Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrudnianie pod lupą. W Kielcach rozpoczęto rozmowy o pracy legalnej

Marzena Smoręda
Jarosław Leśniewski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie podsumował 10 ostatnich lat na rynku pracy w Polsce.
Jarosław Leśniewski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie podsumował 10 ostatnich lat na rynku pracy w Polsce. Marzena Smoręda
1 milion 700 tysięcy pracowników zatrudnionych na umowy śmieciowe, 60 tysięcy zatrudnionych nielegalnie, w tym 230 tysięcy osób pracujących, zarejestrowanych jako bezrobotne, 400 tysięcy niezgłoszonych do ubezpieczenia społecznego i 800 zgłoszonych z opóźnieniem, a także powszechne nielegalne praktyki, jak wypłaty „pod stołem”, oszukiwanie co do czasu pracy pracowników – taki obraz rysuje się z 240 tysięcy przeprowadzonych w ciągu ostatnich 10 lat kontroli legalności zatrudnienia w Polsce przez Państwową Inspekcję Pracy. Jak zmienić tę sytuację dyskutowano w Kielcach.

„Pracuję legalnie” – pod takich hasłem odbyła się w czwartek, 16 listopada w Kielcach konferencja rozpoczynająca ogólnopolską kampanię Państwowej Inspekcji Pracy w województwie świętokrzyskim. Przedstawiono dane dotyczące kontroli legalności pracy w Polsce i dyskutowano o tym, jak przeciwdziałać nieprawidłowościom. Bogdan Latosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości i członek Związku Zawodowego Solidarność ostro sprzeciwiał się sytuacji, która pozwala na łamanie prawa pracowników i nieuczciwe zatrudnianie. Jak mówił na 100-lecie niepodległości Polski przyszła pora, by wreszcie uporządkować prawo, które nawet nie określa precyzyjnie, co to jest legalna praca. O tym, że praca jest związana z godnością człowieka, przypominał, cytując słowa świętego Jana Pawła II senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń.

Ale twarde fakty, bardzo niekorzystne dla polskich pracowników, przytoczył Jarosław Leśniewski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie. Wynikało z nich, że największą bolączką pracowników w ostatnich latach jest praca nielegalna. W ciągu 10 lat badania legalności zatrudnienia w Polsce przez Państwową Inspekcję Pracy przeprowadzono 240 tysięcy kontroli, podczas których wykryto między innymi 60 tysięcy zatrudnionych nielegalnie, w tym 230 tysięcy osób pracujących mimo że były zarejestrowanych jako bezrobotne, 400 tysięcy niezgłoszonych do ubezpieczenia społecznego i 800 zgłoszonych do ubezpieczenia z opóźnieniem. Ogromnym problemem w polskich firmach są też zaniżone wynagrodzenia, a stałą praktyką płacenie „pod stołem”, fikcyjne zaniżanie wymiaru pracy w umowie, niepłacenie za nadgodziny. Jak mówił to sytuacja, która jest nie tylko niedopuszczalna, ale i nieuczciwa wobec ludzi i konkurencji na rynku.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

W czwartek, 16 listopada, przez kilka godzin w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim dyskutowano między innymi o przeciwdziałaniu pracy nielegalnej i zatrudnianiu cudzoziemców. To spotkanie rozpoczęło trudny temat na rynku pracy, który kontynuowany będzie przez cały rok.

ZOBACZ TAKŻE:
Rozmowa Tygodnia GK24. Robert Bodendorf o przedsiębiorczości

(Źródło: gk24.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie