Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagmatwane historie naszych klubów grających w Hummel 4 lidze. Które są najstarsze? Znani trenerzy, piłkarze i inne ciekawostki

Jaromir Kruk
Większość klubów z czwartej ligi świętokrzyskiej ma ciekawą, ale też w wielu aspektach dość zagmatwaną historię. Najstarszy z tej ligi z naszego regionu jest Orlicz Suchedniów, przyjęto, że powstał w 1924 roku, ale jego początki sięgają roku 1916. Najwyżej zespół z tego ośrodka występował na trzecim szczeblu rozgrywkowym.

Zamieszanie zrobiły zmiany nazewnictwa lig, co zdarzało się stanowczo zbyt często w polskim futbolu. Dziś czwarta liga to de facto piąty poziom rozgrywkowym. Na nim najwyżej grały Klimontowianka, Moravia Anna-Bud Morawica, teraz czeka to beniaminka z Kunowa. – Nie wiem dlaczego oficjalnie podaje się rok 1924 za początkowy w dziejach Orlicza. Kiedyś widziałem zdjęcie z 1973 roku i na nim był napis świadczący o tym, że wtedy Orlicz obchodził 50-lecie - mówi Szymon Piasta, regionalista, pasjonat piłki nożnej w wydaniu lokalnym. W 1916 roku w Suchedniowie powołano harcerstwo i w jego strukturach znalazł się klub sportowy Strzelec. 5 lat później doszło do fuzji harcerzy z amatorami i pojawiła się nazwa Sarmacja, zastąpiona w 1936 roku nazwą Orlicz na cześć generała Gustawa Dreszera (nosił pseudonim Orlicz). Przed drugą wojną światową piłkarze z Suchedniowa rywalizowali w rozgrywkach Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Po wojnie narzucano zmiany nazwy, ale powrócono do Orlicza. Co ciekawe kiedyś do Suchedniowa w roli doradcy klubu przyjeżdżał Jacek Gmoch, selekcjoner reprezentacji Polski w latach 1976-1978. Najwyżej Orlicz grał na trzecim szczeblu w kraju, a najbardziej znanym szkoleniowcem jaki w nim pracował pozostaje Sławomir Majak, dziś trener Siarki Tarnobrzeg, 22-krotny reprezentant kraju, piłkarz ceniony w niemieckiej Bundeslidze.

Alit może się szczycić tym, że prowadził go Jacek Zieliński I, aktualny trener Cracovii. Klub z Ożarowa, stosunkowo młody (rok powstania – 1980) pograł w trzeciej lidze, tej na trzecim szczeblu. Tego posmakowały także inne zespoły świętokrzyskie, w tym Pogoń Staszów, dziś pod szyldem Olimpia Pogoń. Zmiany nazw klubów to zmora nie tylko dla statystyków i historyków piłki nożnej, niestety w większości wypadków za tym kryły się kwestie finansowe. Mnóstwo galimatiasu można doszukać się w dziejach Sparty Kazimierza Wielka, oficjalnie założonej w 1927 roku. Trudno dostać się do archiwów, jeśli istnieją z okresu przed drugą wojną światową, niektórzy podają, że klub powstał w 1945, inni przyjmują, że w 1921 (nawet na podstawie archiwalnego zdjęcia). Kazimierza Wielka radowała się z gry futbolistów na trzecim krajowym poziomie już w 1955 roku i w swojej drugiej przygodzie zajęli piątą pozycję.

Nida Pińczów grała w drugiej lidze po reformie, czyli na trzecim szczeblu rozgrywkowym w sezonie 2008/09 i prowadził ją też znany Robert Podoliński, dziś komentator TVP. Wcześniej kibice Nidy oglądali piłkarzy w akcji w starej trzeciej lidze. Na tym poziomie, w barwach Wiernej Małogoszcz do elity wypromował się Rafał Grzyb. Trafił do Polonii Bytom, potem do Jagiellonii Białystok, a łącznie rozegrał w ekstraklasie 313 meczów (strzelił 9 goli), zdobył Puchar i Superpuchar Polski.
Jeszcze zanim ekstraklasa zagościła na obiekcie KSZO Ostrowiec, a potem Korony Kielce bił się o nią Star Starachowice. W sezonie 1978/79 zespół ze Starachowic zajął drugie miejsce w drugiej lidze, za samym Górnikiem Zabrze. Wizyta giganta z Górnego Śląska wzbudziła na Kielecczyźnie niesamowite zainteresowanie. Ponad 20 tysięcy kibiców obejrzało dwa gole gości – Henryka Wieczorka i Stanisława Gzila, a co ciekawe obaj strzelcy grali w reprezentacji Polski. Wieczorek został nawet srebrnym medalistą igrzysk 1976 w Montrealu.
Takie kluby jak Star grają teraz w czwartej lidze świętokrzyskiej, a sezon 2022/23 zapowiada się w niej niezwykle interesująco.

Kluby czwartej ligi świętokrzyskiej
Orlicz Suchedniów 1924 3
Star Starachowice 1926 2
Sparta Kazimierza Wielka 1927 3
Granat Skarżysko 1928 3
Stal Kunów 1938 5
Pogoń Staszów 1945 3
Neptun Końskie 1946 3
Nida Pińczów 1946 3
AKS Busko 1947 3
Orlęta Kielce 1950 4
Klimontowianka 1952 5
GKS Rudki 1958 4
Spartakus Daleszyce 1972 3
GKS Zio-Max Nowiny 1974 4
Wierna Małogoszcz 1978 3
Alit Ożarów 1980 3
Moravia Anna-Bud Morawica 2002 5
Góral Górno 2008 5
Kolejno: klub, rok powstania, najwyższy szczebel na jakim grał w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie