Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamknięto kolonię w gminie Raków - warunki były tragiczne. Dzieci wróciły do domu

/IB/
sxc.hu
Dziką kolonię parafii z Tarnobrzega namierzyli pracownicy inspekcji sanitarnej pod Rakowem w powiecie kieleckim. Stwierdzili brudne ściany i sufity, porwane materace i zniszczone podesty w łazienkach, brak odpowiedniego wyposażenia kuchni. - Było obskurnie - mówią. Organizator odesłał dzieci do domu.

Rodzic może sprawdzić

Rodzic może sprawdzić

Każdy rodzic może dowiedzieć się czy wypoczynek, na który wybiera się jego dziecko, został zgłoszony w specjalnej bazie danych uruchomionej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dostępnej pod zakładką Dla Rodziców na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl. Informacja o poszczególnych turnusach udostępniania jest służbom sprawującym nadzór nad bezpiecznym wypoczynkiem dzieci i młodzieży: Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Pracownicy inspekcji sanitarnej w województwie świętokrzyskim ruszyli na kontrolę obiektów, w których dzieci i młodzież spędzają letni wypoczynek. W pierwszym tygodniu lipca skontrolowali 49 placówek zgłoszonych do elektronicznej bazy miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży, która jest prowadzona na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl - zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Stwierdzili dwa "dzikie" turnusy. Jeden był zarejestrowany w bazie, ale nie mieścił się w powiecie kieleckim, jak podawał organizator, tylko w koneckim. - W tym obiekcie kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości poza pomyłką w adresie - informuje Edyta Mikoda, kierownik oddziału higieny dzieci i młodzieży w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kielcach.

Druga "dzika" kolonia w ogóle nie była zarejestrowana w elektronicznej bazie danych. - Otrzymaliśmy anonimowy telefon z prośbą o skontrolowanie kolonii w Mędrowie w gminie Raków - mówi Edyta Mikoda. Kolonia mieściła się w ośrodku formacyjno - wypoczynkowym urządzonym w budynku byłej szkoły, należącym do parafii rzymskokatolickiej diecezji sandomierskiej. Podczas kontroli stwierdzono złe warunki techniczno - sanitarne. - Porwane materace, nadmierne zagęszczenie łóżek w pokojach, brudne ściany i sufity, zniszczone drewniane podesty w umywalniach, brudne kosze, zniszczone ceraty na świetlicy. Ogólnie było obskurnie - mówi.

W kuchni brakowało między innymi bieżącej ciepłej wody przy umywalce do mycia rąk oraz pełnego wyposażenia stanowiska do przygotowywania posiłków, prawidłowej wentylacji, pracownikom kuchni brakowało aktualnych badań wymaganych przez Sanepid. Nieprawidłowości dotyczyły też stanowiska do wstępnej obróbki warzyw i jaj.
Pracownicy inspekcji sanitarnej uznali, że pobyt w takich warunkach zagraża zdrowiu dzieci. Ukarali organizatora wypoczynku mandatem (400 złotych) i wskazali, co należy poprawić. Organizator kolonii odesłał dzieci do domu. Wycofał się również z organizowania drugiego turnusu w tym ośrodku.

- Szkoda, że przed przywiezieniem dzieci nie przyjechał na miejsce i nie sprawdził warunków. Tak wszyscy stracili pieniądze, a dzieci część wakacji - mówi pracownica Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kielcach, która kontrolowała ośrodek w Mędrowie.

- Trzy lata temu weszły nowe przepisy, które nie obligują organizatora wypoczynku do uzyskania opinii inspekcji sanitarnej kwalifikującej obiekt. Teraz po prostu zgłasza ośrodek do elektronicznej bazy danych, a my kontrolujemy go już w czasie trwania turnusu - wyjaśnia Edyta Mikoda.

Przypomina, że każdy organizator wypoczynku zobowiązany jest zgłosić wypoczynek do kuratorium oświaty, na minimum 21 dni przed rozpoczęciem wypoczynku. Zgłoszenie wypoczynku odbywa się drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza on-line oraz poprzez złożenie wydruku tego formularza (wraz z załącznikami) w kuratorium oświaty właściwym ze względu na miejsce siedziby lub zamieszkania organizatora. Zgłoszenie zawiera informacje dotyczące m.in. miejsca wypoczynku, liczby uczestników, kadrze opiekuńczej, programu. - W Świętokrzyskim nie wypoczywa tyle dzieci co na Mazurach czy nad morzem, więc do każdego zgłoszonego obiektu zajrzymy - dodaje.

W pierwszych dniach lipca w świętokrzyskim zgłoszone były 123 turnusy, w tym 23 w miejscu zamieszkania dzieci (półkolonie w szkołach, świetlicach środowiskowych, osiedlowych). Wypoczywało na nich 2 242 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie