Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdzisław Sobczyk, Stowarzyszenie z Bilczy, Orlik, Andrzej Chorab. Nasi laureaci rolniczych konkursów

Marzena Ślusarz
W piątek, 4 listopada podczas gali finałowej w Targach Kielce rozstrzygnęliśmy konkursy Echa Dnia Rolnik Roku 2016, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich 2016 oraz Agrobiznes. Laureaci z powiatu sandomierskiego zajęli wysokie lokaty w Złotych Dziesiątkach, a Stowarzyszenie Kobiet Ambitnych zwyciężyło w konkursie dla gospodyń.

ZOBACZ KULISY GALI W GALERII ZDJĘĆ

CZYTAJ RELACJE Z GALI, POZNAJ ZWYCIĘZCÓW I ZOBACZ ZDJĘCIA
Roman Popis Rolnikiem Roku 2016! Poznaj laureatów konkursu Echa Dnia (zdjęcia)

Stowarzyszenie Kobiet Ambitnych najlepszym Kołem Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich 2016! Poznaj laureatów (zdjęcia)

Agrobiznes 2016. Zwycięzcami Gospodarstwo Rybackie z Bud i Dworek pod lipą. Poznaj laureatów (zdjęcia)

Piątkowy wieczór należał do rolników i gospodyń. Targi Kielce były nie tylko miejscem pełnego emocji rozstrzygnięcia konkursów, ale i świetnej zabawy, dyskusji i wymiany doświadczeń. Najwyższe poparcie Czytelników i członków Kapituły w powiecie zdobył Zdzisław Sobczyk z Daromina w gminie Wilczyce. Otrzymał tytuł Rolnika Roku 2016 w powiecie, zajął także czwarte miejsce w województwie. Ponadto decyzją Kapituły zajął pierwsze miejsce w kategorii roślinnej. Rolnik z wykorzystaniem nowoczesnej techniki prowadzi 60-hektarowe gospodarstwo wyspecjalizowane w produkcji roślinnej. Dba o najwyższą jakość zbiorów. Rolnik za pierwsze miejsce w powiecie został nagrodzony przez firmę Josera - otrzymał talon o wartości 100 złotych na produkty z firmy, na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego Czesława Siekierskiego wyjedzie na wycieczkę do Brukseli. Ponadto za zajęcie czwartego miejsca w regionie otrzymał talon o wartości 1,5 tysiąca złotych na cynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe, od firmy WIKANS. Kolejną nagrodą jest kosiarka do trawy od kieleckiego oddziału Agencji Rynku Rolnego. Za pierwsze miejsce w kategorii roślinnej otrzymał nawóz Humus active od firmy EKODARPOL.

Drugie miejsce w konkursie w powiecie oraz dziewiąte w Złotej Dziesiątce zajął Sławomir Stefaniak z Chobrzan. Prowadzi specjalistyczne gospodarstwo sadownicze. Na ośmiu hektarach rosną nowoczesne odmiany jabłoni, wiśni i śliw. Za lokatę w Złotej Dziesiątce otrzymał nagrodę od Państwowej Inspekcji Pracy oraz bon na zabiegi dla dwóch osób w SPA Orchidea w kieleckim Hotelu Aviator w wysokości 500 złotych. Ponadto laureat otrzymał także zestaw produktów od firmy Yara - YaraVita Thiotrac i YaraVita

Do rąk obydwu laureatów trafiły także zestawy kosmetyków od kieleckiej firmy produkującej dermokosmetyki i suplementy diety - INVEX REMEDIES, książki „Potrawy tradycyjne z regionu gór świętokrzyskich” od Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz kosze produktów od Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Włoszczowa.

Trzecią lokatę w powiecie zajął Andrzej Chorab, ze Słupczy w gminie Dwikozy. Prowadzi 6-hektarowe gospodarstwo, w którym prowadzi uprawy warzywnicze i czarnej porzeczki, nie stosuje herbicydów i pestycydów.

W konkursie Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich 2016 pierwsze miejsce w powiecie i pierwsze w województwie zajęło Stowarzyszenie Kobiet Ambitnych w Bilczy w gminie Obrazów. Panie organizują szereg wydarzeń, których celem jest integracja mieszkańców, dbają o rozwój gminy, upiększają wieś. - Wszystko, co robimy, robimy z potrzeby serca, po to by mieszkańcom lepiej się żyło - mówiła przewodnicząca Barbara Świstak. Triumfatorki konkursu otrzymały nagrodę w postaci karty podarunkowej o wartości 2000 złotych do wykorzystania na produkty z asortymentu Media Markt. Zostały także zaproszone przez posłankę Marzenę Okłę - Drewnowicz, przewodniczącą Świętokrzyskiej Rady Wojewódzkiej Kół Gospodyń Wiejskich na wycieczkę do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Pani poseł zorganizuje także dodatkową niespodziankę. Nagrodą dodatkową jest serwis obiadowy dla dwunastu osób wykonany z wysokiej jakości porcelany Chodzież od Programu Rabat Rolniczy.

Zostały nagrodzone przez firmy ACM Agrocentrum oraz Plantico - która przekazała zestawy nasion oraz cebulek, laureaci otrzymali także zestaw kieliszków do nalewek od Programu Rabat Rolniczy.

Drugie miejsce w powiecie i czwartek w województwie świętokrzyskim zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Koprzywnicy. Panie pielęgnują tradycje dożynkowe, co roku wiją piękny i okazały wieniec - w tym roku zdobyły pierwszą nagrodę w gminie. podczas wydarzenia przygotowują też stoisko promocyjne. Uczestniczą w konkursach kulinarnych z potrawami przygotowanymi wedle tradycyjnych receptur. Otrzymały w nagrodę robot wielofunkcyjny od kieleckiego oddziału Agencji Rynku Rolnego.

Obydwa koła otrzymały także książki „Potrawy tradycyjne z regionu gór świętokrzyskich” od Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Trzecie miejsce w powiecie zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Błoniu w gminie Koprzywnica. Panie przypominają i podtrzymują dawne tradycje, jak dożynki i wicie wieńca, obrzędy związane z Bożym Narodzeniem. Smakowicie gotują, podniebienia podbijają groch z kapustą na żeberkach, nalewka wiśniowa.

Z kolei pierwsze miejsce w powiecie sandomierskim w konkursie Agrobiznes 2016 w kategorii Gospodarstwo Agroturystyczne zajął Orlik w Wysiadłowie, w gminie Wilczyce. Właściciel Adam Orłowski oferuje komfortowe warunki wypoczynku, do dyspozycji goście mają dwa zarybione stawy.

Z kolei w kategorii Produkcja pierwsze miejsce w powiecie i czwarte w województwie zajęła działalność Andrzeja Choraba - produkcja "Konfitury z czarnej porzeczki". Są one przygotowywane z owoców dojrzewających w naturalnych warunkach, bez użycia pestycydów i herbicydów, przez co konfitury mają wyśmienite walory smakowe, ale też są bardzo zdrowe, wpływają na podwyższenie odporności organizmu. O tym, jakie są smaczne świadczy zainteresowanie gości stoiskiem pana Andrzeja podczas piątkowej gali. - Nie spodziewałem się, że tak szybko się rozejdą. Zabrałem na prawdę duży zapas, cieszę się że tak smakują, świadczy, że receptura jest dopracowana. Zapraszam wszystkich do Słupczy po najlepsze konfitury - mówił Andrzej Chorab. Laureat w nagrodę otrzymał zestaw upominków od kieleckiej firmy „Swoyskie z Domowej Spiżarni” oraz książkę „Potrawy tradycyjne z regionu gór świętokrzyskich” od Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Takie też nagrody trafiły do pozostałych laureatów Złotej Dziesiątki z powiatu sandomierskiego. Ósme miejsce zajęło Gospodarstwo Pasieczne Mateusz Zygmunt w Łążku, w gminie Łoniów. Jest to pasieka wędrowna, która pozyskuje miody różnego rodzaju, również - pyłek pszczeli, wosk, z którego wyrabia się tu świece. Wielką popularnością się cieszy miód akacjowy, który oczekuje na wpis na Listę Produktów Tradycyjnych.

Dziesiąte miejsce w województwie należy do Winnicy Płochockich w Darominie, w gminie Wilczyce. Barbara Płochocka zajmuje się uprawą winogron i wyrobem wina gronowego wyłącznie z własnych owoców. Gospodyni organizuje cykliczne imprezy, jak święto młodego wina, dni otwartych winnic.

Współorganizatorem konkursów był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie