MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast wyjeżdżać daleko w Polskę, odwiedzili piękne miejsca w okolicy

Barbara Banajska
Uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Ożarowie podobało się otoczenie dworu w Śmiłowie. W ogrodach zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
Uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Ożarowie podobało się otoczenie dworu w Śmiłowie. W ogrodach zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
Piękne wakacje podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Ożarowie. Wyjazdy zorganizowane przez ośrodek, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Hasło „Cudze chwalicie, swego nie znacie” przyświecało organizowaniu tegorocznych wakacyjnych wyjazdów uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Ożarowie, które odbywały się po najbliższej okolicy, czyli rejonie opatowskim i sandomierskim.

W okolicy jest wiele firm, zabytków i atrakcyjnych miejc, o których nawet nie zawsze wiemy. Celem tych wyjazdów było właśnie zapoznanie się z funkcjonowaniem zakładów, których produkcja ma wpływ zarówno na tworzenie dóbr gospodarczych naszego regionu, jak i jego rozwój. Dzięki tym zakładom tworzą się miejsca pracy dla mieszkańców. Za sprawą realizowanych przez zakłady inwestycji i programów życie w wielu miejscowościach staje się prostsze i wygodniejsze.
Podczas wakacyjnych wyjazdów uczestnicy odwiedzili miejsca zabytkowe, XVIII-wieczny dwór w Śmiłowie. To muzeum, przy którym działa Stowarzyszenie Upowszechniania Kultury Staropolskiej.
W latach 20. XIX wieku Cyprian Baczyński przebudował śmiłowski dwór. Następnie ten piękny obiekt długie lata popadał w ruinę. Kolejni przypadkowi użytkownicy nie dbali o jego stan.

Sytuacja taka trwała do 1986 roku, kiedy to Janina i Bogdan Szczerbowscy kupili dwór wraz z otaczającym go parkiem i przywrócili do stanu świetności, wyposażając zgodnie z duchem minionych epok.
Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy byli pod wrażeniem wnętrz dworu. Miało się wrażenie, że ktoś dalej tam mieszka. Właścicielowi muzeum należą się podziękowania za gościnę i zapoznanie nas z historią tego zabytkowego obiektu.
Uczestnicy zwiedzili też zakład Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bidzinach, produkujący wszystkim znane cukierki krówki.
Na początku lipca ośmioosobowa grupa uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez Jarosława Dąbrowskiego z pracowni rzeźby w Janikowie. Zapoznawano się z techniką wykonywania płaskorzeźby w kamieniu, a później samodzielnie wykonywali pracę.

W połowie lipca odbył się wyjazd do Stacji Hodowli Roślin w Śmiłowie. Podczas zwiedzania zakładu można było się dowiedzieć, jakim procesom musi ulec materiał buraka, aby wyszedł na rynek jako materiał siewny.
Odwiedzono też winnice Marcelego Małkiewicza w Górach Wysokich pod Sandomierzem, a z początkiem sierpnia zorganizowano wyjazd do przemiałowni w Jasicach. Uczestnicy uzyskali wiele informacji dotyczących sposobu przetwarzania mączki dolomitowej, wykorzystywanej w branży budowlanej. Z kolei państwo Drabikowie, właściciele piekarni w Lasocinie, oprowadzili po zakładzie i zapoznali z procesem wypieku chleba i innych wyrobów piekarskich. Ostatnim miejscem wyjazdów po regionie był Zakład Porcelany w Ćmielowie, słynny z porcelany nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Wyjazdy zorganizowane przez ośrodek cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród jego podopiecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie