Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajęcia i opieka w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Starachowicach.

M.K.
Rozmawiamy z Renatą Bernaciak, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy

- Mija cztery miesiące od otworzenia Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy typu C. Ile osób może znaleźć tu opiekę?
- Placówka przeznaczona jest dla 20 osób. Jako ośrodek wsparcia dziennego możemy przyjmować osoby dorosłe z powiatu starachowickiego w wieku od 18 do 64 lat z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu, zaburzeń osobowości i zachowania, chorobami Alzheimera i Parkinsona, zaburzeniami adaptacyjnymi, depresyjno-lękowymi, organiczną zmiennością nastrojów, zaburzeniami spowodowanymi uzależnieniem od alkoholu, zaburzeniami nerwicowymi, zespołami genetycznymi i innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych

- Co oferujecie podopiecznym w trakcie pobytu w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy?
- Zajęcia prowadzone są w formie grupowej i indywidualnej. i dostosowane są do specyficznych potrzeb uczestników. Prowadzimy terapie zajęciowe m. in. takie jak muzykoterapia, aromaterapia, arteterapia, terapia ruchowa oraz treningi umiejętności społecznych, które podtrzymują i rozwijają umiejętności niezbędne do samodzielnego życia Dom zapewnia uczestnikom bezpłatnie jeden posiłek dziennie przygotowywany w ramach treningu kulinarnego. Wiele osób mocno angażuje się w te zajęcia. Uczestnicy chętnie tu przychodzą, widzimy, że integrują się ze sobą, zawiązują się sympatie, bliskie relacje. Widać, jak bardzo ten dom był potrzebny i to nie tylko dla osób, które tu przychodzą, ale też dla ich opiekunów. To jest pomoc dla całej rodziny. Zajęcia z uczestnikami są prowadzone od poniedziałku do piątku, zapraszamy chętne osoby do Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy by zapoznać się ze szczegółową ofertą wsparcia.

- Plany na przyszłość?
- Przede wszystkim organizacja transportu dla uczestników zajęć. Chciałabym, żeby podopieczni byli odbierani ze swoich domów, dowożeni na zajęcia do nas, a potem odwożeni z powrotem do domów. To odciążyłoby rodziców i opiekunów, którzy obecnie sami przywożą swoje dzieci do nas. Kolejna sprawa to promocja domu poprzez między innymi stworzenie strony internetowej, na której zainteresowani mogliby uzyskać kompletną wiedzę o naszej ofercie i możliwościach. Planuję także systematyczne szkolenia kadry w zakresie pracy m. in. z osobami ze spektrum autyzmu i wzbogacenie terapii poprzez wprowadzanie nowych metod.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie