Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zainstalują kilkaset instalacji na domach w gminie Górno. Ruszył przetarg

MAT
archiwum
To będzie wielka inwestycja, która pozwoli mieszkańcom w ponad 300 gospodarstwach na terenie gminy Górno zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd i wodę. Wszystko dzięki Odnawialnym Źródłom Energii.

Gmina Górno ogłosiła właśnie przetarg na zainstalowanie na domach swoich mieszkańców kilkuset instalacji Odnawialnych Źródeł Energii. Inwestycje uda się przeprowadzić dzięki dofinansowaniu z pieniędzy unijnych, które przyznał gminie Urząd Marszałkowski w Kielcach.

Projekt za ponad 4 miliony

Projekt pod nazwą „Odnawialne źródła energii dla mieszkańców Gminy Górno” uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych od marszałka województwa w wysokości 60 procent kosztów kwalifi-kowalnych. Projekt przewiduje montaż 237 sztuk paneli fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną (prąd) oraz 88 instalacji kolektorów słonecznych (solarów) wytwarzających ciepłą wodę. Całkowita wartość projektu to 4 miliony 381 tysięcy 474,27 złotych. Gmina jako wnioskodawca przez 5 lat będzie odpowiedzialna za funkcjonowanie inwestycji, po czym przekaże na własność sprawdzone już instalacje mieszkańcom.

Były dopłaty z gminy

Gmina Górno prowadziła nabór, robiła zebrania z mieszkańcami, reklamowała na stronie internetowej gminy, w gazecie gminnej Głos Górna, w lokalnych mediach. Sołtysi i radni przekazywali natomiast informacje w swoich okręgach o projekcie. - Zachęciliśmy ludzi dopłatą 1000 złotych do każdego gospodarstwa, które się włączy. Mieszkańcy ponosili przecież swoje koszty audytów po około 250 złotych, a to już była dla nas dodatkowa odpowiedzialność. W budżecie rada gminy zabezpieczyła na ten cel pół miliona złotych. Mieszkańcy brali też pod uwagę niższe opłaty w późniejszym czasie dzięki pozyskanej energii - mówi wójt gminy Górno, Przemysław Łysak.

Napisali dobry wniosek

Również ekonomiczne kalkulacje zachęcały do napisania wniosku. Przyjęliśmy, że indywidualnie, średnio instalacja kosztuje ok 15 tysięcy złotych. Jednak ilość montaży na małym terenie, w jednym czasie i konkurencyjność przetargowa powinny te koszty redukować do ok 10 tysięcy złotych średnio za instalację. Dofinansowanie od marszałka 60 procent, to jest 6 tys. zł. Plus dofinansowanie z gminy. Można więc szacować, że mieszkańca instalacja będzie kosztować nie 15 tysięcy złotych, a około 6 tysięcy. Zaobserwowaliśmy co ciekawe, że wśród prawie 400 chętnych na te urządzenia są też mniej zamożni, bo dzięki temu projektowi po prostu ich na montaż stać.

- Jestem zadowolony z tego prawie cztero i półmilionowego projektu. Nie wyobrażałem sobie, że w Górach Świętokrzyskich możemy nie skorzystać z tak proekologicznego programu. Jednak przyznam, że projekt był trudny i była rownież duża konkurencja gmin. Tym bardziej dziękuję pracownikom merytorycznym za ten sukces - dodaje wójt Przemysław Łysak.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie