Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Loretański Rok Jubileuszowy. O tym ważnym wydarzeniu i uroczystościach w Piotrkowicach mówi ojciec Szczepan Praśkiewicz [ZDJĘCIA]

dor
-Naszym współbraciom z moich rodzinnych Piotrkowic gratulujemy, że w celebrowaniu wspomnienia Matki Bożej Loretańskiej 10 grudnia nie będą już odosobnieni - z zadowoleniem mówi ojciec Szczepan Praśkiewicz.
-Naszym współbraciom z moich rodzinnych Piotrkowic gratulujemy, że w celebrowaniu wspomnienia Matki Bożej Loretańskiej 10 grudnia nie będą już odosobnieni - z zadowoleniem mówi ojciec Szczepan Praśkiewicz. Fot. Echo Dnia
Zbliża się stulecie od ogłoszenia przez papieża Benedykt XV w 1920 roku Matki Bożej Loretańską Patronką Lotników. Z tej okazji od 8 grudnia tego roku do 10 grudnia roku 2020 będzie trwał Loretański Rok Jubileuszowy.

- Co więcej, z tej samej okazji papież Franciszek podjął 31 października decyzję, aby wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej pod dniem 10 grudnia było odtąd obchodzone w całym Kościele powszechnym, a nie tylko w niektórych miejscach, jak to było dotychczas (np. w sanktuariach loretańskich, chociażby w Piotrkowicach) - wyjaśnia ojciec Szczepan Praśkiewicz, który pochodzi z Kielecczyzny, a jest konsultorem watykańskiej kongregacji do spraw kanonizacyjnych.

Kult Matki Bożej Loretańskiej jest związany z sanktuarium Świętego Domku w Loreto, który według tradycji jest Domem Świętej Rodziny – świadkiem Zwiastowania i Dziecięctwa Pana Jezusa. W 1294 roku Domek został przeniesiony do Loreto, czego według tradycji mieli dokonać aniołowie, by uchronić tę pamiątkę Wcielenia przed inwazją muzułmanów. Właśnie ze względu na to cudowne przeniesienie Matka Boża Loretańska jest patronką lotników i jej statuę poznać spotkać w kaplicach lotniskowych na całym świecie. Wcześniej w wielu miejscach na całym świecie powstały sanktuaria loretańskie z domkiem nazaretańskim, m.in. w Piotrkowicach koło Kielc.

- W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przeprowadzono w Nazarecie i w Loreto badania archeologiczne, potwierdzające autentyczność Świętego Domku (materiał budulcowy, pyłki, grafity, itd. są identyczne z tymi w Nazarecie). Znaleziono też monetę wybitą przez rodzinę „De Angelis”, która była sprawczynią przewiezienia Domku do Loreto, co później zinterpretowano, że uczynili to aniołowie. Wyniki badań naukowych w sprawie opublikował Giuseppe Santarelli - dodaje ojciec Szczepan.

- Pozostaje nam więc jedynie cieszyć się z tego kolejnego eklezjalnego gestu czci wobec Najświętszej Maryi Panny, wszak „gdy Matka czci doznaje, to poznaje się, kocha, wielbi w sposób należyty i zachowuje się przykazania Syna” (Lumen Gentium, 66).
A naszym Współbraciom z moich rodzinnych Piotrkowic gratulujemy, że w celebrowaniu wspomnienia Matki Bożej Loretańskiej 10 grudnia nie będą już odosobnieni - z zadowoleniem mówi ojciec Szczepan Praśkiewicz.

POLECAMY RÓWNIEŻ:



Laureaci Plebiscytu 2018 i ich kobiety - żony, narzeczone, dziewczyny





Świętokrzyskie zawodniczki jak modelki [AKTUALIZACJA]






Najprzystojniejsi sportowcy w świętokrzyskich klubach. Zdjęcia z prywatnych sesji!





Księża z diecezji kieleckiej mistrzami Polski w piłce nożnej! [ZDJĘCIA]



od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie