Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdolni fizycy z Łącznej

BOL
Ula Cierpisz i Łukasz Łukasik z gimnazjum w Zaleziance, laureaci konkursu fizycznego w programie Feniks, podczas jednego z doświadczeń na kieleckim uniwersytecie.
Ula Cierpisz i Łukasz Łukasik z gimnazjum w Zaleziance, laureaci konkursu fizycznego w programie Feniks, podczas jednego z doświadczeń na kieleckim uniwersytecie. Fot. archiwum prywatne
Gimnazjaliści z Zalezianki uczyli się fizyki... na uniwersytecie. W nagrodę pojechali na obóz naukowy.

Rok temu w gimnazjum w Zaleziance w gminie Łączna powstało koło fizyczne Feniks. Zostało utworzone w ramach programu edukacyjnego o tej samej nazwie. Feniks to program popularyzacji fizyki w szkołach. Realizują go z pomocą unijnych pieniędzy Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Kielcach i Uniwersytet Rzeszowski. Projekt zaplanowano na aż trzy lata. Opiekunem koła Feniks jest Małgorzata Połeć. W tym roku szkolnym uczestniczyło w nim 11 uczniów z gimnazjum w Zaleziance. W listopadzie młodzi fizycy uczestniczyli w zajęciach na uniwersytecie w Kielcach. Ich tematem była "Fizyka w służbie człowieka". W pierwszym semestrze odbyło się 12 dwugodzinnych spotkań. Uczniowie zajmowali się ciepłem i silnikami cieplnymi, oraz zagadnieniem "Fizyka w służbie człowieka".
Ważnym elementem Feniksa są konkursy o tematyce fizycznej i astronomicznej. Gimnazjaliści musieli samodzielnie przygotować i przeprowadzić eksperyment fizyczny lub astronomiczny, oraz opracować go w wersji multimedialnej. Spośród około 140 projektów w rozgrywkach wojewódzkich, 10 projektów dotarło do finału. Wśród nich znalazły się dwa autorstwa uczniów gimnazjum w Zaleziance. Finał konkursu odbył się niedawno na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.". - Ogromnym osiągnięciem naszych uczniów było zdobycie pierwszego i drugiego miejsca. Nasi uczniowie uczestniczyli w ponadregionalnym spotkaniu na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zaprezentowali pracę, która zdobyła pierwsze miejsce w konkursie regionalnym "Automatyczny nadajnik i odbiornik alfabetu Morse’a". Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody tj.: książki popularnonaukowe, programy multimedialne o tematyce astronomicznej, teleskopy.
Największą atrakcją dla 45 uczniów z trzech województw był obóz naukowy, który odbył się od w lutym w Hucie Szklanej w Górach Świętokrzyskich. W obozie uczestniczyło czterech uczniów z naszej szkoły; Ula Cierpisz, Łukasz Łukasik, Tomasz Szołdra - laureaci II edycji konkursu i Ola Ksel, finalistka I edycji - mówi Malgorzata Połeć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie