się słabszy, coraz częściej zawodzi, nie ma na co czekać. Opóźnienie decyzji o odpowiedniej korekcji może skutkować przewlekłymi zapaleniami spojówek, uporczywymi bólami głowy i innymi zaburzeniami widzenia.
- Tych kłopotów można by uniknąć gdyby w odpowiednim czasie okulista zapisał okulary korygujące. To skłania środowisko okulistyczne do szerszego rozpowszechniania informacji na temat prezbiopii i możliwości korekcji - mówi profesor Marta Misiuk-Hojło. - Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są już prezbiopami. W początkowym okresie nie jest to takie oczywiste. Najpierw mogą się pojawić sygnały w postaci częstych bólów głowy, nawracającego zapalenia spojówek, bo akomodacja oka jeszcze działa. Potem symptomy stają się bardziej konkretne. Może wystąpić wrażenie zamazanego obrazu w trakcie patrzenia w dal. Albo punkt do tej pory bliski zaczyna się oddalać. Jeżeli w sklepie musimy odsuwać od oczu etykietę na towarze na coraz większą odległość, by móc zapoznać się z jej treścią, jest to ważny sygnał alarmowy - dodaje lekarz.
-
JAK ZARADZIĆ?
-Aby skorygować prezbiopię, stosujemy odpowiedni dodatek do bliży, powodując ponowne wyraźne postrzeganie obrazu z bliskiej odległości. Mamy do wyboru kilka metod: okulary dwuogniskowe, okulary progresywne, soczewki kontaktowe i zabiegi chirurgiczne. Należy przy tym pamiętać́, że osoby nadwzroczne z reguły wcześniej wymagają dodatkowej korekcji do bliży aniżeli osoby krótkowzroczne. Nowością są okulary progresywne, stworzone specjalnie do patrzenia na różne odległości z płynnie wzrastającą ku dołowi mocą dodatku do bliży - mówi profesor Misiuk-Hojło.
Jej zdaniem to właśnie ta ostatnia metoda najlepiej zdaje egzamin. - Okulary progresywne mają wiele zalet. Przede wszystkim widzimy w nich na każdą odległość, po drugie zastępują nam dwie pary okularów bez ciągłej potrzeby ich zmiany. Ważny jest też wymiar estetyczny - w tych okularach nie widać zmiany mocy, zmienia się ona płynnie, więc wyglądają jak tradycyjne okulary - wylicza ekspertka.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie