Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeby było cieplej i taniej

/pot/
W nowoczesnych grzejnikach płytowych możliwa jest regulacja temperatury za pomocą termostatu i co za tym idzie - wpływ na zużycie energii.
W nowoczesnych grzejnikach płytowych możliwa jest regulacja temperatury za pomocą termostatu i co za tym idzie - wpływ na zużycie energii. Rettig Heating
Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego w firmie Rettig Heating: Podczas dłuższych nieobecności należy ustawić termostat na tzw. śnieżynkę, czyli
Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego w firmie Rettig Heating: Podczas dłuższych nieobecności należy ustawić termostat na tzw. śnieżynkę, czyli na symbol gwiazdki. Dzięki takiemu ustawieniu instalacja będzie działać na minimalnym poziomie jako ogrzewanie dyżurne i - co bardzo ważne - nie powodując zamarznięcia grzejników. Kiedy np. w skutek nagłego ochłodzenia, temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, ogrzewanie samoczynnie się włączy.

Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego w firmie Rettig Heating: Podczas dłuższych nieobecności należy ustawić termostat na tzw. śnieżynkę, czyli na symbol gwiazdki. Dzięki takiemu ustawieniu instalacja będzie działać na minimalnym poziomie jako ogrzewanie dyżurne i - co bardzo ważne - nie powodując zamarznięcia grzejników. Kiedy np. w skutek nagłego ochłodzenia, temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, ogrzewanie samoczynnie się włączy.

Jak zmniejszyć wydatki na ogrzewanie korzystając z termostatu?

Mimo, że od zimowych mrozów dzieli nas jeszcze trochę czasu, już teraz warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób możemy ograniczyć koszty ogrzewania w naszym domu.

Zainstalowanie przy grzejnikach termostatów i właściwe korzystania z nich pozwoli nam cieszyć się ciepłem i niskimi rachunkami przez całą jesień i zimę.

W naszych domach odpowiednią temperaturę zapewniają nam grzejniki i, coraz częściej stosowane, ogrzewanie podłogowe. Grzejnik oddaje ciepło do pomieszczenia dzięki przepływającej w nim, podgrzanej wodzie. Dzięki termostatowi możemy sterować ilością wody w instalacji grzewczej, czyli zmniejszać lub zwiększać ilość ciepła dostarczanego do pomieszczenia i tym samym mieć wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie.

W nowoczesnych grzejnikach płytowych renomowanych producentów możliwa jest regulacja temperatury w pomieszczeniu za pomocą termostatu, i co za tym idzie, wpływ

na zużycie energii. - Instalując grzejnik warto sprawdzić czy posiada on możliwość regulacji temperatury za pomocą termostatu - radzi Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego z firmy Rettig Heating, producenta grzejników Purmo. - Popularne wśród naszych klientów uniwersalne grzejniki płytowe z możliwością podłączenia od dołu i z boku, są fabrycznie wyposażone w termostatyczną wkładkę zaworową i należy dokupić

do nich jedynie głowicę termostatyczną, popularnie zwaną termostatem.

Do grzejnika z podłączeniem z boku, musimy dokupić zarówno sam zawór, jak i głowicę termostatyczną. Dzięki płynnemu działaniu wkładki termostatycznej sterowanej głowicą termostatyczną grzejnik pracuje w ustalonym zakresie mocy. Gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustaloną przez nas wielkość np. 21 stopni Celsjusza, ilość wody przepływającej przez instalację ulega zmniejszeniu, a gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej ustalonej wartości, zawór przepuszcza więcej wody. Wtedy grzejniki pracują z różną, ustalaną przez nas mocą, co zdecydowanie zmniejsza koszty ogrzewania.

- Dodatkową zaletą grzejników płytowych jest ich optymalna bezwładność cieplna, co oznacza, że bardzo szybko reagują na polecenia z urządzeń sterujących. Dzięki temu grzejnik stygnie, gdy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka i nagrzewa się, gdy temperatura spada, w bardzo krótkim czasie - czyli świetnie współpracuje z termostatem - dodaje Roman Strzelczyk.

Jak oszczędzać ciepło na co dzień

Nowoczesne termostaty umożliwiają bardzo dokładne regulowanie temperatury i powinniśmy korzystać z nich na co dzień. Dla naszego organizmu bardzo korzystna jest nieco niższa temperatura w nocy (o około 3 - 4 stopnie Celsjusza) od tej, która towarzyszy nam w ciągu dnia. Z kolei na co dzień możemy zmniejszyć temperaturę otoczenia wtedy, gdy jesteśmy w pracy. Dzięki temu wydatki na ogrzewanie będą zdecydowanie niższe i dodatkowo w naszych domach nie będzie zbyt duszno i zbyt ciepło. Nie zapominajmy też o odpowiednim ustawieniu termostatu w czasie kilkudniowej nieobecności czy długiego zimowego wyjazdu. Ogrzewanie pustego domu nie ma wtedy żadnego sensu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie