Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdzisław Purchała, artysta z Kossowa w gminie Radków, otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" [ZDJĘCIA]

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Zdzisław Purchała otrzymuje medal z rąk wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza.
Zdzisław Purchała otrzymuje medal z rąk wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza. archiwum prywatne
31 grudnia 2020 roku w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Zbigniew Koniusz wręczył Zdzisławowi Purchale Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. W uroczystym odznaczeniu wszechstronnie uzdolnionego artysty ludowego z powiatu włoszczowskiego uczestniczył starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, który był inicjatorem tego odznaczenia.

Zdzisław Purchała w 2020 roku obchodził 50-lecie twórczości artystycznej. Artysta z Kossowa w gminie Radków jest indywidualistą wśród współczesnych twórców ludowych. Od początku zmierza własną drogą twórczą, co umożliwiło mu wypracowanie oryginalnego stylu, zarówno w sztuce, jak i literaturze. Jego prace to nieoceniony wkład w historię sztuki ludowej. Artysta, który kocha sztukę poświęcił dla niej całe swoje życie. Poprzez jego prace promujemy nasz przepiękny region świętokrzyski.

Zdzisław Purchała jest artystą ludowym – poetą, rzeźbiarzem i malarzem. W jego rzeźbiarstwie można wyróżnić prace zarówno o tematyce religijnej, jak i świeckiej. Autor wykorzystuje najczęściej wizerunek Chrystusa Frasobliwego, a także anioły muzykujące. Wykonał między innymi Anioła harmonistę, Anioła basistę, Anioła klarnecistę, Anioła skrzypka (2008). Artysta wyrzeźbił także Ostatnią Wieczerzę i Ukrzyżowanie. Rzeźby artysty ukazują jego biegłość warsztatową, techniczną łatwość operowania tworzywem i wrażliwość na piękno.

Zdzisław Purchała zajmuje się także malarstwem – sztalugowym i na szkle. W jego twórczości należy wyodrębnić przede wszystkim tematykę sakralną (Madonna z Dzieciątkiem, Kuszenie, Narodziny Jezusa, Chrzest Chrystusa, Święta Rodzina, Pod Krzyżem) i świecką (Portret mężczyzny za stołem). W sztuce artysta interesuje się przede wszystkim człowiekiem.

Z kolei wiersze artysty cechują prostota i szczerość wypowiedzi, nie ma w nich rozbudowanych konstrukcji metaforycznych. Jego wiersz W mojej izbie autorzy książki Twórcy ludowi Ziemi Kieleckiej (Kielce 2008) został umieszczony pod wstępem wprowadzającym do not biograficznych.

Wiersze Zdzisława Purchały wiążą się tematycznie z życiem wiejskim, przyrodą i wspomnieniami. W wierszach autobiograficznych autor odnosi się do życia osobistego (Jak zostałem odkryty). Poeta poświęca także utwory nieżyjącym poetom chłopskim (np. Janowi Pockowi, Stanisławowi Buczyńskiemu, Józefowi Małkowi, Hance Nowobielskiej). Ważne miejsce w twórczości poety zajmują wiersze rodzinne, poświęcone zmarłej matce (Byłaś mamo).

Pisząc o działalności Zdzisława Purchały nie można zapomnieć o utworach prozatorskich – mikroopowiadaniach, charakteryzujących się dużym stopniem literackości (Skarb z Łysej Góry, Jak diabeł Kusy został emerytem, Z piekła rodem, Jak się Pietrek od śmierci wymigał). Artysta pisze także fraszki o różnorodnej tematyce – obyczajowej, erotycznej, społeczno-politycznej, bogactwa i ubóstwa życia i śmierci.

W 2012 roku ukazała się publikacja Dłutem, pędzlem i piórem, która stanowi syntezę najbardziej reprezentatywnych rzeźb i obrazów, a teksty literackie występują w roli istotnego dopełnienia. Kolejną książką artysty są wydane w 2012 roku Fraszki dla Oliwii, w której umieszczono 40 limeryków – wierszy epigramatycznych o treści komiczno-groteskowej.

W roku 2018 roku poeta wydał tomik poetycki Jak kura pazurem i zbiór opowiadań Bujda na resorach. W tym samym roku otrzymał prestiżową nagrodę „Jawor – u źródeł kultury” w kategorii rękodzieło artystyczne i rzemiosło ludowe. We wcześniejszej edycji konkursu – w 2014 roku artysta został uhonorowany specjalną nagrodą oraz wyróżniony w kategorii „Poezja i proza ludowa”.

Prace autorstwa Zdzisława Purchały znajdują się w kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad trzydziestu plenerach, brał udział w wielu kiermaszach i targach sztuki ludowej, między innymi w Busku Zdroju, Częstochowie, Kazimierzu Dolnym, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Masłowie, Niepołomicach, Warszawie, Wrocławiu czy w Katowicach. W 2010 roku z okazji 40-lecia twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Radków.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie