Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy na świąteczną wystawę szopek w Sandomierzu

(GOP)
Uczestnicy wernisażu z dużą uwagą oglądali prezentowane szopki. Nie kryli podziwu dla kunsztu ich autorów.
Uczestnicy wernisażu z dużą uwagą oglądali prezentowane szopki. Nie kryli podziwu dla kunsztu ich autorów. Małgorzata Płaza
Szopki tradycyjne, ale również ceramiczne, witrażowe i w formie graficznej można oglądać w sandomierskim Centrum Kultury i Rekreacji. Prace zostały wykonane w ramach konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Tratwa".

Na wystawie w centrum przy ulicy Portowej można podziwiać 19 szopek bożonarodzeniowych. Są one dziełem uczestników placówek dla osób niepełnosprawnych, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a także dzieci uczęszczających do świetlic socjoterapeutycznych.

Jak mówi Rafał Dybowski, prezes stowarzyszenia "Tratwa", celem konkursu jest propagowanie tradycji, ale przede wszystkim uaktywnienie osób niepełnosprawnych, zachęcenie ich do działania i rozwijania talentów, a ponadto integracja z osobami zdrowymi.

Na wystawie są szopki tradycyjne, zrobione są z różnych materiałów, między innymi z drewna, masy solnej i papieru, ale także ceramiczne i witrażowe. Nowością są prace wykonane w technice graficznej. To linoryty, umieszczone w ramkach jak obrazy.
Wszystkie prace, w opinii oglądających, ujmują nawiązaniem do tradycji. - W naszej szopce są figurki wypalane z gliny - jest Święta Rodzina, są Trzej Królowie, pasterze i owieczki. W wykonanie samych figurek włożyliśmy sporo pracy, każdą z nich trzeba było dopracować. Nie korzystaliśmy z żadnych wzorów czy gotowych elementów. Od początku do końca szopkę robiliśmy sami - powiedział Piotr Burkowski z Warsztatu Terapii Zajęciowej "Tratwa", współtwórcą jednej z nagrodzonych prac.

Katarzyna Pisarczyk, członkini komisji konkursowej, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu powiedziała, że prace bardzo się jej podobają, są ciekawe, wykonane z dużą dbałością o szczegóły.

- Bardzo interesujące są prace ceramiczne. Niektóre z nich zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie, zwłaszcza te rozbudowane, które dbają o przekazanie opowieści o Narodzeniu. Ciekawe są również kameralne, małe szopki, znakomicie ukazujące intymność ważnej dla nas wszystkich, dla naszego kręgu kulturowego, sceny Narodzenia Chrystusa - mówiła Katarzyna Pisarczyk.

Członkini jury zwróciła również uwagę na szopkę wykonaną przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych materiałów takich jak kora czy mech. - Jest skromna, minimalistyczna, ale przez to bardzo wymowna - stwierdziła Katarzyna Pisarczyk.

Aneta Przyłucka, przewodnicząca jury, naczelniczka Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim przyznała, że bardzo trudno było podjąć decyzję o tym, którym szopkom przyznać pierwsze nagrody. Komisja nie była jednomyślna, o rozstrzygnięciu zdecydowało głosowanie.

- Urząd Miejski co roku wspiera ten konkurs. To ważne, aby integrować osoby niepełnoprawne w różnym zakresie - intelektualnym i fizycznym, z osobami pełnosprawnymi. Tego typu działania - wspólna praca i wspólna wystawa - bardzo temu sprzyjają - podkreśliła Aneta Przyłucka.

Nagrody zostały wręczone w czasie oficjalnego otwarcia wystawy w Centrum Kultury i Rekreacji. W najmłodszej kategorii wiekowej, szkół podstawowych i świetlic socjoterapeutycznych, pierwsze miejsce zajęła świetlica "Bajka", drugie - "Przystań", a trzecie Sabina Marzec, Olek Płaza, Ola Rzeszowiak, Jakub Chmiel, Norbert Stypa, Ola Korzynek ze Szkoły Podstawowej numer 1; wyróżnienie przyznano Jakubowi Witkowi z "jedynki".

W kategorii szkół średnich i gimnazjów pierwszą nagrodę dostały Kinga Młodożeniec, Karolina Adamczyk, Klaudia Rusiecka i Marta Grzesiak z II Liceum Ogólnokształcącego; drugą Weronika Polek, Karolina Polek, Anna Mika, Michalina Cichocka i Adam Wolak z Gimnazjum numer 1, zaś trzecią Patrycja Wiśniewska, Ola Lachowicz, Ewa Dąbrowska, Kinga Brzyszcz, Krzysztof Kwiecień, Paulina Stefaniak, Dominika Obrębka i Adrianna Liwińska z II Liceum Ogólnokształcącego. Wyróżnione zostały Weronika Bociek, Emilia Paciura i Kinga Supeł z Gimnazjum numer 1. W kategorii dorosłych wygrali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej "Tratwa".

Uzupełnieniem wystawy są prace wykonane przez osoby niepełnosprawne i uczniów sandomierskich szkół podczas zajęć przeprowadzonych w ramach projektu "FotoArt w terapii". Wystawę w ośrodku przy ulicy Portowej 24 można oglądać do 19 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie