Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrudnienie niepełnosprawnych to opłacalny interes, przekonywano w Starachowicach

Kazi
Prezydium piątkowego spotkania, od prawej: Ireneusz Łukawski i Agnieszka Pocheć -  Powiatowy Urząd Pracy, Danuta Krępa- starosta starachowicki, Andrzej Michalski- dyrektor PFRON w Kielcach
Prezydium piątkowego spotkania, od prawej: Ireneusz Łukawski i Agnieszka Pocheć - Powiatowy Urząd Pracy, Danuta Krępa- starosta starachowicki, Andrzej Michalski- dyrektor PFRON w Kielcach Kazimierz Cuch
Przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Oddział w Kielcach, Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach i starachowickiego Starostwa Powiatowego, przekonywali w piątek przedstawicieli pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach, z inicjatywy kieleckiego PFRON. Na sali było 12 przedstawicieli pracodawców, zatrudniających niepełnosprawnych i potencjalnie zainteresowanych nowym zatrudnieniem takich osób.

Najpierw PFRON
Najpierw Agnieszka Matałowska, specjalista z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Kielce, szczegółowo omówiła warunki refundacji części kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych. Kwoty dofinansowania są sztywne, określone ustawą, nie zmieniane od 1 stycznia 2014 roku. Ich wysokość zależy od stopnia niepełnosprawności zatrudnianego bezrobotnego i zawiera się w przedziale od 1050 do 2400 zł.

PFRON zwraca do 75 proc. kosztów pracy niepełnosprawnego, przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą i do 90 proc. kosztów pracy instytucjom nie prowadzącym działalności gospodarczej, na przykład stowarzyszeniom.

W dyskusji te sztywne kwoty, nie zmieniane od czterech lat, nieco oburzały pracodawców. Podkreślali, że płace rosną, a dofinansowanie PFRON jest stałe. Agnieszka Matałowska wyjaśniała, że przy progresywnym wzroście dopłat, nie wytrzymywały tego finanse Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Potem PUP
Przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach i starachowickiego Starostwa Powiatowego skupili się na ogólnych zasadach zatrudniania osób bezrobotnych, dofinansowań dla takich pracodawców, w tym zatrudniania niepełnosprawnych. Tu bardzo pozytywnym wyjątkiem jest Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej, działający w Stykowie (w gminie Brody) i Kałkowie, gdzie pracuje kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych, o różnym stopniu niepełnosprawności.

Jak poinformował Andrzej Michalski, dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach, w naszym województwie jest około 104 tys. osób niepełnosprawnych. Zatrudnienie znajduje średnio 23 proc. z nich, czyli około 23 tysiące. W powiecie starachowickim najwięcej niepełnosprawnych zatrudnia wspomniany PZAZ. Kolejne kilkadziesiąt osób rehabilituje się w warsztatach terapii zajęciowej i świetlicach terapeutycznych. Niewielu jest pracodawców tworzących stanowiska pracy chronionej, dla niepełnosprawnych. Stąd wspólna inicjatywa kilku instytucji przybliżenia problemu firmom w naszym powiecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie