Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek narodzi się na nowo. Rekordowa kasa na częściową odbudowę ruin zamku Krzyżtopór

Michał Leszczyński
od lewej: jeden z wykonawców, (z teczką) profesor Andrzej Koss, (w środku) Marcin Perz, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Marek Staniek, wójt Iwanisk oraz Ryszard Łucki, przewodniczący Rady Gminy Iwaniska.
od lewej: jeden z wykonawców, (z teczką) profesor Andrzej Koss, (w środku) Marcin Perz, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Marek Staniek, wójt Iwanisk oraz Ryszard Łucki, przewodniczący Rady Gminy Iwaniska. Michał Leszczyński
Zdaniem Marka Stańka, wójta gminy Iwaniska, przebudowa nie spowoduje zamknięcia ruin dla zwiedzających. Mogą pojawić się pewne ograniczenia, ale turyści i tak zobaczą zabytek w trakcie remontu

We wtorek w Ujeździe Marcin Perz, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, odpowiedzialny za fundusze unijne oraz dyrektor Instytucji Kultury "Zamek Krzyżtopór" zarządzającej zabytkiem, podpisali umowę. Dziesięć milionów złotych przekaże za pośrednictwem województwa Unia Europejska. Dwa miliony złotych pochodzą z budżetu gminy Iwaniska.

- Nie ma mowy o całkowitej odbudowie zamku - zaznacza profesor Andrzej Koss, dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. - To pojęcie bardziej robocze. Zamek ma pozostać jako trwała ruina.

Profesor podkreśla, że 12 milionów złotych, to zdecydowanie za mało. Obecna suma pozwoli jedynie na wykonanie podstawowych prac.- Wymiana dachów. Są tu konstrukcje dachowe z lat 70., w znacznej części zniszczone. Mówimy też o częściowej adaptacji pomieszczeń na cele użytkowe - wylicza profesor. - Przygotujemy otoczenie zamku, które nie może być zabudowane, musi eksponować obiekt.

Tymczasem, zanim na dobre rozpocznie się przebudowa niektórych elementów ruin, naukowcy przebadają archeologicznie nie tylko dziedziniec. Z piwnic zniknie gruz, co pozwoli na odwodnienie zamku. Prace archeologiczne potrwają do końca 2010 roku. W 2011 roku nastąpi już właściwa odbudowa, między innymi mostu zwodzonego i budynku bramnego.

Zdaniem profesora, po odbudowie turysta musi nadal czuć, że jest wewnątrz zabytku, trwałej ruinie.
Marcin Perz, członek zarządu województwa wierzy, że dzięki inwestycji, zamek Krzyżtopór w Ujeździe stanie się turystyczną atrakcją regionu.

- W tej chwili miejsce to odwiedza do stu tysięcy turystów rocznie. Po zmianach, liczymy na podwojenie tej liczby - uważa przedstawiciel województwa. - Można powiedzieć, że zamek narodzi się ponownie. Turyści odkryją go na nowo, tak jak na nowo odkryli Sandomierz po dwóch latach emisji serialu Ojciec Mateusz.

Promocją Krzyżtoporu zainteresowane jest prócz gminy, województwo. Ostatnio z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, w ruinach odbył się jeden z trzech koncertów kolęd z udziałem gwiazd polskiej estrady. W środę (30 grudnia 2009 roku) Program 1 Telewizji Polskiej o godzinie 13.30 pokaże półgodzinną relację z koncertu kolęd w ruinach zamku Krzyżtopór.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie