Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia kielczanina Pawła Opalińskiego zostały uznane za ikony fotografii. Zobacz wyjątkowe nagrodzone prace w galerii

Opracował Maciej Banachowski
Wideo
od 16 lat
Amerykańskie Stowarzyszenie Nagród Przemysłu Kreatywnego (IAA Awards) - nominujące najbardziej wpływowe osobowości świata, których twórczość można uznać za ikoniczną - w piątek, 17 marca przyznało tegoroczne nagrody MUSE AWARDS w dziedzinie fotografii. Wśród twórców profesjonalnych kielczanin Paweł Opaliński otrzymał dwie statuetki: złotą (2023 MUSE Photography Awards Gold winner) - w kategorii specjalnej: „Long Exposure Photography" oraz srebrną (2023 MUSE Photography Awards Silver winner) - w kategorii: "fine-art photography - abstract".

Nagrody dla kielczanina za cykl wyjątkowych zdjęć

Nagrodzone prace pochodzą z zaprezentowanego w ubiegłym roku przez holenderski magazyn Lensculture - największy portal poświęcony profesjonalnej fotografii - cyklu "War in the 5th dimension". Cykl nagrodzony został również w Tokyo International Photography Awards - japońskiej edycji jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych świata, mającej na celu przybliżenie społeczności Japonii światowej twórczości fotograficznej. W br. cykl ten prezentowany jest we Włoszech przez Contemporary Gallery we Florencji, Mdina Gallery i Rossocinabro Gallery w Rzymie oraz Primo Piano Foundation w Apulii, a Paweł Opaliński - jako jego twórca - znalazł się wśród 50 artystów prezentowanych we Włoszech w ramach wydawnictwa "Artists to watch in 2023" - podsumowującego najistotniejsze według kuratorów zjawiska artystyczne w sztuce współczesnej.

Amerykańskie Stowarzyszenie Nagród Przemysłu Kreatywnego (IAA Awards)

Działające od 2012 Amerykańskie Stowarzyszenie Nagród Przemysłu Kreatywnego (IAA Awards) złożone jest z renomowanych specjalistów ds. komunikacji, którzy poświęcają się wyszukiwaniu wyjątkowych osobowości w świecie sztuki, nauki oraz biznesu i promocji ich wśród międzynarodowej społeczności - uznając, że odgrywa to kluczową rolę w rozwoju nie tylko społecznym, ale i gospodarczym świata.

Do tegorocznych nagród MUSE w dziedzinie fotografii IAA nominowała ponad 3000 artystów z ponad 50 krajów - w tym USA, Niemiec, Włoch, Holandii, Australii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Nagrody wręczono tylko nielicznym. Grand panel jury MUSE AWARDS - złożony z międzynarodowego zespołu artystów, kuratorów i osób zarządzających przemysłem kreatywnym - uzasadniając nagrody przyznane Pawłowi Opalińskiemu podkreślał nienaganność kompozycji i wyjątkowość treści przedstawionych w pracach kielczanina, uznając je za spektakularne i ikoniczne dla branży fotograficznej.

Paweł Opaliński był wielokrotnie nagradzany

Paweł Opaliński jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, doktorat w zakresie sztuk pięknych uzyskał na Wydziale Grafiki w macierzystej uczelni, habilitację na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka i pracuje w Kielcach.
Za twórczość fotograficzną otrzymał szereg nagród, w tym jedenastokrotnie wyróżnienia International Photo Awards (USA) i Paris Photography Prize (Francja) oraz te najważniejsze związane z krajobrazem Polskim: dwukrotnie Grand Prix konkursu im. Jana Sunderlanda i Grand Prix Biennale Fotografii Górskiej. Twórczość projektową i fotograficzną dzieli z pracą dydaktyczną. W uczelniach artystycznych w Polsce prowadzi wykłady na temat projektowania i fotografii. Od 2018 roku pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na stanowisku profesora.

Zobacz nagrodzone zdjęcia

O nagrodzonym projekcie fotograficznym mówi:

- Wojna na Ukrainie wybuchła 24 lutego 2022 roku. Dzień po moich urodzinach. Uznałem, że skoro dostałem taki prezent od świata na nowy rok życia – muszę się z tym zmierzyć. Cykl „War in the 5th dimension” to moja fotograficzna wizja emocji towarzyszących wojnom, zebranych i zapisanych na gałęziach osi czasu – w miejscu zwanym przez naukowców piątym wymiarem, gdzie możliwe jest łączenie jasnej materii, czyli wszystkiego, co możemy zaobserwować we wszechświecie, z ciemną materią. Tworząc, myślałem o ludziach, którzy uciekając przed ostrzałem kryją się wśród zgliszczy własnych domów. I o tym, że militaryzm jest plagą, która nie oszczędziła żadnej z dwudziestu cywilizacji - od epoki Namera, aż do współczesności. I jak pokazał nam rok 2022 - plagą wciąż aktualną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie