Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statuetki Wędrowca Świętokrzyskiego i Super Wędrowca rozdane. Tak celebrowano Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
W czwartek, 20 października w Centrum Geoedukacji w Kielcach odbyły się 24. Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki. Tego dnia, wręczone zostały także statuetki Wędrowca Świętokrzyskiego i Super Wędrowca Świętokrzyskiego dla osób, organizacji, przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego za zasługi dla rozwoju turystyki w regionie. Przyznano łącznie 6 wyróżnień. Kto je otrzymał? Zobaczcie.

24. Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki. Poznaliśmy laureatów statuetki "Wędrowiec Świętokrzyski"

Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest co roku jako święto turystów, ludzi aktywnych, a także ludzi, którzy zajmują się turystyką w ramach działalności samorządowej, gospodarczej lub społecznej. To święto odbywa się każdego roku w dniu 27 września.

W czwartek, 20 października w Centrum Geoedukacji w Kielcach, już po raz 24. obchodzono Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki.

Uczestnicy wydarzenia i zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić Centrum Geoedukacji, a także wziąć udział w ciekawych prelekcjach i prezentacjach.

Statuetki Wędrowiec Świętokrzyski i Super Wędrowiec Świętokrzyski rozdane. Oto laureaci
W trakcie uroczystości zostały wręczone okolicznościowe nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego: Wędrowiec Świętokrzyski i Super Wędrowiec Świętokrzyski - dla osób, organizacji, samorządów i przedsiębiorców wyróżniających się w turystyce. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyznał nagrody w sześciu kategoriach.

  1. Statuetka "Wędrowiec Świętokrzyski" w kategorii Przedsiębiorstwo turystyczne trafiła do Przedsiębiorstwa Turystycznego "Kajakiem.pl". Statuetkę odebrał pan Łukasz Górecki.
  2. "Wędrowiec Świętokrzyski" w kategorii Osobowość turystyczna trafił do Grzegorza Szymańskiego.
  3. "Wędrowiec Świętokrzyski" w kategorii Atrakcja turystyczna trafił do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Statuetkę odebrał dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Tadeusz Sikora.
  4. Statuetkę "Wędrowiec Świętokrzyski" w kategorii Gmina turystyczna przyznano Miastu i Gminie Morawica. Statuetkę odebrał Marcin Dziewięcki, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Morawica.
  5. Statuetkę "Wędrowiec Świętokrzyski" w kategorii Organizacja Turystyczna przyznano Stowarzyszeniu Gmin "Geopark Świętokrzyski". Statuetkę odebrał Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin "Geopark Świętokrzyski".
  6. W tym roku wręczono również statuetkę "Super Wędrowca Świętokrzyskiego" za wybitne zasługi dla rozwoju turystyki w regionie. To wyróżnienie przyznano Miastu i Gminie Szydłów. Statuetkę odebrał Andrzej Tuz, burmistrz Miasta i Gminy Szydłów.

Szczególne wyróżnienie - statuetka Super Wędrowca Świętokrzyskiego, trafiła do Miasta i Gminy Szydłów. Jak podkreśla burmistrz Andrzej Tuz, dla Szydłowa to duże wyróżnienie:

- Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni, że ta nagroda, tak prestiżowa jakim jest Super Wędrowiec, przyznana została naszemu miastu, które jest miastem historycznym, które odwiedza wiele tysięcy turystów. Cały czas pracujemy nad tym, żeby branża turystyczna, ale i okołoturystyczna rozwijała się w Szydłowie. W tym roku udało nam się przeprowadzić kolejny etap rewitalizacji, wybudowaliśmy Centrum Informacji Turystycznej, piękny park z odsłonięciami geologicznymi - to także dodatkowa atrakcja turystyczna. Liczymy, że ta lata które nie były lekkie dla branży turystycznej, czyli czasy covidowe już się skończyły, a teraz nadejdą lepsze czasy dla nas wszystkich - życzył burmistrz Andrzej Tuz.

Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin "Geopark Świętokrzyski" przyznał, że ta nagroda jest dla Geoparku kolejnym, ważnym wyróżnieniem, a to wszystko dzięki współpracy wielu podmiotów.

- Dla nas jest to satysfakcja, to kolejne osiągnięcie na liście innych osiągnięć towarzyszących tej przygodzie ze Światowym Geoparkiem UNESCO, który udało się utworzyć po raz pierwszy na terytorium Polski. Już samo to jest wielkim osiągnięciem, a to osiągnięcie wynika ze współpracy partnerskiej. Gdyby nie współpraca samorządów, gdyby nie współpraca tych samorządów z organizacjami pozarządowymi, podmiotami biznesowymi, z uczelniami wyższymi, czy jednostkami naukowo-badawczymi - nie byłoby tego sukcesu. Na sukces Geoparku Świętokrzyskiego i to, że otrzymujemy kolejne wyróżnienia, składa się praca wielu instytucji, organizacji i wielu osób. Przede wszystkim samorządów, które doprowadziły do tego, że powstała ta inicjatywa, ale również innych instytucji, organizacji, podmiotów i ludzi pracujących na rzecz turystyki, czy geoturystyki na tym obszarze.

Dodał, że wśród turystów istnieje coraz większe zainteresowanie obiektami geologicznymi znajdującymi się na terenie Geoparku Świętokrzyskiego:

- Przykład Kadzielni dobitnie wskazuje, że właśnie takie obiekty plenerowe oferujące różne możliwości spędzania czasu na wolnym powietrzu, zyskują sobie coraz większą popularność. Nasz region, miasto Kielce, cały teren Geoparku Świętokrzyskiego obejmujący 5 gmin ma wyjątkowy potencjał. Tereny przyrodnicze, chronione prawnie, rezerwaty, tereny chronionego krajobrazu, miejsca gdzie można tę turystykę uprawiać na różne sposoby, ale wspólnym mianownikiem jest kontakt z naturą, kontakt z wyjątkowym dziedzictwem kulturowym tego obszaru i cały ten konglomerat ubrany jest w markę Światowego Geoparku UNESCO. Szczycimy się tym, chcemy to promować i chcemy podtrzymywać dalej ten wizerunek takiego przyjaznego miejsca, przyjaznego turystom, ale również mieszkańcom. Miejsca które będzie promowane na forum międzynarodowym - mówił Michał Poros.

Wędrowca Świętokrzyskiego w kategorii Osobowość turystyczna odebrał pan Grzegorz Szymański, właściciel Zagrody Edukacyjnej "Ostoja Dworska" w Leśnicy w gminie Małogoszcz.

- To wspaniałe uczucie i wyróżnienie. Ponad 20 lat pracy na bazie turystycznej w naszej małej ojczyźnie w powiecie jędrzejowskim, na ziemi małogoskiej, w regionie świętokrzyskim. To wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale dla całej mojej rodziny - przyznał laureat.

Gratulujemy!

Poniżej prezentujemy pełne opisy wyróżnionych.

Przedsiębiorstwo Turystyczne Kajakiem.pl
Przedsiębiorstwo Turystyczne Kajakiem.pl z Jędrzejowa rozpoczęło działalność w zakresie turystyki kajakowej na Nidzie blisko 20 lat temu. Nie było wtedy w regionie firm organizujących spływy czy wypożyczających kajaki. Nida nie była rzeką kojarzącą się z kajakami i nie było chętnych na spływy. Przedsiębiorstwo podjęło starania, by przekonać turystów, że nasze świętokrzyskie rzeki niczym nie ustępują popularnym szlakom w innych regionach Polski. Pierwsze lata działalności poświęciło na promowanie rzeki i Ponidzia, uczestniczyło w wydaniu pierwszego przewodnika kajakowego i pierwszej mapy kajakowej, wydało szereg artykułów promocyjnych, stworzyło strony internetowe poświęcone turystyce kajakowej. Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu spływy Nidą znalazły swoje miejsce w kalendarzu imprez kajakowych Polskiego Związku Kajakowego oraz Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa. Od lat organizuje spływy kajakowe pod nadzorem doświadczonej kadry instruktorskiej. Pod bacznym okiem instruktorów przygodę z kajakarstwem rozpoczęło tysiące osób. Dziś, dzięki pracy Przedsiębiorstwa „Kajakiem.pl” Nida jest marką, a szlak kajakowy Nidy jest uważany za jeden z najładniejszych i najpopularniejszych w Polsce. Co roku tysiące ludzi, również z zagranicy, zachwyca się pięknem regionu świętokrzyskiego z perspektywy kajaka. Do turystyki kajakowej udało się także przekonać lokalnych mieszkańców, wśród których pływanie kajakiem stało się niezwykle popularne. Ostanie 20 lat to czas dynamicznego wzrostu zainteresowania kajakowaniem po Nidzie.

Osobowość turystyczna – Grzegorz Szymański
Grzegorz Szymański - Absolwent Wydziału Humanistyczno-Przyrodniczego Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach o kierunku Pedagogika Ogólna oraz Pedagogiki z Ekologią i Pracą Socjalną na Wszechnicy Świętokrzyskiej. Fascynuje go alchemia natury, tradycji i kultury dawnej wsi oraz głębokie wiekowe związki człowieka w krajobrazie kulturowym. Na co dzień ma sposobność realizować swoją pasję jako Właściciel Zagrody Edukacyjnej Ostoja Dworska uznanej jako „Hit Turystyki Wiejskiej” w Kampanii Uznanych i Rozpoznawanych Markowych Produktów Turystyki Wiejskiej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wpisanej do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Jest autorem wielu scenariuszy edukacyjnych w zakresie tradycji i kultury dawnej wsi oraz ekologii dla dzieci i młodzieży, założycielem Galerii Wsi Polskiej, pasjonatem fotografii krajoznawczo-przyrodniczej, edukatorem zajęć pozalekcyjnych, koordynatorem ds. edukacji ekologicznej oraz założycielem Klubów edukacyjnych z zakresu edukacji ekologicznej działających przy Domu Kultury w Małogoszczu, Samorządowym Centrum Kultury w Sędziszowie oraz Klubu Historycznego –Małogoski Oddział Powstańczy 1863 r. i Klubu edukacyjnego 4H Niezapominajka działającego przy zagrodzie edukacyjnej Ostoja Dworska w Leśnicy. Od 20 lat zajmuje się poznawaniem i fotografowaniem rodzinnej Ziemi Świętokrzyskiej. Swój warsztat twórczy doskonali przez częste wizyty w terenie, inspirując się odkrywaniem nowych fascynujących i tajemniczych miejsc swojej małej ojczyzny. Jako Przewodnik Turystyczny Terenowy po Województwie Świętokrzyskim jest autorem wielu warsztatów terenowych, prelekcji i pokazów na temat dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego i jego ochrony.

Atrakcja turystyczna – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest wyjątkowym muzeum historyczno–martyrologicznym, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich. Ze względu na znajdujący się na terenie Mauzoleum zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa, Muzeum jest jednocześnie miejscem Pamięci Narodowej. Od roku 1999 Mauzoleum w Michniowie jest oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej. „Świat powinien wiedzieć, ile nas Polaków kosztowało prawo do swojego miejsca na ziemi” – te słowa Jana Pawła II, papieża Polaka, stały się mottem tworzonego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. W 1945 roku stanął pomnik, a na prostej tablicy nieliczni ocaleni mieszkańcy Michniowa umieścili inskrypcję: Grób zbiorowy szczątek niewinnie wymordowanych i żywcem spalonych przez Niemców w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku w Michniowie oraz imiona, nazwiska i wiek ofiar. Wyjątkowo okrutna pacyfikacja tej świętokrzyskiej wioski przez niemieckie siły policyjne i śmierć 204 osób spowodowały, że z biegiem lat Michniów stał się centrum pamięci i symbolem męczeństwa mieszkańców 817 polskich wsi, spacyfikowanych w czasie tragicznych lat II wojny światowej.

W 65 rocznicę pacyfikacji Michniowa przedstawiono przygotowany przez pracownię architektoniczną NIZIO International Design z Warszawy projekt przebudowy Mauzoleum w Michniowie. Nowa siedziba Mauzoleum, której otwarcie nastąpiło w 2021 r., jest ośrodkiem wymiany myśli i doświadczeń historycznych. Niezwykła forma budynku oraz multimedia, które uatrakcyjniają zwiedzanie, dodatkowo sprzyjają przyswajaniu wiadomości o tragicznych losach Polaków w okresie II wojny światowej. Unikatową monolityczną bryłę budynku Mauzoleum tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych. Wystawa stała Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zajmuje powierzchnię blisko 1 700 m2 i pokazuje etapy pacyfikacji. W skład Mauzoleum wchodzą: Mogiła pomordowanych mieszkańców Michniowa, Kaplica św. Małgorzaty, Dom Pamięci Narodowej (pełniący funkcję administracyjną i wystawienniczą), Pieta Michniowska i nowy budynek Mauzoleum. W roku 2017 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił nowe święto państwowe – 12 lipca - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To symboliczna data upamiętniająca masowy mord ludności cywilnej we wsi Michniów w województwie świętokrzyskim, dokonany przez niemieckich okupantów.

Gmina turystyczna – Miasto i Gmina Morawica
Miasto i Gmina Morawica od wielu lat podejmuje działania mające na celu wykreowanie wizerunku Gminy Morawica jako przyjaznej turystom w oparciu o walory wypoczynkowe m.in. doliny Czarnej Nidy, zbiornika wodnego, terenów leśnych z funkcją rekreacyjno-edukacyjną czy gospodarstw agroturystycznych oraz walorów specjalistycznych, czyli możliwości uprawiania różnych form turystyki jak: rowerowa, kajakowa, konna, karawaning, geoturystyka czy ekoturystyka. W Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy został otwarty w pełni profesjonalny Punkt Informacji Turystycznej. Na rzece Morawka utworzony został zbiornik retencyjno-rekreacyjny, który poza swoim podstawowym przeznaczeniem, w okresie letnim pełni funkcje zbiornika rekreacyjnego. Można w nim bezpiecznie zażywać kąpieli i uprawiać sporty wodne. Przy zbiorniku znajduje się plaża, niewielkie molo oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dodatkowym atutem jest leśne otoczenie zbiornika doskonałe do spacerowania i relaksu. W sołectwie Bilcza Gmina Morawica utworzyła tzw. „Bilcza Park”. Powstały rozległe tereny rekreacyjne, w tym ponad 3 km ścieżek spacerowych, biegowych i rowerowych, a także skate park i bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Wyremontowany i rozbudowany został Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach. Co roku do tego XVI-wiecznego ośrodka przyjeżdżają turyści z całego świata. Od wielu lat w lipcu odbywają się tu Chałupkowe Garcynki mające na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego jakim jest umiejętność toczenia garnków, przekazywana w Chałupkach z pokolenia na pokolenie. Zrewitalizowano zabytkowy park dworski w Morawicy, tak by stał się miejscem wypoczynku i spotkań, nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Powstały alejki, nowe oświetlenie, chodniki, ustawiono też ławeczki i kosze na śmieci, posadzone zostały tysiące ozdobnych drzew i krzewów. W trakcie rewitalizacji parku odnowiono także niezwykle ważną z punktu widzenia historii oficynę dworską wybudowaną w 1858 roku, w której obecnie trwają prace modernizacyjne mające na celu utworzenie restauracji z przeszkloną salą oraz tarasem zewnętrznym z pięknym widokiem na park. Z parkiem sąsiaduje otwarty kilka lat temu Hostel „Parkowy”, który oferuje 44 miejsc noclegowych w pokojach jedno-, dwu-, trzy-, cztero- i pięcioosobowych z tv, łazienką i klimatyzacją. Ponadto w obiekcie znajduje się nowoczesna sala konferencyjna, a także w pełni wyposażony aneks kuchenny oraz pokój wspólny dla gości. Miasto i Gmina Morawica, z uwagi na swoje położenia nad rzeką Czarna Nida, jest także znanym ośrodkiem turystyki kajakowej. Te i wiele innych działań prowadzonych przez Miasto i Gminę Morawica powodują, iż z dnia na dzień gmina staje się atrakcyjna kulturalnie, społecznie, a także turystycznie.

Organizacja Turystyczna – Stowarzyszenie Gmin „Geopark Świętokrzyski”
Stowarzyszenie Gmin ,,Geopark Świętokrzyski’’ to pierwsza inicjatywa samorządowa w Polsce, która stworzyła turystyczną markę terytorialną o charakterze geoparku i uzyskała dla niej międzynarodową rangę Światowego Geoparku UNESCO. Współpraca partnerska pomiędzy gminami: Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów pozwoliła na skuteczne przeprowadzenie procedury aplikacyjnej i uzyskanie członkostwa w Światowej i Europejskiej Sieci Geoparków. Działalność Stowarzyszenia koncentrująca się na promocji dziedzictwa geologicznego i kulturowego oraz rozwoju geoturystyki przyniosła wymierne efekty w postaci wzmocnienia rangi i rozpoznawalności obszaru objętego granicami geoparku na forum światowym, jak również rozwoju współpracy międzynarodowej w zakresie realizacji projektów związanych z geoturystyką i edukacją geologiczną. Działania Stowarzyszenia zostały uhonorowane przez Polską Organizację Turystyczną, która przyznała dla Geoparku Świętokrzyskiego certyfikat w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny w 2021 roku. Obecnie Stowarzyszenie prowadzi działania ukierunkowane na rozwój Geoparku Świętokrzyskiego jako obszarowego produktu turystycznego o randze międzynarodowej.

Statuetka "Super Wędrowiec Świętokrzyski" trafiła do Miasto i Gminy Szydłów
Szydłów to zabytkowe miasteczko otoczone średniowiecznymi murami i pachnące śliwką. Oferta Szydłowa jest oparta o historyczny XIV-wieczny układ urbanistyczny zawierający elementy architektoniczne i przestrzenne średniowiecznego miasta. Do najważniejszych zabytków miasteczka zaliczają się: mury obronne wraz z Bramą Krakowską, zespół zamkowy (Pałac Królewski Władysława Jagiełły, multimedialne Muzeum Zamków Królewskich, Brama Zamkowa), kościół św. Władysława, kościół Wszystkich Świętych, synagoga. Jagielloński Pałac Królewski to jedyna, integralnie zachowana, średniowieczna rezydencja królów polskich w dawnych granicach Królestwa Polskiego. W historyczną ofertę Szydłowa wpisuje się coroczny Turniej Rycerski o Złotą Ostrogę Jagiellonów. Ostatnie prace rewitalizacyjne Szydłowa wzbogaciły znacząco jego turystyczną ofertę. W 2019 r. odnowione zostały zabytki miasta, a w latach 2021/22 przebudowany parking turystyczny, wybudowany nowy budynek Centrum Informacji Turystycznej i stworzony park miejski. Miasto i Gmina Szydłów stara się poszerzać ofertę dla turystów oferując usługi informacji turystycznej, usługi wykwalifikowanych przewodników, sprzedaż pamiątek związanych z miasteczkiem oraz śliwkowymi lokalnymi smakami. Oferta Szydłowa obejmuje zwiedzanie średniowiecznego kompleksu obronnego wraz z zamkiem królewskim, nowoczesnego i multimedialnego Muzeum Zamków Królewskich. W obiektach tych turysta ma możliwość zapoznania się z architekturą i zagadnieniami związanymi z historią Polski. Organizowane są Turnieje Rycerskie. Ciekawą atrakcją jest oferta Nocnego Zwiedzania Szydłowa. Bardzo dobrym pomysłem jest także cykl filmów promujących miasteczko i jego zabytki "Odkrywaj Szydłów". Cotygodniowe odcinki cieszące się dużą popularnością widzów sprawiają, że Szydłów jest coraz bardziej rozpoznawalny, co skutkuje powiększającą się liczbą turystów.

Zobaczcie zdjęcia z rozdania nagród

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie