MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast Halloween Noc Świętych. Sprawdź gdzie odbędą się modlitewne czuwania

Iza BEDNARZ [email protected]
Tak wyglądała Noc Świętych w ubiegłym roku w Kielcach.
Tak wyglądała Noc Świętych w ubiegłym roku w Kielcach. Łukasz Zarzycki
Duszpasterstwo młodzieży diecezji kieleckiej zaprasza 31 października w Wigilię Wszystkich Świętych na czuwanie modlitewne z mieszkańcami nieba

Tutaj Noc Świętych

Tutaj Noc Świętych

Kielce, parafia św. Franciszka z Asyżu, godz. 20, po czuwaniu wyruszy procesja przez Rynek na Plac Jana Pawła II; Busko-Zdrój, parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, godz. 20, po czuwaniu wyruszy procesja do kościoła św. Leonarda; Kazimierza Wielka, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, godz. 16.30, po czuwaniu wyruszy procesja na cmentarz parafialny; Brzeziny, parafia Wszystkich Świętych, godz. 18, po czuwaniu wyruszy procesja na cmentarz przykościelny; Chmielnik, parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, godz. 17 Eucharystia w kościółku na Przededworzu, skąd wyruszy procesja różańcowa do kościoła parafialnego; Łopuszno, parafia Podwyższenia krzyża Świętego, godz. 19.

Modlitewne czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych ukazujące piękno powołania do świętości odbędzie się w Kielcach, Busku-Zdroju, Kazimierzy Wielkiej, Brzezinach, Chmielniku i Łopusznie.

Jak informuje ksiądz Sławomir Sarek, diecezjalny duszpasterz młodzieży, podczas spotkania będą rozważane życie i dokonania świętych i błogosławionych, a na zakończenie modlitwa do każdego z nich i adoracja. - Każdy z uczestników czuwania będzie mógł wylosować kartę z myślą świętego i błogosławionego - motto dla siebie - mówi ksiądz Sarek. - Wspólnie z mieszkańcami nieba, świętymi i błogosławionymi, których relikwie będą wśród nas, uwielbimy Boga. Zapraszamy młodzież i wszystkich, którzy chcą zastanowić się nad swoim życiem i wzrastaniem w świętości.

To nie święto zmarłych

To nie święto zmarłych

Wszystkich Świętych sięga początków chrześcijaństwa. Każda gmina chrześcijańska wspominała swoich męczenników, dbała o uwiecznianie ich zasług w pamięci społeczności. W rocznice śmierci odprawiano nad grobami męczenników Eucharystię, czytano opisy ich męczeńskiej śmierci, wypraszano wstawiennictwa. Uroczyste obchodzenie dnia Wszystkich Świętych rozpoczęło się w IV wieku naszej ery w Antiochii. W 610 roku papież Bonifacy IV poświęcił starożytną pogańską świątynię Panteon w Rzymie, mianował ją kościołem Maryi oraz Wszystkich Męczenników i polecił przenieść tam kamienie z katakumb chrześcijańskich męczenników. W 837 roku papież Grzegorz IV ustanowił obchodzenie Wszystkich Świętych na 1 listopada. W tym dniu Kościół oddaje cześć wszystkim świętym, uznanym przez Kościół oraz nieznanym z imienia.
Natomiast za dusze zmarłych, którzy jeszcze nie dostąpili świętości i oczekują w czyśćcu na spotkanie z Bogiem Kościół modli się 2 listopada, w Dzień Zaduszny.

Podobnie, jak ubiegłym roku, na czuwaniu zgromadzonych zostanie ponad 50 relikwiarzy świętych i błogosławionych. Wśród nich między innymi błogosławionego Jana Pawła II. W Kielcach, po modlitewnym czuwaniu uczestnicy przejdą na Rynek, gdzie około godziny 22 młodzież wygłosi orędzie do mieszkańców miasta.

Po raz piąty kielecka kuria proponuje w Wigilię Wszystkich Świętych "Noc świętych" jako alternatywę dla Halloween. - Halloween to zjawisko obce naszej kulturze, wiąże się z próbą oswojenia strachu przed śmiercią poprzez śmiech, żart. Nie mogąc wytłumaczyć śmierci w sposób logiczny, próbujemy ją zbagatelizować - mówi ksiądz Sarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie