Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalew Rejów został dopuszczony do kąpieli. Badania Sanepidu wykazały, że w wodzie nie ma już sinic. Zobaczcie wideo i zdjęcia

Amelia Sumara
Amelia Sumara
Wideo
od 16 lat
W końcu można się kąpać na Rejowie! Od początku wakacji nie można było korzystać ze zbiornika z uwagi na zakwit sinic. Sanepid codziennie obserwował zbiornik i po kolejnych badaniach i wizualnej ocenie kąpielisko dopuszczono do użytku.

Sinice zaatakowały Rejów

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu nad zalewem w Rejowie stwierdzono zakwit sinic. Mieszkańcy już wcześniej zaobserwowali, że woda zabarwiła się na zielono i zmętniała. Zbiornik kontrolowany był codziennie, a skarżyski sanepid skrupulatnie prowadził badania.

O ataku sinic na Rejowie pisaliśmy tutaj:

Kąpielisko na Rejowie dopuszczone do kąpieli

W poniedziałek, 24 lipca po ocenie wizualnej Zalew Rejowski został dopuszczony do kąpieli. We wtorek, 25 lipca sanepid pobrał próbki do badań mikrobiologicznych, a ich wyniki poznamy już w czwartek.

Tak jak widzimy nie ma już zielonego zabarwienia wody i nie jest ona tak mętna. Jednakże powrót sinic jest prawdopodobny, wszystko zależy od pogody i warunków panujących na kąpielisku.

- poinformowała Ewa Noworycka, kierownik Sekcji Nadzoru Higieny Środowiska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skarżysku-Kamiennej.

Zobaczcie, jak aktualnie prezentuje się Zalew Rejowski:

Sinice - bakterie budzące grozę

Sinice, nazywane również cyjanofitami, cyjanobakteriami oraz cyjanoprokariotami, to nazwa odnosząca się do gromady organizmów samożywnych należących do prokariotów znajdujących się w królestwie bakterii.

Są to organizmy niezwykle odporne, zwłaszcza na susze i wysokie temperatury, dlatego są w stanie przetrwać w każdych warunkach. Część sinic zawiera toksyny, szczególnie niebezpieczne, jeśli pojawią się w zbiornikach wodnych. Z tego względu, kiedy sinice znajdują się w morzu lub jeziorze, kąpieliska są zamykane.

Związki trujące wytwarzane przez sinice mogą poważnie uszkodzić narządy wewnętrzne. Hepatoksyny oddziałują zwłaszcza na wątrobę – uszkadzają one komórki tego organu. Ponadto został stwierdzony ich negatywny wpływ na nerki. Neurotoksyny z kolei oddziałują na układ nerwowy. Mogą one doprowadzić do porażenia mięśni, a w rezultacie do uduszenia, będącego skutkiem niewydolności oddechowej. Z kolei dermatotoksyny niekorzystnie wpływają na skórę. Po zetknięciu z nimi mogą pojawić się takie objawy, jak swędzenie, pieczenie, wysypka bądź rumień.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie