Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakład Kamieniarski z Daleszyc wybudował cmentarz katyński na Ukrainie. Ku czci pomordowanych

Beata KWIECZKO
Wejście na cmentarz katyński w Bykowni na Ukrainie.
Wejście na cmentarz katyński w Bykowni na Ukrainie. Archiwum ZK Furmanek w Daleszycach
Przez 15 tygodni Zakład Kamieniarski "Furmanek" z Daleszyc pracował przy budowie IV cmentarza katyńskiego w podkijowskiej Bykowni. W piątek prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Ukrainy Wiktor Janukowycz dokonają jego uroczystego otwarcia.
Wejście na cmentarz katyński w Bykowni na Ukrainie.
Wejście na cmentarz katyński w Bykowni na Ukrainie. Archiwum ZK Furmanek w Daleszycach

Jeden z pylonów przy wejściu.
(fot. Archiwum ZK Furmanek w Daleszycach)

Budowa IV cmentarza katyńskiego w Bykowni na Ukrainie rozpoczęła się w czerwcu na zlecenie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Prace wykonywał Zakład Kamieniarski "Furmanek" z Daleszyc w konsorcjum z firmą Unibep S.A. na podstawie projektu przygotowanego przez firmy Moderau Art i Air Projekt.

- Umowa z inwestorem obligowała nas do wybudowania cmentarza w zaledwie 15 tygodni, a takie prace wykonuje się przeważnie w 50-60 tygodni - mówi Grzegorz Śmiech, kierownik produkcji w Zakładzie Kamieniarskim "Furmanek".

W Bykowni pochowanych jest kilka tysięcy Polaków, którzy wiosną 1940 roku zostali zamordowani przez NKWD. - Cmentarz okala 859 płyt z 3435 nazwiskami z ukraińskiej listy katyńskiej. Na środku znajduje się duża mogiła zbiorowa w postaci leżącego krzyża o wymiarach 7 metrów wysokości i 4,5 metra rozpiętości. Na ramionach krzyża wykute zostały płaskorzeźby krzyża Virtuti Militari i Krzyża za Wrzesień 1939 roku oraz inskrypcje o spoczywających prochach - opisuje Grzegorz Śmiech i dodaje, że oprócz tego w miejscu spoczynku pomordowanych Polaków mieści się olbrzymia ściana ołtarzowa o wymiarach 12,5 szerokości na 4,5 metra wysokości, która składa się z dziesięciu bloków granitowych o grubości 40 centymetrów każdy.

- Na ścianie ołtarzowej wypiaskowaliśmy ponad 160 tysięcy liter składających się na te same nazwiska, które znalazły się na płytach dookoła cmentarza. Przed ścianą ustawiony został duży monolityczny ołtarz granitowy. Wszystkie elementy wykonane zostały ze skandynawskiego granitu kuru grey - relacjonuje Grzegorz Śmiech.

Na środku cmentarza budowlańcy ustawili także cztery znaki wyznaniowe, które symbolizują cztery religie (chrześcijaństwo, islam, judaizm i prawosławie), a pośród nich zamontowany został dzwon pamięci wykonany z brązu. Przy wejściu umieszczone zostały również dwa duże pylony, na których wykuto orła państwowego oraz wojskowego z peltą, a także napisy z nazwą cmentarza w językach polskim i ukraińskim.

Budowa cmentarza, oprócz krótkiego czasu na wykonanie wszelkich prac, nie była też łatwa ze względów logistycznych. - Wszystkie bloki granitowe ze względu na gabaryty trzeba było zamówić w Finlandii. Stamtąd przywoziliśmy je do Daleszyc, gdzie były rzeźbione i wycinane i stąd trafiały na Ukrainę - zdradza kierownik produkcji. Prace zakończyły się 14 września.

Budowa cmentarza w Bykowni jest kolejnym prestiżowym projektem wykonanym przez firmę "Furmanek". Na swoim koncie mają między innymi renowacje cmentarzy wojennych we Lwowie i na Monte Cassino.

W piątek Prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Ukrainy Wiktor Janukowycz dokonają uroczystego otwarcia cmentarza w Bykowni.

Jeden z pylonów przy wejściu.
Jeden z pylonów przy wejściu. Archiwum ZK Furmanek w Daleszycach

W środku cmentarza znajdują się znaki wyznaniowe czterech religii, a pośród nich dzwon z brązu.
(fot. Archiwum ZK Furmanek w Daleszycach)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie