Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze ścian podziemnych korytarzy wystają ludzkie kości! Jakie tajemnice kryje Muzeum Archeologiczne w Wiślicy? Zobaczcie wyjątkowy film

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wyświetlane na 19 - metrowym ekranie wizualizacje pokazujące początki Wiślicy, laserowe hologramy, wyjątkowe podziemne korytarze nad którymi znajduje się kościół, a ze ścian wystają ludzkie kości! Wybraliśmy się z kamerą do Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, w powiecie buskim i trzeba przyznać, że obiekt robi wielkie wrażenie. Kierownik muzeum zaprasza na ciekawe warsztaty młodzież szkolną i wczesnoszkolną. Zobaczcie zdjęcia i film.

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy robi wrażenie!

Odrestaurowane Muzeum Archeologiczne otwarto w 2022 roku. Po obiekcie oprowadziła nas Gabriela Kiełtyka - Sołtysiak, kierownik Muzeum Archeologicznego w Wiślicy.

Już przy samym wejściu, obiekt robi duże wrażenie, ponieważ goście oglądają wizualizacje na 19 - metrowym ekranie na wewnętrznej stronie ściany z oknami. Cyfrowe rekonstrukcje 3D, laserowe hologramy, mapping oraz ruchome lunety z aplikacją VR sprawiają, że wodzowie czują, jakby przenieśli się w czasy początków Wiślicy.

- Wyprawa, którą można tutaj zwiedzić zaprojektowana została jako podróż w czasie i przestrzeni. Turyści nie tylko dowiedzą się o historii grodów wczesnośredniowiecznej Wiślicy, ale również poznają fundacje królewskie i książęce - mówi Gabriela Kiełtyka - Sołtysiak.

- Przez to, że na wystawie zastosowaliśmy liczne multimedia - 3 D, laserowe hologramy, czy technologie mappingu każde miejsce wystawy jest zrozumiałe dla zwiedzających w każdym wieku. Dodatkowo muzeum proponuje warsztaty i zajęcia edukacyjne na które serdecznie zapraszamy młodzież szkolną i wczesnoszkolną. Tematyka zajęć jest historyczna, archeologiczna, nie tylko związana z samą Wiślicą - dodaje kierownik Muzeum Archeologicznego w Wiślicy.

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy. Wybudowano tu trzy kościoły, było też cmentarzysko

Wiślica w średniowieczu stanowiła jeden z najstarszych ośrodków plemiennych oraz ważną siedzibę książęcą. Z miasteczkiem tym wiążą się losy książąt – Henryka Sandomierskiego i Kazimierza Sprawiedliwego, królów – Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, a także dynastii Jagiellonów oraz Jana Długosza.

Trasa turystyczna rozpoczyna się w podziemnym pawilonie, w którym goście mają niepowtarzalną możliwość znaleźć się dosłownie pod posadzką kościoła.

- W tym miejscu przez lata były tak naprawdę trzy kościoły. Pierwszy kościół z kryptą z płytą orantów, który funkcjonował jedynie sto lat. Na jego miejsce powstał kolejny już duży kościół trójnawowy z dwoma wieżami romańskimi, a po nim powstała bazylika, którą możemy oglądać do dnia dzisiejszego z fundacji Kazimierza Wielkiego, wzniesiona w 1350 roku. Ta bazylika znajduje się właśnie nad głowami zwiedzających - wyjaśnia Gabriela Kiełtyka - Sołtysiak.

Podczas zwiedzania Muzeum Archeologicznego w Wiślicy nie sposób nie zwrócić uwagi na wystające z niektórych "ścian" ludzkie kości. To nieco przerażające, ale warto przypomnieć, że przez wieki teren wokół świątyń funkcjonował jako cmentarz. W trakcie prac wydobyto wiele kości oraz przedmioty będące wyposażeniem zmarłych. Przedmioty takie jak : ozdoby, krzyżyki, czy monety, czy narzędzia można oglądać na w rozmieszczonych na korytarzach gablotach.

Ze ścian podziemnych korytarzy wystają ludzkie kości! Jakie tajemnice kryje Muzeum Archeologiczne w Wiślicy? Zobaczcie wyjątkowy film

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie