MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarządzanie i coaching - nowy kierunek w Kielcach

red
Grupa studentów zarządzanie i coaching w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.
Grupa studentów zarządzanie i coaching w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Archiwum uczelni
Zarządzanie i coaching to nowy, nowoczesny, atrakcyjny i przede wszystkim atrakcyjny kierunek studiów w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

Pomysłodawcą utworzenia tego typu kierunku jest doktor Magdalena Rycerz-Fiuk, wykładowca, trener rozwoju osobistego, coach. – Kierunek powstał na bazie czteroletnich doświadczeń, pracy jako wykładowca, prowadząc przedmioty oparte na komunikacji interpersonalnej oraz warsztatów z tego zakresu. Od czterech lat nasza Uczelnia wspiera studentów w ich rozwoju osobistym, organizując spotkania w ramach Akademii Rozwoju Osobowości, której byłam pomysłodawczynią. Te spotkania cieszą się ogromną popularnością. Wielu młodych ludzi przychodzi, chcąc się rozwijać, ulepszać swoją komunikację interpersonalną, podchodząc świadomie do własnych umiejętności międzyludzkich, asertywności, nawiązywania relacji i wywierania wpływu, dostrzegając jednocześnie pewne blokady, które nie pozwalają im iść do przodu, oraz w wyznaczaniu i realizacji celów – mówi doktor Rycerz-Fiuk. - W rozwoju osobistym chodzi głównie o kształtowanie kompetencji miękkich, które mają w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie w odnalezieniu siebie na rynku pracy, spełnienia się w konkretnym zawodzie oraz świadomym kształtowaniu własnej kariery zawodowej. Ważne jest również to, by wykształcić w sobie pewność siebie oraz odwagę bycia liderem, by w przyszłości stać się przedsiębiorcą, otwierając własną firmę oraz osiągać sukcesy. Umiejętności te powalają również być zauważonym i w ogóle znaleźć pracę.

W obrębie kierunku są dwie specjalności: zarządzanie zasobami ludzkimi oraz coachnig menadżerski.
– Coaching od niecałego roku stał się zawodem. Nie jest narzędziem zarządzania, lecz sposobem komunikowania się z pracownikiem. Z jednej strony to nauka pracy z ludźmi, zarządzania nimi, współpracy w grupie, a z drugiej to kierunek, który polega na treningu komunikacji interpersonalnej, treningu asertywności - mówi Magdalena Rycerz-Fiuk. – Na rynku brakuje liderów grup oraz menadżerów, dlatego z jednej strony oferta studiów jest skierowana do osób, które interesują się nowym pojęciem, widzą w sobie potencjał i chcieliby się rozwijać na studiach na których dominuje praktyka. Drugą grupą osób, które chcielibyśmy zachęcić do studiowania, są ludzie, którzy już pracują, ale chcieliby bardziej świadomie kształtować swoją karierę zawodową, osiągnąć awans, zacząć zarządzać personelem, stając się menadżerem grupy.

Absolwenci kierunku będą przygotowani do pracy na następujących stanowiskach: analityk pracy, doradca personalny, doradca zawodowy, konsultant do spraw kariery, lider, konsultant do spraw kadr, specjalista do spraw zarządzania talentami, specjalista do spraw szkoleń i rozwoju kadr, pracownik do spraw socjalnych, menager.

Studia licencjackie na kierunku zarządzanie i coaching będą prowadzone w trybie dziennym i zaocznym.

- Na każdym etapie naszego życia jest potrzebny coach, który pomoże wyjść ze „strefy komfortu”, pozwoli odnaleźć w sobie umiejętności i kompetencje, które są głęboko ukryte – mówi Zbigniew Pałka. Na co dzień pracuje na stanowisku kierowniczym w British American Tobacco. Jest również studentem kierunku Zarządzanie i coaching w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach w roku akademickim 2015/2016 uzyskała zgodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i uruchomiła jedyne w regionie studia pierwszego stopnia (licencjackich) o profilu praktycznym na kierunku Zarządzanie i coaching.

Otwarcie tego typu kierunku okazało się dla Uczelni ogromnym sukcesem. Na studia zapisali się nie tylko maturzyści, chcący pozyskać wiedzę i rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne, ale również dojrzali pracownicy firm, będący na dobrej drodze do awansu zawodowego, oraz tacy, którzy mimo zajmowania kierowniczych stanowisk, chcą nauczyć się wykorzystywać metodę coaching w zarządzaniu zasobami ludzkimi.

- Tworząc kierunek chcieliśmy skupić się na człowieku i jego rozwoju osobistym, stąd w ofercie znajdują się dwie specjalności: Zarządzanie zasobami ludzkimi i Coaching menadżerski. Stawiamy na kształcenie świadomych, pewnych siebie ludzi, wyposażonych nie tylko w wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim umiejętności interpersonalne i kompetencje miękkie, tak istotne w pracy zawodowej i w drodze wspinania się po szczeblach kariery – podkreśla doktor Magdalena Rycerz-Fiuk.
Słowa te potwierdzają sami studenci.
- Utworzenie kierunku Zarządzanie i coaching, trzeba przyznać, było niewątpliwie strzałem w dziesiątkę patrząc na nie, nie tylko przez pryzmat własnych zainteresowań, lecz również po dokładnej analizie oferty innych uczelni – przyznaje Marcin Adamczyk, radny powiatu staszowskiego. – Jako osoba pracująca na stanowisku Naczelnika Urzędu Pocztowego, dla której praca zarządcza jest codziennością, muszę stwierdzić, że kierunek, odkąd się tylko o nim dowiedziałem, wzbudził moje wielkie zainteresowanie. Decyzja o zapisie była tylko formalnością.
Nie ma drugiego takiego kierunku w regionie, na co zwraca uwagę Anna Sroczyńska, studentka czwartego roku prawa w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych i pierwszego roku zarządzania i coachingu. - Dzisiejsza edukacja przygotowująca do studiów raczej nie przewiduje kierunków z pogranicza psychologii i socjologii, toteż możliwość studiowania coachingu jest właściwie okazją, której nie wolno przegapić. I chociaż tak naprawdę nie przewidywałam tego kierunku jako alternatywnego fakultetu, cieszę się, że będę mogła w każdej pracy, którą podejmę być bardziej efektywna i profesjonalna. Myślę, że jest to kierunek bardzo dobrze korelujący z moim światopoglądem – jestem Europejką XXI wieku. Jest niewiele zjawisk współczesności, z którymi nie potrafiłabym się zmierzyć i w efekcie – uporać. Mam nadzieję, że coaching mi to tylko ułatwi.

Słuchacze doceniają praktyczną stronę tego kierunku.
- Poprawiamy podstawową i niezbędną rzecz w naturze ludzkiej, czyli komunikowanie się z innymi – zauważa Albert Kołodziej. – Nabieramy umiejętności, między innymi, jak lepiej przedstawić siebie na przykład przyszłemu pracodawcy oraz zyskujemy wiedzę jak zarządzać zasobami ludzkimi w przypadku wyższych stanowisk lub prowadzenia własnej firmy. Dzięki temu kierunkowi można również podnieść pewność siebie, umiejętność wyrażania własnego zdania w sposób asertywny oraz można dostrzec swe mocne strony, jak i te, nad którymi należałoby popracować. Wzrasta świadomość siebie i swoich wartości, co również jest mile widziane w życiu zawodowym.

Weronika Piras, studentka czwartego roku prawa, kierownik sklepu jednej z sieci piekarń szybko podjęła decyzję, by podjąć studia na kierunku zarządzanie i coaching. – Myślę, że ten kierunek jest właśnie dla mnie, ponieważ pracuję w branży handlowo-usługowej i chciałabym dobrze wykonywać swoją pracę. Ponadto jestem osobą odważną i nie boję się wyzwań. Czuję, że studiując ten kierunek, mogłabym spełniać się zawodowo – wyjaśniła. - Poznajemy i uczymy się wielu przydatnych umiejętności, które będziemy mogli wykorzystać w późniejszej pracy. Nabieramy nowych cech, co jest bardzo przydatne, również kształtujemy swoją osobowość i charakter. Jest to istotne w takiej branży, jak moja, ponieważ dziś wszystko dzieje się szybko, a pracodawcy wymagają efektywnych technik i wyników. Niekiedy ciężko jest podołać psychicznie wszystkim tym zadaniom, ale właśnie taki kierunek jak zarządzanie i coachnig nauczy nas, jak sobie radzić ze stresem i jak osiągać dobre wyniki.

Łukasz Buklat także ma na swoim koncie doświadczenie w pracy z ludźmi i uznał, że czegoś mu brakuje. - Będąc w Wielkiej Brytanii pracowałem na stanowisku kierowniczym, ale moje umiejętności nie były dla mnie zbyt satysfakcjonujące, dlatego też przy wyborze kierunku kierowałem się możliwością poprawienia moich umiejętności w kierowaniu ludźmi – przyznaje i zdradza: - W przyszłości zamierzam otworzyć własny biznes, a kierunek ten przygotuje mnie do umiejętnego kierowania i pracy z ludźmi, pozyskiwania kontrahentów oraz bycie efektywnym liderem.
Zarządzanie i coachung to także praca nad samodoskonaleniem.
- Jak tylko usłyszałam, że w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych utworzono kierunek zarządzanie i coaching, następnego dnia zapisałam się, ponieważ właśnie tego szukałam. Postanowiłam zainwestować w swój rozwój osobisty – przyznaje Judyta Drapejkowska, menadżer w klubie „Zamkowa” w Kielcach. – Kierunek okazał się fantastyczny, zamiast ton niepotrzebnych materiałów zajmujemy się rozwojem osobistym i zarządzaniem w sposób praktyczny. Dodatkowo nawiązałam wiele nowych znajomości. Studenci pierwszego roku coachingu to nie tylko świeżo upieczeni maturzyści, są osoby w moim wieku, zbliżający się do czterdziestki, którzy również postawili na własny rozwój. Studiowanie stało się przyjemnością, a nie tylko koniecznością uzyskania dyplomu. Jak najbardziej polecam.
Bez względu na powody studiowania, skończenie dobrego kierunku jest inwestycją. – Studiuję na kierunku zarządzanie i coaching, ponieważ myślę, że jest bardzo przyszłościowy i przyda mi się w życiu – wyjaśniła Marta Frączyk.
Natomiast Katarzyna Łata dodaje: - Kończąc go będziemy przygotowani do pracy w wielu dziedzinach, na przykład jako coach i mentor, prowadząc własną działalność gospodarczą, jako doradca personalny, analityk pracy, pracownik od rozwoju kadr, manager itp. Rzadko który kierunek daje tak dużą możliwość wyboru dziedziny, w której chcemy pracować. Jestem osobą, która chciałaby w przyszłości być zadowolona z tego, co osiągnęła w swoim życiu. Na co dzień prowadzę małą działalność gospodarczą. Mam nadzieję, że uda mi się zrobić coś jeszcze w moim zawodowym życiu.
- Nie ukrywajmy, że szeroko rozumiane zarządzanie i coachig to jeden z przyszłościowych kierunków. Potencjał pracy polskich pracowników jest ogromny trzeba jedynie umieć nim dobrze nie rządzić, a zarządzać – my to będziemy umieć! - zaznacza Marcin Adamczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie