Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalew w Cedzynie to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców województwa. W ostatnich latach przeszedł metamorfozę

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Zalew w Cedzynie to miejsce na wypoczynek aktywny i bierny dla całej rodziny. Oprócz wody i plaży są tam punkty gastronomiczne, sportowe i atrakcje dla dzieci. W ciągu lata nad wodę w Cedzynie wybrało się od 50 do 100 tysięcy turystów. Sezon 2021-2022 obył się bez wypadków śmiertelnych. O unowocześnieniu i uatrakcyjnieniu obszaru nad zbiornikiem mówili w czwartek na konferencji włodarze gminy Górno.

Zalew w Cedzynie - jakie inwestycje miały miejsce?

W czwartek, 27 października wójt gminy Górno Przemysław Łysak zorganizował konferencję "Zalew Cedzyna wczoraj, dziś i jutro", podczas której podsumował inwestycje dotyczące zbiornika i obszaru wokół niego. Zalew w ostatnich latach przeszedł ogromną metamorfozę. - Na polepszenie obiektu uzyskaliśmy 3,5 miliona złotych od Unii Europejskiej - powiedział Przemysław Łysak. - Za te pieniądze musieliśmy zagospodarować teren i zadbać o kilka aspektów, aby uatrakcyjnić obszar nad zalewem. Ważna była przede wszystkim czystość wody i plaży oraz bezpieczeństwo kąpiących się ludzi. Utworzyliśmy 3 strzeżone miejsca do pływania oraz zorganizowaliśmy 5 obszarów parkingowych, które łącznie mogą pomieścić 500 aut. Regularnie na miejsce plaży dowożony jest piasek, który wymywa się z powodu pływających po wodzie łódek i motorówek - wyjaśniał wójt. - Mamy w planach otworzenie kolejnego parkingu na 200 miejsc, ale teren, który chcemy wykorzystać należy do Lasów Państwowych.

Wójt podkreślił, że omawiane inwestycje dotyczą gminy Górno. Druga połowa zalewu należy do gminy Masłów.

Obszar cedzyńskiego zalewu przybrał na atrakcyjności za sprawą wybudowanych wokół chodników, ścieżek rowerowych i latarni. Wzdłuż zbiornika poustawiane są kosze, ławki i tablice informacyjne. - Bez wątpienia największą zaletą na obszarze są lokale gastronomiczne oraz punkty z atrakcjami dla dzieci i wypożyczalnie sprzętów wodnych. Dzięki nim to miejsce staje się coraz bardziej popularne - mówił Przemysław Łysak. - Chcę podkreślić, że inwestowanie w zalew odbywa się bez szkód dla przyrody - dodał wójt.

Włodarz Górna oszacował, że w ostatnim sezonie wodę w Cedzynie odwiedziło minimum 50 tysięcy osób. - Liczymy to na podstawie przyjeżdzających samochodów. Równie dobrze amatorów kąpieliska mogło być nawet 100 tysięcy tego lata - przeliczył.

Wice wójt gminy Górno, Arkadiusz Kubiec opowiedział o wydarzeniach i akcjach organizowanych nad zalewem. - Przyjeżdzający do Cedzyny chwalą sobie siłownię zewnętrzną, stół do pingponga, stoliki do gry w szachy i oczywiście boisko do siatkówki na powietrzu, które wzbudza największe zainteresowanie. Nad zalewem co roku organizujemy regaty o Puchar Wójta Gminy Górno, Festiwal Wiosny i turnieje siatkówki plażowej. Działa tu też Klub Seniora Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Cyklicznie organizujemy dzień sprzątania zalewu, co spotyka się z dużym entuzjazmem, a także Dzień Ochotniczej Straży Pożarnej z Leszczyn, podczas których prezentowane są wozy i sprzęty strażackie - wymieniał Arkadiusz Kubiec.

O inwestycjach na terenie zalewu od strony technicznej mówił kierownik Infrastruktury i Rozwoju, Adam Żebrowski.

Prezes Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Piotr Molasy podsumował miniony sezon pod względem bezpieczeństwa. - Na całe szczęście oprócz interwencji, które kończył się sukcesem ratowników nie było nad zalewem żadnego przypadku śmiertelnego, co bardzo nas cieszy i dowodzi o skuteczności naszych działań. Jeżeli ktoś zapyta mnie co jest najczęstszą przyczyną wypadków, to jest to brawura i alkohol. Połączenie tych dwóch rzeczy stanowi mieszankę wybuchową - skomentował prezes. - ŚWOPR co roku dowozi 100 ton piasku na plażę i chociaż ten się wymywa, to jesteśmy nieugięci - roześmiał się. - Ważną częścią naszej pracy są akcje ratunkowe, ale również rejsy jachtami dla osób z niepełnosprawnościami. Organizujemy półkolonie dla dzieci i nadzorujemy morsowanie - powiedział Piotr Molasy.

Na konferencji pojawili się również przedsiębiorcy, którzy mają swoje lokale nad cedzyńskim zalewem. Pozytywnie ocenili współpracę z gminą. Mieli pytania dotyczące terenu należącego do Lasów Państwowych, który mógłby zostać wykorzystany jako wspomniany już parking na 200 kolejnych miejsc, których według relacji przedsiębiorców brakuje. - Od dłuższego czasu szukamy możliwości na udostępnienie tego terenu - zaczął Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce. - Nadleśnictwo dzięki współpracy z Zarządem Powiatowych Dróg uzyskało zgodę na utworzenie zjazdu na ten obszar. Jestem dobrej myśli, znajdziemy kompromis, by utworzyć taki teren do pozostawienia auta - skomentował.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie