MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbrojeniówka modliła się w Skarżysku

Beata RYGIEL [email protected]
Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych z Dęblina
Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych z Dęblina B. Rygiel
W sobotę do Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej przybyli pracownicy przemysłu zbrojeniowego. Była to ich czternasta pielgrzymka.

W tym roku pielgrzymka przemysłu obronnego przypadła w siedemdziesiątą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej i w dwadzieścia lat od powstania Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej. Dlatego miała dla wszystkich tak szczególne znaczenie. Pielgrzymi modlili się w intencji poległych podczas drugiej wojny światowej. Prosili również o łaski potrzebne dla siebie i swoich bliskich.

NIEZWYKLE UROCZYŚCIE

Pielgrzymka przypadła na kilka dni przed świętem świętego Michała Archanioła, patrona pracowników przemysłu zbrojeniowego. Mszy świętej o godzinie 11 przewodniczył ksiądz pułkownik prałat Sławomir Żarski. Wraz z nim nabożeństwo sprawował ksiądz prałat Jerzy Karbownik, kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Uroczystości uświetniały Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych Wojska Polskiego, Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych z Dęblina, Orkiestra Dęta Zakładów Metalurgicznych "WSK" z Rzeszowa oraz Chór Parafialny skarżyskiego Sanktuarium.

Na obchody uroczystości przybyli Roman Wojcieszek - prezydent Skarżyska Kamiennej, parlamentarzyści Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polski, przewodniczący zakładów zbrojeniowych i lotniczych oraz delegacje NSZZ "Solidarność" wraz z pocztami sztandarowymi z różnych zakładów całej Polski. Patronat nad uroczystościami objął prezydent Lech Kaczyński. Prezydent przesłał z tej okazji pismo, ponieważ nie mógł przyjechać do Skarżyska.

PAMIĘĆ I PATRIOTYZM

Podczas mszy ksiądz prałat poświęcił ziemię przywiezioną z kopca, gdzie w 1939 roku znajdował się pierwszy posterunek Korpusu Straży Pogranicza. Dokonał również poświęcenia sztandaru sekcji krajowej przemysłu obronnego.

Podczas homilii ksiądz Żarski mówił: - Chcemy złożyć hołd żołnierzom, którzy stanęli w obronie ojczyzny i złożyli za nią w ofierze swoje życie. I dalej: - Dobrze, że jesteśmy przy pomnikach i na uroczystościach, ale chcemy również powiedzieć pamiętam, żeby uczyć patriotyzmu młode pokolenia i chcemy powiedzieć czuwam, żeby tworzyć siłę i wartość naszego patriotyzmu, żeby ciągle wracać do Boga.
Ksiądz prałat apelował do zebranych, żeby byli ludźmi sumienia. Żeby przez codzienną pracę, relacje z innymi i troskę o drugiego człowieka, pokazali czym jest prawdziwy patriotyzm.

Po zakończeniu mszy świętej prałat Żarski poświęcił tablicę upamiętniającą napaść Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę. Tablica została ufundowana przez prezydenta Wojcieszka. Po złożeniu kwiatów ksiądz prałat dokonał zawierzenia Pani Ostrobramskiej wszystkich pracujących w przemyśle obronnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie