Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszkali w izbie wytrzeźwień. Mają szansę na normalne życie

/Iwo/
Zbyszek osiem lat mieszkał na ulicy, teraz dostał pokój w dawnej izbie wytrzeźwień.
Zbyszek osiem lat mieszkał na ulicy, teraz dostał pokój w dawnej izbie wytrzeźwień. Dawid Łukasik
W budynku po dawnej izbie wytrzeźwień przy ulicy Żniwnej w Kielcach powstały po raz pierwszy w historii mieszkania chronione dla osób uzależnionych. Trzeźwi alkoholicy będą mogli mieszkać w nich co najmniej półtora roku i w tym czasie starać się o pracę i lokal socjalny.

- To dla mnie zbawienne rozwiązanie - mówi Zbyszek, który osiem lat mieszkał na ulicy. - Po wyjściu z więzienia wylądowałem na bruku - opowiada. - Dzięki Bogu, że teraz przed zimą dostałem jakiś kąt. Od jakiegoś czasu nie piję, teraz muszę się wziąć za ratowanie swojego zdrowia. Mam niewielką rentę. To mieszkanie z dostępem do kuchni to dla mnie ogromna szansa. Sami będziemy sobie gotować, kupować jedzenie.

Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, informuje, że w jednej części izby wytrzeźwień, przekształconej w Ośrodek Interwencyjno-Terapeutyczny, powstały mieszkania dla sześciu osób, z dostępem do kuchni i toalet. - Osoby uzależnione i bezdomne, które już przestały pić albo są w trakcie leczenia, mogą zostać tu na dłużej - tłumaczy. - Mają możliwość korzystania z profesjonalnej terapii, mogą w tym czasie spokojnie przemyśleć swoje życie i błędy, poszukać pracy. Jeśli będą się dobrze sprawować, będą mogły w przyszłości otrzymać mieszkania socjalne.

Wprowadziły się dwie pierwsze osoby. Ile będą płacić za lokal? Nie wiadomo. - Prawdopodobnie około 250 złotych miesięcznie - mówi dyrektor po konsultacji z urzędnikami i pracownikami ośrodka. - Ale ta kwota może ulec zmianie - mówi Scelina.

Pracownikom byłej izby wytrzeźwień trudno jest na razie oceniać to nowatorskie rozwiązanie, czy przyniesie ono pozytywne efekty. - To dopiero pokaże przyszłość, czy taki człowiek doceni to, co otrzymał, będzie chciał się zmienić, pójść do pracy - mówi jedna z kobiet. - Często osoba po leczeniu odwykowym nie ma gdzie wrócić, rodzina się od niej odwraca i wtedy może w takim mieszkaniu zacząć normalnie żyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie