Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaduszki z duchakami w Sandomierzu

/GOP/
Spektakl "Zaduszki z duchakami" zostanie pokazany w sobotę 30 października w Sandomierzu. Widowisko jest zwieńczeniem zajęć dla osób niepełnosprawnych pod hasłem "Teatr historią malowany".

Zajęcia były elementem projektu realizowanego od połowy sierpnia tego roku z udziałem uczniów Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego "Radość Życia" dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Podczas spotkań zapoznali się oni z dziejami zakonu duchaków, historią miejsca, w którym na co dzień przebywają.
Zajęcia artystyczne były tematycznie powiązane - na warsztatach teatralnych prowadzonych przez Andrzeja Wilgosza uczniowie przygotowywali spektakl "Zaduszki z duchakami", zaś na warsztatach plastycznych pod kierunkiem Andrzeja Karwata tworzyli prace przedstawiające historię duchaków, kostiumy do spektaklu, rekwizyty, elementy scenografii.
W dniach 6-8 października uczestnicy warsztatów wzięli udział w zajęciach teatralnych, które prowadziła Maria Pietrusza Budzyńska, założycielka zespołu teatralnego WTZ Teatroterapia Lubelska, który tworzą dorosłe osoby niepełnosprawne. 14 października odbył się plener malarski, podczas którego uczniowie, siedząc wokół ratusza, tworzyli prace przedstawiające sandomierskie zabytki. Zwieńczeniem warsztatów będzie wystawienie spektaklu teatralnego zatytułowanego "Zaduszki z duchakami".
Motywem przewodnim spektaklu składającego się z ośmiu scen jest historia zakonu Kanoników Regularnych Ducha Świętego, tak zwanych duchaków. Zgromadzenie to zarządzało ufundowanym prawdopodobnie w 1312 roku przez Żegotę, kasztelana krakowskiego sandomierskim szpitalem. Zakonnicy, zgodnie z regułą, opiekowali się biednymi, leczyli chorych i uczyli zawodu sieroty i podrzutki. Ostatni z duchaków - ksiądz Janowski zmarł w 1814 roku. Potem ich miejsce zajęły siostry miłosierdzia z Warszawy.
W czasie II wojny światowej szpital pełnił ważną rolę w niesieniu pomocy rannym żołnierzom. Po wojnie cały kompleks został przejęty przez władze państwowe, powstał tam Szpital Powiatowy. Po wybudowaniu nowego szpitala w Sandomierzu, przy ulicy Schinzla, "stary szpital" został przekazany Kościołowi. Obecnie mieści się tam siedziba Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjnego "Radość Życia".
Historia szpitala to dzieje działalności dobroczynnej w Sandomierzu. Tutaj powstał Instytut świętego Ducha, później przekształcony w Fundację świętego Ducha. Głównym celem tych instytucji było: "aby miejscowi ubodzy wsparcie, chorzy ratunek, sieroty schronienie, obcy podróżni i wędrowcy gościnność znajdowali".
Stowarzyszenie "Dobrze, że jesteś", organizator warsztatów i spektaklu, stara się kontynuować te tradycje. Jego głównym celem jest wspieranie edukacji oraz rehabilitacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z Ośrodka "Radość Życia". Organizacja zajmuje się również upowszechnianiem nowoczesnych metod pracy z osobami niepełnosprawnymi, a także szeroko pojętym procesem integracji społecznej.
Ważne
Spektakl odbędzie się w sobotę 30 października o godzinie 16 w kościele świętego Ducha przy ulicy Opatowskiej. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie